Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Boğazda Balgam Birikmesi

Boğazda Balgam Birikmesi

Boğazda Balgam Birikmesi, 'Geniz akıntısı' şeklinde ifade de edilir. Mukus burun salgısına verilen isimdir. Burun ve sinüsler günde yarım kg kadar sümük üretir fakat mikroskopla görülebilen titrek siyalar bunu ritmik hareketlerle boğaza iter ve bir yandan salgılanırken bir yandan da hissetmeden bu salgı yutulur. Mukus, burun içini kaygan, ıslak tutar, temizler; solunan havayı nemlendirir ve içerisindeki yabancı maddeleri tutarak, mikroplarla savaşır. Mukus temizliği ve üretimi, kan damarları, sinir, kaslar, salgı bezleri, hormonlar ve silialar ile karışık bir şekilde düzenlenir. Boğazda mukus birikmesi hissi, aşırı miktarda ve kalın mukus ya da boğaz kaslarındaki bozukluklar veya yutma bozukluklarından kaynaklanabilir.

Salgılanmanın Bozulması

 • Artmış, temiz, ince salgı: Üst solunum yolu enfeksiyonlarında, soğuk havada, alerjide, bazı yiyecek ve baharatlarda, parlak ışıkta, hamilelik ve hormon değişikliklerinde, yapısal bozukluklarda ve farklı ilaçlar kullanıldığında görülebilir.
 • Vazomotor rinit: Burun, şiş, tıkalı ve ıslak hissedilir. Burun, değişikliklere karşı oldukça hassastır fakat alerjik değildir.
 • Artmış, kalın salgı: Genellikle, kışın soğuk havalarda, nem olmayan, sıcak ev ve binalarda yaşayan kişilerde görülür. Burun ve sinüs enfeksiyonları ile özellikle bazı süt ürünlerinden oluşan alerji durumlarında da ortaya çıkar. Şayet burun akıntısı, koyulaşıp, yeşil, sarı renk almaya başlarsa, bakteriyel sinüs enfeksiyonu oluşması muhtemeldir. Çocuklarda, bu tarz durumda, burunda yabancı madde (Yuvarlanmış kağıt, oyuncak parçası, fasulye vb.) olmasından da şüphe edilir.
 • Azalan salgı: Endüstriyel kirlilikler, otomobil egzozu, sigara dumanı gibi çevresel uyarıcılar burun salgısını azaltır. Salgı azaldığı durumlarda, normalden fazla koyulaşır ve aldatıcı olarak artmış mukus gibi hissedilebilir. Burun hava akımının düzgün olmasını engelleyen burun eğrilikleri de salgının azalmasını ya da çoğalmasına neden olabilir. Yaş ilerledikçe, burun salgısı azalıp, koyulaşır. Bu durumda geniz akıntısı hissedilebilir.

Yutma Bozuklukları


Yutma işlemi, kat ve sıvı gıdaların, ağızdan yemek borusuna kadar gitmesini sağlayan bir işlemdir. Ağız, boğaz ve yemek borusundaki kasların, birbirleri ile düzenli ilişkileri olması gerekir. Yutmada problem olması durumunda, sıvı veya katı gıdaların boğazda birikmesine yol açabilir ve buradan nefes borusuna, ses tellerinin bulunduğu bölgeye kaçarak, boğaz temizleme, öksürüğe ve seste boğluluk olmasına yol açabilir.
Yutma problemlerinde birçok etken neden olabilir. Bunlar;
 • Yaş: Yaş arttıkça, yutma kaslarının gücü ve aralarındaki koordinasyon da azalma görülür. Bu sebeple, tükürük bile mideye düzgün bir şekilde ulaşmayabilir.
  Uyku: Uyku sırasında yutkunma azalır ve tükürük birikebilir. Uyandığımız zaman öksürme ve boğazımızı temizleme gereksinimi duyarız.
 • Stres ve gerginlik: Stres ve gerginlik, boğaz kaslarını etkileyerek, bir cismin boğazda düğümlenmiş hissi verebilir. Sık sık boğaz temizleme, mukus azlığından dolayı, boğazın hassasiyetini de arttırır.
 • Yemek borusunda kitle ve şişkinlikler: Katı ve sıvı gıdaların geçişini yavaşlatabilir ya da engeller.
 • Gastroözefajeal reflü: Midedeki asitli içeriğin, yemek borusu ve boğaza gelmesine verilen addır. Hazımsızlık, Göğüste yanma, boğaz ağrısı sık görülen şikayetlerdir ve genellikle yemekten sonra sırtüstü yatınca artar. Mide ile yemek borusunun kesiştiği yerin bir kısmının, diyaframın kayması da aynı şikayetlere yol açar.
 • Kronik boğaz ağrısı: Geniz akıntısı, genellikle boğaz ağrısı ve yanmasına sebep olur. Bademcik ve diğer salgı üreten dokularda şişlik oluşur, boğazda rahatsızlık ve bir şey takılmış hissi yaratabilir.

Tedavi

 • Bakteriyel enfeksiyonlar: Antibiyotiklerle tedavi edilebilir, fakat bunlar, sadece geçici bir süre rahatlama sağlayabilir. Kişide kronik sinüzit varsa, ağzı kapanmış sinüslerin açılması ve akıntının sağlanması için yapılması gereken durumlar olabilir.
 • Alerji: Alerji oluşturan maddelerden mümkünse uzak durulmalıdır. Dekonjestan, antihistaminik, kromolin sodyum, alerji aşıları, krortizon türü ilaç ve spreyler kullanılabilir. Durum böyleyken, bazı antihistaminikler, akıntının koyulaşmasına ve kurumasına neden olabilirler, burun açıcı ilaçlar, kan basıncını, tiroit ve kalp hastalıklarını arttırabilirler. Ağızdan alınan ya da iğne şeklinde kullanılan kortizonlar da kısa süreli kullanıldıklarında, nadiren kötü yan etkilere sebep olabilirler. Uzun süreli alınacaksa, çok iyi tıbbi kontrol altında alınmalıdırlar.
 • Gastroözefajeal reflü: Yatmadan önce hemen yemek yememekle, yatarken başı on beş, yirmi santimetre yukarıda tutmakla, kafein ve alkolden uzak durmakla tedavi edilir. Mide asidini engelleyici ilaçlar kullanılabilir.
 • Yapısal bozukluklar: Operasyon gerektirebilir. Kronik sinüzite sebep olan burun eğriliği olabilir. Burundaki bir çıkıntı, uyarıda bulunarak salgının arttırabilir. Burun duvarındaki bir delik kabuklanmaya sebep olabilir. Fonksiyonu ve yapısı bozulmuş burun etleri veya polipler, benzer problemlere neden olabilirler.
Bazı kişilerde, geniz akıntısının nedeni bulunamaz. Düzeltilebilecek bir sorun bulunamazsa, salgının daha akışkan olmasına ve böylelikle daha kolay akıp kayması sağlanmaya çalışılır. Bu durum özellikle çok sıvı tüketmeyen yaşlılarda geçerlidir. Bu kişiler, günde minimum sekiz bardak su içmeli, idrar söktürücü ilaçlardan ve kahveden uzak durmalıdırlar.
Burun içinin iyice yıkanması, azalmış ya da kalınlaşmış salgının ortadan kaldırılmasını sağlayabilir. Bunun için özel olarak hazırlanmış solüsyonlar kullanılmalıdır.

Son Güncelleme : 01.11.2023 13:06:59
Boğazda Balgam Birikmesi ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Boğazda Balgam Birikmesi Yorumları
şifre

4 Yorum Yapılmış "Boğazda Balgam Birikmesi"
5 aydır boğazımda hep mukos şişkinliği oluşyor ve akıntıya sebep oluyour ağzımda köyükoku yapıyor hep tükürmek zorunda kalıyorum buda hem beni hemde çevremdekileri rahatsız ediyor.bundan nasıl kurtulabilirim ...beş kez oldu kbb polikinike gidiyorum her seferinde sprey laç alıyorum hepaynıyımtş..
.
CEVAP YAZ
Uzun süredir boğazımda balgam oluşuyor yada geniz akıntısı bilmiyorum bu gün boyunca devam ediyor. İnanılmaz derecede rahatsız ediyor. birçok hastaneye gitmemem rağmen herhangi bir hastalık teşhisi koyamadılar bir şeyin yok diyorlar.Yardım lütfen..
.
CEVAP YAZ
benim sürekli boğazımda balgam birikiyor ve atamıyorum tabaka gibi birşey var ama son günlerde hiçbirşey yapmadan azaldı ama hala var ne yapmam gerek nolursunuz bir cevap&128559;&128559;
.
CEVAP YAZ
Sitres sigara yi birakma kacak sigarada etkileyebilir biraktiktan sonra bazen su bileicemiceni dusunuyorsun yedigin hicbirseyden tatalamiyorsun
.
CEVAP YAZ
Balgam Atmak İyimidir
Balgam Atmak İyimidir
Balgam Atmak İyi midir, balgam solunum yollarında iltihap veya tahriş sebebiyle oluşan ve öksürerek dışarı atılan sümüksü bir salgıdır. Solunum organları hastalıklarında balgam önemlidir. Muayenesi ve hastalığın yeri hakkında kesin bilgiler elde edil...
Balgam Neden Olur
Balgam Neden Olur
Balgam neden olur, balgam akciğerlere trake borusuyla devamında salgılanan bir salgıdır. Mukus olarak da bilinir. Trake borusuna kaçmış olan toz gibi maddeleri kendine yapıştırmak ve dışarıya atabilmek için oluşur. Trakede iki farklı hücre bulunur. B...
Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır
Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır
Bebeklerde balgam nasıl atılır, balgam çeşitli hastalıklar nedeniyle vücutta üretilen bir sıvıdır. Bu sayede vücuttan atılmak istenen zararlı maddeler daha kolay atılmış olur. Bebeklerde balgam atılması öksürük sayesinde olur. Ancak aileler genellikl...
Akciğerdeki Balgam Nasıl Atılır
Akciğerdeki Balgam Nasıl Atılır
Akciğerlerdeki Balgam Nasıl Atılır, Sigaranın ve büyük şehirlerdeki kirli havanın etkisi ile, akciğerlerimiz de başta katran olmak üzere birçok zehirli maddenin birikmesine sebep olmaktadır. Akciğerlerimiz de biriken bu kirlilik zaman içerisinde Akci...
Boğazda Balgam
Boğazda Balgam
Boğazda balgam, tek başına oluşan bir hastalık değildir. Solunum yollarında oluşan balgam, çeşitli renklerde ve yoğunluk da değil ise normal olarak karşılanabilir. Ancak renginde ve yoğunluğunda farklılıklar gözlenirse bir hastalığın habercisi olabil...
Balgam Yutmak
Balgam Yutmak
Balgam Yutmak: Kuvvetli bir öksürük ile gelen ve bazen zorda kalındığında (Yanında mendil veya peçete bulunmadığı ya da balgam atacak uygun mekân olmadığında) bazen de kişinin isteğiyle balgam yutulur. Peki isteyerek ve istemeden balgam yutmak'ın sağ...
Balgam Renkleri
Balgam Renkleri
Balgam renkleri, balgam farklı renklerde olabilir. Öksürük sırasında ağızdan gelen akciğerden kaynaklanan salgılar balgam olarak tanımlanır. Bunun dışında gelen tükürük, boğazdan gelen salgılar, geniz akıntısı, geğirmeyle oluşan sıvılar balgam olarak...
Köpüklü Beyaz Balgam
Köpüklü Beyaz Balgam
Köpüklü Beyaz Balgam, Balgam aslında çok ciddi durumlardan biridir. Birçok insanda meydana gelen bu sorunlar 1-2 kez görüldükten sonra ortadan kaybolur. Fakat sürekli olarak bu köpüklü beyaz balgam sorunları yaşanıyorsa bu durumda insanlarda farklı h...
Beyaz Balgam
Beyaz Balgam
Beyaz balgam, günümüzde kimi zaman sağlık problemleri nedeniyle kimi zamanda normal durumlardan kaynaklanarak ortaya çıkan bir durumdur. Aslında birçok kişi bu duruma her ne kadar beyaz balgam dese bile genellikle görülen balgam problemlerinde balgam...
Şeffaf Balgam
Şeffaf Balgam
Şeffaf Balgam, Trake adı verilen bor yardımı ile akciğerlere giden bir salgı türüdür. Buna aynı zamanda mukus adı da verilir. Şeffaf balgamın oluşum sebebi trake borusuna kaçmış olan toz gibi maddelerin balgama yapışması ve dışarı atılabilmesi içindi...
2 Aylık Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır
2 Aylık Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır
2 Aylık Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır, Balgam, akciğerlerin ürettiği her insanda bulunan fizyolojik bir salgıdır. Solunum sisteminin insanın ağzından ve burnundan başlayarak akciğerlerdeki hava keseciklerine kadar havayı ileten kısmının devamlı olar...
Çocuklarda Balgam Söktürücü
Çocuklarda Balgam Söktürücü
Çocuklarda balgam söktürücü kullanmak gereklidir. Çünkü çocuklar genellikle balgamı çıkarmayıp yutarlar. Balgamı yutmaları doğru değildir. Balgam vücudun bir tepkisi olsa da enfeksiyon durumlarında zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağladığından...

 

Balgam Atmak İyimidir
Balgam Neden Olur
Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır
Akciğerdeki Balgam Nasıl Atılır
Boğazda Balgam
Balgam Yutmak
Boğazda Balgam Birikmesi
Balgam Renkleri
Köpüklü Beyaz Balgam
Beyaz Balgam
Şeffaf Balgam
2 Aylık Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır
Çocuklarda Balgam Söktürücü
Siyah Balgam
Reflü Balgam Yaparmı
Balgam Nasıl Sökülür
Balgam Söktürücü Yiyecekler
Balgam Çeşitleri Ve Sebepleri
3 Aylık Bebekte Balgam Nasıl Sökülür
Rüyada Balgam Tükürmek
Tuzlu Balgam
Kanlı Balgam
Balgam Nefes Darlığı Yaparmı
Aşırı Balgam
Köpüklü Balgam
Hamilelikte Balgam Söktürücü
Boğazda Balgam Hissi
Asist Balgam Sökücü
Yeni Doğan Bebekte Balgam Nasıl Atılır
Balgam Çıkaramama
Popüler İçerik
Siyah Balgam
Siyah Balgam
Siyah balgam, insanlarda çok sık bir şekilde karşılaşılan durumlardandır. Özellikle sigara içen insanlarda siyah balgam sorunu, vücutta herhangi bir p...
Reflü Balgam Yaparmı
Reflü Balgam Yaparmı
Reflü balgam yaparmı, Boğaz reflüsü olan şahıslarda en sık gözlenen haldir. Yemek borusunun girişinde bir yemek borusunu çepeçevre saran bir kas (Kr...
Balgam Nasıl Sökülür
Balgam Nasıl Sökülür
Balgam nasıl sökülür? Balgam, akciğerlerde salgılanan, boğaza yapışan toz ve mikropların dışarı atılmasına yardımcı olan salgıdır. Normalde işe yaray...
Balgam Söktürücü Yiyecekler
Balgam Söktürücü Yiyecekler
Balgam Söktürücü Yiyecekler, normal şartlarda, solunum yollarında bulunan bir miktar sümüksü bir maddeye balgam denir. Ancak, solunum yolları iltihapl...
Balgam Çeşitleri Ve Sebepleri
Balgam Çeşitleri Ve Sebepleri
Balgam çeşitleri ve sebepleri sağlık sorununa bağlı olarak değişiklikler gösterebilmektedir. Hastalığınıza göre balgamın rengi ve koyuluğu gibi özelli...
3 Aylık Bebekte Balgam Nasıl Sökülür
3 Aylık Bebekte Balgam Nasıl Sökülür
3 Aylık Bebekte Balgam Nasıl Sökülür; 3 aylık bebeklerde balgam oluşumunu önlemenizin en iyi yollarından biri olan bebeğinizin virüslerden ve enfeksiy...
Rüyada Balgam Tükürmek
Rüyada Balgam Tükürmek
Rüyada Balgam Tükürmek, gören bir kişi yaşadığı ve yaşamak zorunda olduğu kötü günlerden kurtulacağına sıkıntılarının son bulacağına, içine attığı ve ...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Balgam Atmak İyimidir
Balgam Neden Olur
Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır
Akciğerdeki Balgam Nasıl Atılır
Boğazda Balgam
Bebek Ve Balgam
Nefeste Hırıltı
Şiddetli Derecede Öksürüğüm Var
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Bebek Ve Balgam
Nefeste Hırıltı
Şiddetli Derecede Öksürüğüm Var
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Kasım - 2023