balgamsokturucu.gen.tr https://www.balgamsokturucu.gen.tr Balgam Söktürücü, Balgam Söktürücü Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, balgamsokturucu.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Mon, 21 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Geniz Akıntısı Ve Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/geniz-akintisi-ve-balgam.html Mon, 05 Nov 2018 22:52:05 +0000 Geniz akıntısı ve balgam, genellikle birbirleriyle bağlantılı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Genel olarak bir hastalık olarak düşünülmemelidir. Çünkü birçok kişide normal olarak görülen bu durum bir hastalık olarak gör Geniz akıntısı ve balgam, genellikle birbirleriyle bağlantılı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Genel olarak bir hastalık olarak düşünülmemelidir. Çünkü birçok kişide normal olarak görülen bu durum bir hastalık olarak görünmese bile aslında vücutta meydana gelmiş olan bir problem nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Geniz akıntısı ve balgam bu nedenle genellikle birlikte görülen bir durumdur. Geniz akıntısı ve balgam sorunları, ilk zamanlarda çok ciddi bir problem olarak görülmese bile belli bir süre sonra insanlarda çok büyük rahatsızlıklara neden olacaktır. Özellikle olur olmadık yerlerde boğazda yoğun olarak oluşan balgam ve aynı zamanda burnun arka kısmında soğuk bir geniz akıntısı hissi meydana getirmesi durumunda direk olarak kişideki rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bu durumun engellenebilmesi için elbette ki bazı önlemler alınabilir. Fakat bazı insanlarda bulunan sorunlar bu rahatsızlığın ortadan kalkmasını engellediği için kişi her ne kadar önlem alsa bile sorun hala oluşmaya devam eder. 

Geniz akıntısı ve balgam nedenleri nelerdir

Hastalık: Genellikle soğuk algınlığı, grip ve diğer solunum yolu hastalıkları direk olarak boğazda geniz akıntısı ve balgam oluşumuna neden olmaktadır. Fakat bu nedene bağlı olarak ortaya çıkan geniz akıntısı ve balgam sorunu, geçici bir özellik göstererek karşımıza çıktığı için genellikle hastalığın ortadan kalkması sonrasında bu sorun da ortadan kalkar.

Sigara ve diğer tütün ürünleri: Biliriz ki hemen hemen her sigara içen insanlarda geniz akıntısı ve bununla birlikte balgam problemi ortaya çıkmaktadır. Özellikle nedeni her ne olursa olsun geniz akıntısı probleminde bazı sigara markaları çok daha fazla etkiler yapmaktadır. Bu nedenle kişinin kullandığı sigara markası da önem taşımaktadır. 

Geniz eti ya da burun eti: Birçok zaman genetik olarak insanlarda meydana gelen bu durumlar direk olarak geniz akıntısı ve balgam problemine neden olur. Özellikle burun etinin burun solunumunu engellemesine çok az kala bu durum çok sık görülebilmektedir. 

Sinüslerde oluşan hastalıkları: Sinüslerde meydana gelen bazı hastalıklar insanlarda aşırı bir şekilde geniz akıntısı oluşumuna neden olarak kişinin boğazında balgam birikmesine neden olacaktır. Sinüslerden akan mukuslar, akma sırasında ve balgam oluşması sırasında ciddi rahatsızlıklara neden olur. 

Ortamın hava durumu: Bazı ortamlarda ortamın aşırı kuru hava barındırması ya da aşırı kirli hava barındırması durumunda direk olarak geniz akıntısı ve balgam problemi ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle ortam havasına da dikkat edilmelidir.

Neler yapılabilir
 • Bol bol sıvı alınmalıdır. Bu şekilde boğaz bölgesi sık sık temizlenecek ve nemli kalacaktır. Gün içerisinde bol bol sıvı almanız belli bir süre sonra geniz akıntısı ve öksürük probleminin ortadan kalmasını sağlayacaktır. 
 • Ortamın havasının temizlenmesi için bol bol havalandırma yağın ve aynı zamanda kuru havanın solunmamasına özen gösterin. Bu durum için isterseniz odanıza soğuk buhar makinesi almanız sizler için çok önemli etkiler yapar.
 • Ara ara burnunuza tuzlu su çekin. Tuzlu su burun içi mukozası için önemli faydalar sağlamaktadır. Bu şekilde geniz akıntısı ve balgam sorunu için beklenen etki görülebilmektedir. Deniz suyu da tuzlu olduğu için beklenen etkiyi gösterir. 
]]>
Balgam Yutmak https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-yutmak.html Tue, 06 Nov 2018 09:51:34 +0000 Balgam Yutmak: Kuvvetli bir öksürük ile birlikte gelen ve bazen zorda kalındığında (yanında mendil veya peçete bulunmadığı, ya da balgam atacak uygun mekan olmadığında) bazen de kişinin isteğiyle balgam yutulur. Peki ist Balgam Yutmak: Kuvvetli bir öksürük ile birlikte gelen ve bazen zorda kalındığında (yanında mendil veya peçete bulunmadığı, ya da balgam atacak uygun mekan olmadığında) bazen de kişinin isteğiyle balgam yutulur. Peki isteyerek ve istemeden balgam yutmak’ın sağlığa herhangi bir zararı var mıdır Uzmanlar tarafından balgam yutmanın bilinen hiçbir zararının olmadığı söylenmektedir.

Balgamın Oluşumu:

Balgam akciğerlere trake borusu ile devamında salgılanan bir salgı türüdür. Mukus olarak ta bilinmektedir. Trake borusuna kaçmış olan havadaki toz gibi maddeleri kendini yapıştırmak ve dışarıya atmak için oluşur. Trakede iki değişik hücre vardır. Bunlardan birisi goblet hücresinde balgam oluşur. Goblet hücresinin yanında bulunan ve silia adı verilen tüycüklerin bulunduğu hücreler, tek yönde hareket ederek salgıyı dışarı atar. Genel olarak yapısı sudan meydana gelir ve saydam renktedir. Bazı durumlarda ise balgam iltihaplı bir duruma dönüşür. Bronşial astım, bronşit benzeri kapsayan bu durumları yoğunluğu artıp, renginin de koyulaştığı görülür. Mukusun yoğunlaştığı durumlarda, silialar bunu dışarıya atmakta zayıf kalır. Balgamı çıkarmak için sorun oluştuğu zaman, öksürük meydana gelip, balgamın dışarıya atılması için çalışılır. Böyle bir durumda alınacak olan ilaçlar ile balgamın fazlalığı azaltılmaya çalışılır. Çok fazla içilecek suda balgamın yoğunluğunu azaltır.

Balgam Yoğunluğunu Azaltan İlaçların Özellikleri: 

Balgam ilaçları suya atılıp köpürtülmesi ile içilir. Bazı balgam ilaçları ise toz olarak bulunur. Bunlar da yine suda çözülerek içilir. İlaçların en önemli özellikleri mukolitik olmasıdır. Yani balgamın koyuluğunu azaltıp, akışkanlığını sağlamaya yarar. Diğer özellikleri ise ekspektoran olmasıdır. Bu özellikte siliaların etkinliğini arttırır. Bir başka özellikleri antioksidan yapıda olmasıdır. Bu özellik ile vücuda giren zararlı maddeleri yakalayıp, etkisiz hale getirir. Balgam ilaçlarının son özelliği ise etken madde olan asetil sistein sayesinde vücuda girdiğinde gluatyona dönüşmesi ve bu sayede ilaçlar, vücudu koruyucu bir etkiye sahip olurlar. Bu özelliğe sitoprotekfit denilmektedir.

Balgam Yutmanın Zararları: 

Aslında balgam yutmanın bir zararı olmadığı söylenir. Ancak uzmanlar yine de mecbur kalınmadığı takdirde balgamın yutulmasını önermiyor. Çünkü yutulan balgam bir süre sonra tekrar oluşuyor. Balgam yutulduğu zaman akciğerlere gider, orada yerleşir ve akciğerlerin kendini temizleme ihtiyacı duyması nedeniyle de tekrar boğaza gelir. Balgam yutmanın bilinen herhangi bir rahatsızlığı bulunmuyor. Bazen kapalı bir mekanda ya halka açık olan bir yerde boğazda biriken balgam bize sıkıntı çıkarabilir. O anda yanımızda bir da peçete veya mendil olmaması sebebiyle balgamı çıkaramayabilir ve yutmak zorunda kalabiliriz. Böyle bir durumda mecburen yutmak zorunda kalınan balgamın hiç bir zararı olmaz.

]]>
Yeni Doğan Bebekte Balgam Nasıl Atılır https://www.balgamsokturucu.gen.tr/yeni-dogan-bebekte-balgam-nasil-atilir.html Tue, 06 Nov 2018 11:47:47 +0000 Yeni doğan bebekte balgam nasıl atılır, solunum sistemimizin ağzımızdan veya burnumuzdan başlayıp akciğerimizdeki hava keseceklerine kadar havayi ileten kısmının sürekli olarak nemli kalması gereklidir. Balgam aslında akciğeri Yeni doğan bebekte balgam nasıl atılır, solunum sistemimizin ağzımızdan veya burnumuzdan başlayıp akciğerimizdeki hava keseceklerine kadar havayi ileten kısmının sürekli olarak nemli kalması gereklidir. Balgam aslında akciğerimizin ürettiği yada herkeste olan fizyolojik bir salgıdır. Bazı hastalıklarda da balgam oluşumu artabilmektedir bazı hastalıklarda enfekte olup hastalıklara yol açabilmektedir. Balgam bebeklerde olur fakat bazı bebekler yutma fonksiyonlarını biraz daha geç yaşadıkları için ağızlarından dışarııya da tükürükleri akabilmektedir.

Bebeğimizde balgam olduğunu nasıl anlayabiliriz,  

Bebeklerde eğer herhangi bir hastalık nedeniyle balgam artışı varsa da bunu biz en iyi bebeğimizin nefesindeki hırıltıyla anlayabiliriz. Bebeğimizi kucağımıza aldığımızda nefes aldığında elimizi kaburga veya sırt kısmına koyarsak elimize bir titreşim gelmektedir. Eğer bebeğimizin öksürük tonu değiştiyse veya daha yaş yada dolu dolu bir öksürük ortaya çıktıysa bebeğimizde balgam olduğunu anlarız. Fakat bazen hastalıklarla birlikte balgam miktarı arttıığı zaman dışarıdan hışıltı sesi gibi duyulma başlanır ve ıslık gibi bir ses gelmektedir. Böyle durumlarda zaten bebeğimizin ateşide yükselmeye, iştahı kaçmaya ve halsizleşmeye başlamış olduğunu görürsünüz. Böyle olan durumlarda ilk fırsatta hekime danışmak gerekmektedir. 

Balgam bebeklerde hangi sıkıntılara sebep olur, 

Bebeklerin akciğerinde de ciddi derecede balgam oluşması yada bu balgamı atamıyor olması ciddi solunum güçlüklerinede sebep olabilmektedir. Bebekler hırlamaya başlar veya ilerleyen rahatsızlıklarda 8-9 ve 10 aylık bebeğimizin boğazından hırıltı gelmeye ve gögüsleri titremeye başlayabilmektedir nefes almakta da güçlük çekebilirsiniz. Bebekler böyle durumlarda tüm enerjisini nefes almak için kullandıktan sonra halsizlik başlayabilir yada aynı zamanda iştahsızlık beslenmede bozukluk gibi sıkıntılara sebebiyet verebilmektedir. böyle durumlarda sık sık söylediğiz gibi çocuk doktorumuzun uygun gördüğü ilaçları vererek bebeğimizi ilk fırsatta tedavi etmemiz gereklidir. Beslenme düzensizliği ve iştahsızlık bu dönemlerin en büyük sıkıntısıdır. Böyle durumlarda da anne kesinlikle ve zorla yedirmeye çalışmamaktadır. Aksi takdirde balgamı yada hırıltısı olan 7, 8, 9, 10 aylık bebekler zorla verilen besinleri kusarak akciğerlerine kaçırıp zatürre olabilmektedirler. Balgamı olan bebeğimizi beslerken mutlaka bebeğin isteklerini göz önüne almak da gereklidir.
]]>
Kuru Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/kuru-balgam.html Wed, 07 Nov 2018 01:47:50 +0000 Kuru balgam ciddi bir hastalık değildir. Fakat kuru balgam oluşmasının birçok sebebi olabilir. Öncelikli olarak kişinin bu durumu ihmal etmeyip doktora başvurması en doğru ve en etkili çözümdür. Kuru balgamın oluşmasına sebep Kuru balgam ciddi bir hastalık değildir. Fakat kuru balgam oluşmasının birçok sebebi olabilir. Öncelikli olarak kişinin bu durumu ihmal etmeyip doktora başvurması en doğru ve en etkili çözümdür. Kuru balgamın oluşmasına sebep olan durum belirlenip tedavi yöntemi seçilir. Halk arasında kuru balgam kuru öksürük olarak bilinir. Kuru öksürük veya kuru balgam kişinin boğazını tırmalar ve rahatsız eder. Gelelim kuru balgam oluşumunun sebeplerine.

Kuru Balgam Neden Oluşur

Kuru balgam sinüzit gibi hastalığı olan kişilerde görülen bir rahatsızlıktır. Sinüzitle birlikte kuru balgam ve kuru öksürük insanın yakasını bırakmaz. Diğer bir sebep ise akciğerlerin akan sıvıya karşı tepki vermesidir. Bu tarz durumlar genellikle alerjisi olan kişilerde nüksetmektedir. Bu şekilde ortaya çıkan öksürüğün sebebi bronşların hassasiyetinden kaynaklanmaktadır. Kuru balgamı tetikleyen diğer bir neden ise sigara pro gibi tütün ürünlerinin tüketilmesidir. Bazen de kullanılan kimyasal içerikli ilaçlardır balgama sebep olabilir. Bazı ilaçların kuru öksürük ve kuru balgam gibi yan etkileri olabilir. Bu yüzden doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmamakta fayda var. Kullanılan ilaçların mutlaka yan etkisi veya alerjik bir durumu olup olmadığı dikkate alınmalıdır. 

Kuru Balgam Söktüren Bitkisel Kürler 

Kuru balgam söktürmenin en etkili yolu bol bol sıvı alımı yapmaktır. Suyu günde 2- 2,5 litre tüketmek kuru balgamı atmanıza yardımcı olacaktır. Kuru balgamı söktüren bitkilerden biride ıhlamurdur. özelliklede ıhlamuru zencefil, tarçın karanfil ile demlendiğinde gıcık tutmasına kuru balgama ve şiddetli öksürüğe birebirdir. Diğer yararlı bitkiler ise ebegümeci ve havlıcandır. Kuru balgam söktürücü özelliğinin yanında solunum yolları hastalıklarınında tedavsinde son derece etkilidir. Eczanelerden temin edilen kimyasal içerikli ilaçlar kullanmaktansa doğal yöntemler tercih edilmelidir. Hem maliyetsiz hemde temin etmek son derece kolay. Pazardan, manavdan veya aktardan ihtiyacınız olan malzemeleri alabilirsiniz.

Kuru Balgam İçin Tere Kürü  İçin Malzemeler
 • Yarım litre su
 • 12-15 tane taze tere
Tere Kürü Nasıl Yapılır

Kuru balgam söktüren tere kürü için ilk olarak orta ateşte suyun kaynamasını bekleyin. Su kaynadıktan sonra tereleri ilave edin ve 2-3 dakika kadar haşlandıktan sonra tereleri sudan çıkarın. Suyu sıcakken süzebilirsiniz ve süzdükten sonra soğumaya bırakabilirsiniz. Bu kür kuru balgamı olanlar için birebir etkilidir. Sigara kullananlar içinde etkili olan tere kürünü yemeklerden önce veya yemeklerden 2-3 saat sonra kadar tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Sinüzit Balgam Yaparmı https://www.balgamsokturucu.gen.tr/sinuzit-balgam-yaparmi.html Wed, 07 Nov 2018 06:15:41 +0000 Kısaca sinüzit nedir, Burun ve göz çevresindeki kemiklerin içindeki boşluklara sinüs adı verilir. Bu boşlukların burun içerisine açıldıkları kanallarının tıkanmasıyla iltihaplanır ve oluşan enfeksiyonu sinüzit denir. Si Kısaca sinüzit nedir, Burun ve göz çevresindeki kemiklerin içindeki boşluklara sinüs adı verilir. Bu boşlukların burun içerisine açıldıkları kanallarının tıkanmasıyla iltihaplanır ve oluşan enfeksiyonu sinüzit denir. Sinüslerin dolu olduğu zamanlarda balgamlı öksürük diş ağrısı nadir de olsa ateşlenme ve ağız kokusu görülebilir. Sinüzit akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Akut sinüzit viral enfeksiyon ile gelişir. Kronik sinüzit ise uzun süre tedavi edilmeyen bakteriyel enfeksiyonlar sonucunda oluşur.

Sinüzit şikayetleri şunlardır;
 • Yüz veya başda ağrı
 • Burun tıkanıklığı
 • Koku almada his kaybı
 • Geniz akıntısı
Sinüzitin balgam nasıl yapar

Balgam kelimesi iltihaplı burun salgısı demektir. Bakterili enfeksiyon sonucunda oluşan sinüzit sonucu sarı-yeşilimsi geniz akıntısı meydana gelir. Nötrofiller( akyuvarların yaklaşık olarak yüzde 60'nı oluşturan yapılar), vücudumuzun herhangi bir yerinde iltihap oluştuğunda o bölgeye ilk ulaşan elemanlardır, nötrofiller içerisinde bulunan myeloperoxidase enzimi oluşan balgama yeşilimsi rengi verir. Bunun yanında bakterilerin bazılarının da rengi yeşilimsi olmasıda balgama yeşil rengi verir. Sinüzit devamında oluşan balgam sarı renktede olabilir. Özellikle kış aylarında sinüzit ile gelişen balgam daha sık görülür. Soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklar bu durumu tetikler.

Sinüzit ile gelişen balgam için ne yapılabilir
 • Bol bol sıvı tüketerek balgamın incelmesinin sağlayabilirsiniz.
 • Sıcak ve buharlı bir duş almak Hem hava kanallarının açılmasını kolaylaştırır hem de balgamın yumuşak daha kolay atılımını sağlar.
 • Sıcak su buharı solumak balgamı yumuşatarak atılımını kolaylaştırır.
 • Oluşan balgamı çıkarmak için kendinizi çok zorlamadan ara ara hımkırarak atılımını sağlayabilirsiniz. Fakat şiddetli hımkırmak baş ağrısını artırır ve burun damarlarının çatlamasına sebep olur.
]]>
3 Aylık Bebekte Balgam Nasıl Sökülür https://www.balgamsokturucu.gen.tr/3-aylik-bebekte-balgam-nasil-sokulur.html Wed, 07 Nov 2018 11:14:34 +0000 3 Aylık Bebekte Balgam Nasıl Sökülür; 3 aylık bebeklerde balgam oluşumunu önlemenizin en iyi yollarından biri olan bebeğinizin virüslerden ve enfeksiyonlara yakalanmasını önlemektir. Maalesef ki bu her zaman mümkün olmayabiliyo 3 Aylık Bebekte Balgam Nasıl Sökülür; 3 aylık bebeklerde balgam oluşumunu önlemenizin en iyi yollarından biri olan bebeğinizin virüslerden ve enfeksiyonlara yakalanmasını önlemektir. Maalesef ki bu her zaman mümkün olmayabiliyor. Özellikle kış ayların da bebekler daha hassas ve hastalığa yakalanmaları kolay olabiliyor.

3 Aylık Bebekte Balgam Neden Oluşur,

Bebeklerde fazla balgam çıkmasının nedeni ise çok fazla soğuk almalarıdır.  Bebeğinizin balgamı atması için öksürmesi gereklidir. Bebeklerdeki tedavi yöntemini ilaçla yapmanın zararlı olduğunu göz önüne getirirsek bunların yerine bitkisel yöntemlerle tedaviyi uygulamak daha doğal ve mantıklı olabilir. 

Genellikle 3 aylık bebeklerde akciğerlerinde yüksek oranda balgam oluşumu bebeğinizde ciddi solunum yollarına yol açabilir. Bebeğiniz solunum yolu sıkıntısı çektiği için bu durum karşısında sürekli ağlayacak ve huzursuzluk sıkıntısı ortaya çıkabilecektir. Aynı şekilde anne çocuğunu emziriyorsa zorla emzirmeye çalışıyor ise kusma oluşabilir. Bu sebep ile emmek istemeyen bir bebeği zorla emzirmeye kalkmayınız. Bebeklerde ki balgam artışları nedeni var ise bu durumların bebeğinizin hasta olup olmadığını nefes alış verişinden ve hırıltısından anlayabilirsiniz. Bebeğinizin dolu dolu öksürüğü varsa balgam çıkarabilme ihtimali daha yüksek olabiliyor. Bebeğinizin bazen  hastalığı ile birlikte balgam artışları da görülebilir. 

3 Aylık Bebekte Balgam Sökme Yöntemleri,

Elma kabukları soyulduktan sonra kabuklar bir miktar kaynatılarak bebeğinize azar azar içirebilirsiniz. Bunun yanı sıra ıhlamur suyu verebilirsiniz az miktarda.  Başka bir tercih olarak havuç suyu verebilirsiniz. Çörek otu bir bardak su da kaynatılıp suyu ılıdıktan sonra içirebilirsiniz. Bebeğinizin bol sıvı alması balgamı sökmesine yardımcı olacaktır. Bebeğiniz 3 aylık olduğu için anne sütü de alıyor ise pek fazla bişey yapmanız önerilmez. Bebeğinizin ateşi yükseliyor ise iştahı kamaya başladı ise halsizlikte oluşuyor ise  doktorunuza baş vurmanız tercih edilir. 
]]>
Reflü Balgam Yaparmı https://www.balgamsokturucu.gen.tr/reflu-balgam-yaparmi.html Thu, 08 Nov 2018 02:26:21 +0000 Reflü balgam yaparmı, Boğaz reflüsü olan şahıslarda en sık gözlenen haldir. Yemek borusunun girişinde bir yemek borusunu çepeçevre saran bir kas (Krikofaringeus kası) mevcuttur ve bu kas aynı süreçte gırtlağada bağlı Reflü balgam yaparmı, Boğaz reflüsü olan şahıslarda en sık gözlenen haldir. Yemek borusunun girişinde bir yemek borusunu çepeçevre saran bir kas (Krikofaringeus kası) mevcuttur ve bu kas aynı süreçte gırtlağada bağlıdır. Vücutta kasların yalnızca istendiği vakit kasıldığı düşünülür ama kapak özelliği taşıyan bölgelerde bu kaslar yaşamımız boyunca kasılıdır, fonksiyon hemen kasılmak yerine aksine gevşer. Dolayısıyla sıksık sabit bir tonus ve basınç sağlamaları beklenir. Bu kastaki aşırı kasılma boğazda sıkılık hissi yaratmakta ve bu durumm düğümlenme olarak da tanımlanmaktadır. Anksiyete ve depresyon dönemlerinizde olduğu gibi. Boğaz reflüsünde bu kas daha aktif çalışmakta ve boğazda takılma hissi yaratmaktadır. Bununla eş güdümlü yemek borusunun girişi ve gırtlak (larinks) arkasındaki dokunun kızarıklığı ve bilhassa şişmesi boğazda gıcık ve balgam hissini arttırmaktadır. Birçok birey bu halden etkilenmektedir. Kimimiz göz ardı etmekte kimi de hale alışmak durunda kalmaktadır. Bu hal tedavi esnasında da en zor düzelen semptomdur;  zira tedavinin doku ödeminin tamamıyla geçmesi lazım olur ki bu da tedavinin en az 6 hafta olmasını gerektirmektedir.

Boğazda balgam nedenleri,

Boğazda balgam, mukus artışından ya da mukusun atılamama durumundan kaynaklanabilir. Sıcak içecekler ve buhar soluma boğazda balgamı incelterek sökebilir. Birçok hastanın hekime müracaat nedeni olan geniz akıntısı, boğazda balgam birikmesi yada balgamın burun arkasından boğaza doğru akması hissidir. Balgam akıntısının altında neden olarak reflü bulunabilir. Normal olarak burun ve sinusler gün süresince 1/2 kilogram kadar sümük salgılar burunda ama mikroskopla gözükebilen titrek silyalar bunu ritmik hareketlerle boğaza itebilir ve bir yandan salgılanırken öbür yandan da his oluşmadan bu salgı yutulabilir. Bu salgı burnun iç bölümünü ıslatır ve temizler, solunan havayı nemlendirir, havada tespit edilen yabancı maddeleri tutar ve bedeni iltihaplanmalara karşı korur. Bu salgının oluşması ve atılması sinirlerin damarların salgı bezlerinin birtakım kasların hormonların ve titrek silyaların uyumlu bir şekilde çalışmalarını ortaya getiren spesifik bir mekanizma yönünden denetim edilir. Geniz akıntısı bu salgının seviyesinın yada koyuluğunun farklılaşması boğazda tespit edilen kasların ve yutma bozukluklarının sonucunda ortaya gelebilir. Salgılanma bozukluğu, salgının artması en çok gözüken şekilidir. Salgının yapısı farklılaşmaz seviyesi yükselir. Reflü balgam yaparmı Soğuk algınlıkları alerji, soğuk havalar, parlak ışık, baharatlı olan yiyecekler, hamilelik başta doğum denetim hapları ve tansiyon ilaçları olmak üzere çoğu ilaç burun amacıylade tespit edilen şekil bozuklukları salgıyı yükselten sebeplerin en belli başlı olanlarıdır.

]]>
Rüyada Balgam Tükürmek https://www.balgamsokturucu.gen.tr/ruyada-balgam-tukurmek.html Thu, 08 Nov 2018 10:16:05 +0000 Rüyada Balgam Tükürmek, gören bir kişi yaşadığı ve yaşamak zorunda olduğu kötü günlerden kurtulacağına sıkıntılarının son bulacağına, içine attığı ve kendisini üzen kimseyle paylaşamadığı bazı gerçeklerin gü Rüyada Balgam Tükürmek, gören bir kişi yaşadığı ve yaşamak zorunda olduğu kötü günlerden kurtulacağına sıkıntılarının son bulacağına, içine attığı ve kendisini üzen kimseyle paylaşamadığı bazı gerçeklerin gün yüzüne çıkacağına ve rüyayı gören kişinin yükünün azalacağına işaret eder. 

Rüyada Balgam Tükürmek, gören bir kişi en umutsuzluğa kapıldığı ve çaresiz olduğu bir durumda, kendisine umut ışığı doğacağına, sıkıntılarından birden kurtulacağına, feraha kavuşacağına ve hiç ummadığı anda yüklü bir mirasa konacağına işaret eder. Rüyasında balgam tükürdüğünü gören bir kişi, yaşama sevincini ve enerjisini kaybettiğini düşündüğü bir anda tekrar hayata sarılacağı bir takım sebeplerin olacağına huzura kavuşacağına işaret eder. Aynı zamanda içini kemiren kötü düşüncelerden ve vesveselerden uzaklaşacağına ve maneviyatının güçleneceğine de işaret eder. 

Rüyada Balgam Tükürmek, Rüyasında yeşil balgam tükürdüğünü gören bir kişi, yaptığı bir hayır neticesinde işlerin rast gideceğine, hayatının düzene gireceğine varsa borçları kısa bir zaman içinde ödeyip kurtulacağına, içinin sıkılmasına neden olan bir takım olayların netleşeceğine ve kimseye söyleyemediği bazı şeylerin artık gün yüzüne çıkacağına işaret eder. Ayrıca rüyasında yeşil balgam tükürdüğünü gören bir kişi, çok yakın bir zamanda murat ettiği bir olayın kısa bir süre içinde gerçekleşeceğine de işaret eder. Rüyada yeşil balgam tükürdüğünü gören bir kişi, hayatın tüm zorluklarına karşı yılmadan ve yorulmadan karşı durarak istediği her şeyi başaracağına işaret eder. 

Rüyada Balgam Tükürmek, Rüyasında sarı balgam tüküren bir kişi, başından geçen bir hastalık veya üzüntü nedeni ile kendini çok yıprattığına ancak kısa zaman içinde bu durumdan kurtularak kendini toparlayacağına işaret eder. Ayrıca rüyasında sarı balgam çıkardığını gören bir kişi, yaşadığı üzüntüler nedeni ile insan içine çıkamayan bir kişi olduğuna ancak bu durumu kısa bir zaman içinde atlatarak eski neşesi ve sevincine tekrar kavuşacağına işaret eder. Aynı zamanda istek arzu ve emelleri doğrultusunda karşısına çıkan engellerden yılmadan ve yorulmadan yoluna devam edeceğine ve tuttuğunu koparacağına işaret eder. 
]]>
Aşırı Öksürük Ve Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/asiri-oksuruk-ve-balgam.html Fri, 09 Nov 2018 03:22:25 +0000 Aşırı öksürük ve balgam; özellikle kış aylarında yaşanan bir sorundur. Aşırı öksürük ve balgam astım, bronşit, sinüzit, zatürre gibi ciddi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Balgamlı öksürüğü olan k Aşırı öksürük ve balgam; özellikle kış aylarında yaşanan bir sorundur. Aşırı öksürük ve balgam astım, bronşit, sinüzit, zatürre gibi ciddi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Balgamlı öksürüğü olan kişiler nefes almada güçlük çekerler. Öksürük, hangi türde olursa olsun tedavisinin yapılması gerekir. 

Balgam, ne kadar tiksindirici olsa da atıldığında vücudun temizlenmesi yönü ile son derece yararlıdır. Balgamın uzman bir doktor tarafından takip edilmesi gerekir. Öksürükle birlikte çıkan  balgam beyaz renkte ise, sorun sigara tüketimi olabilir. Eğer balgamın rengi gün geçtikçe farklılaşıyorsa, özellikle sarı renkten yeşile dönmüş bir balgam var ise, burada bir enfeksiyon söz konusu olabilir. Enfeksiyonlu olan balgam miktarında artış yaşanabilir. Öksürükle seyreden balgamın rengi koyulaşarak kahverengiye dönüşüyorsa bronşit ya da zatürreden şüphelenilmesi gerekir.

Eczaneden alınan balgam söktürücü ilaçlar faydalı olabilir. Ancak her ilacın bir yan etkisi olduğu unutulmamalıdır. Evde yapılabilecek bitkisel tedavi yöntemleriyle bu sorundan kurtulmak mümkündür.

Aşırı öksürük ve balgam için bitkisel kürler:
 • 1 tane orta boy sarı soğanı 6'ya bölün. 2 bardak suyun içerisine böldüğünüz soğanı koyun ve kaynatın. Daha sonra soğumaya bırakın, ılık olarak için. Bu kürü her seferinde taze olarak hazırlayın.
 • Yarım litre suyun içerisine 7-8 adet keçiboynuzunu kırarak atın ve kaynamaya bırakın. Kaynatılmış bu suyu sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa aç karnına için.
 • Yarım litre kaynayan suyun içerisine 14-15 tane taze tere atılır ve 3 dakika kadar haşlanır. Fakat kaynatın kabın ağzı kapalı olmalıdır. Ocaktan aldıktan sonra terenin suyu süzülür. Soğuyan tere suyunu yemeklerden önce ya da yemeklerden 2 saat sonra içilmelidir. 
 • 1 litre suyun içerisine 1 tane orta boy elma dilimleyerek, kabuğu ile birlikte atın. Elmalar yaklaşık 10 dakika kadar  haşlandıktan sonra çay olarak tüketin. Bu çaya tarçın, zencefil ve ıhlamur da ilave ederek tüketebilirsiniz.
 • Bir miktar  suyun içerisine 2 kaşık ebegümeci ve ıhlamur ilave edilerek 15 dakika kaynatılır. 15 dakika dinlendirdikten sonra gün içinde tüketebilirsiniz.
]]>
Rüyada Balgam Görmek https://www.balgamsokturucu.gen.tr/ruyada-balgam-gormek.html Fri, 09 Nov 2018 13:16:48 +0000 Rüyada balgam görmek, bir çok farklı yorum düşüncesiyle balgam görülmesi kişi ve kişiler tarafından iyi olarak yorumlanır. Görülen rüya sahibi için ailesi veya yakınında hasta olan kişinin iyileşeceğine yorumlanır. Rüya Rüyada balgam görmek, bir çok farklı yorum düşüncesiyle balgam görülmesi kişi ve kişiler tarafından iyi olarak yorumlanır. Görülen rüya sahibi için ailesi veya yakınında hasta olan kişinin iyileşeceğine yorumlanır. Rüyada balgam görülmesi  rüya sahibi için mal varlığına işarettir. Rüya sahibinin çok para harcaması savurgan biri olmasının uyarı anlamına gelerek yorumlanır. Günümüzde bazı rüya sahipleri görmüş olduğu rüyayı suya anlatarak hayırlara vesile olması dileğiyle düşünülür.  Bir çok farklı yorum düşüncesiyle rüyayı gören kişinin hastalanacağının habercisi olarak bilinmektedir. 

Rüyada balgam görmek: Rüya sahibine yaşadığı maddi sıkıntı sonrası ferah ve rahat günlerin yakın olmasına çektiği sıkıntıların son bulacağına yorumlanır. Kişi ve kişilerin aile yaşantısındaki sorunların biteceği ve zor günlerin geride kalacağının habercisi olarak bilinir. Balgam görülmesinin bir takım yorum düşüncesiyle kişiler için müjdeli haberler olarak yorumlanır. Rüya sahibinin çıkacağı uzun yolculuğa yorumlanır.

Rüyada balgam görmek: rüyayı gören kimsenin eşinden ayrılacağı ve anlaşamayacağının habercisi olarak bilinir. Bazı rüyalar kişiye bir uyarı olarak yansır, bu nedenle günlük yaşantıda bazı olayların hatırlanmasına yorumlanır. Görülen rüyada kişinin bir yakınının kavgasına bulaşarak başına iş açacağına işaret eder. Balgam görülmesinin bir takım kötü arkadaşla yanlış işlere bulaşmaması gerektiğinin habercisi olarak bilinir.

Rüyada balgam görmek: rüya sahibinin gelecekle ilgili yaptığı planlarının gerçekleşmeyeceğinin habercisi olarak yorumlanır. Bir başka yorumla rüya sahibinin günlük yaşantısında yaşayacağı üzüntülerin habercisi olarak bilinir. Duygusal ilişki yaşayacağı ve bu ilişkinin sonunda hüsrana uğrayacağına yorumlanır. Günlük yaşantısında insanların bir takım zorluklarla uğraşması düşüncelerinin rüyasına girmesi son derece normal olarak kabullenilir. Rüya sahibinin yaptığı birikimlerinin boşa harcanarak kaybedeceğine yorumlanmaktadır.

Rüyada balgam görmek: farklı bir yorum düşüncesiyle rüyayı gören kimse ağlayacağına ve iş hayatında başarısızlık yaşayacağının habercisi olarak bilinir. Balgam görmek iki kişi arasında geçimsizliğe işarettir. Rüyayı gören kişiye gelecek olan sürpriz hediyeyle şaşırıp mutlu olacağına yorumlanır. Farklı bir yorumla rüya sahibinin uzun süre yaşayacağı uğursuzlukla yorumlanır. Rüyayı gören kişi için geçen yılın sorunları ve talihsizlik yaşamasıyla kötü günlerin kapıda olmasına yorumlanır.
]]>
Balgam Atmak https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-atmak.html Fri, 09 Nov 2018 23:07:19 +0000 Balgam atmak günlük hayatta birçok insanın başına gelen bir olaydır. Balgamın asıl amacı akciğeri nemlendirmek ve zararlı maddelerden arındırmaktır. Fazladan biriken ve akciğer için tehtid oluşturan balgam boğaza kadar geler Balgam atmak günlük hayatta birçok insanın başına gelen bir olaydır. Balgamın asıl amacı akciğeri nemlendirmek ve zararlı maddelerden arındırmaktır. Fazladan biriken ve akciğer için tehtid oluşturan balgam boğaza kadar gelerek oral yolla dışarı atılmaktadır. Bazı durumlarda ise balgam atmak bu kadar kolay olmayabilir. Vücuttan atılamayan balgam kuru ve sert öksürüğe sebep olur. Akciğerlerde hırıltıya ve solunum darlığına kadar yol açabilir.

Balgam Atmanın Faydaları 

Balgam atmak kişiye her şeyden önce rahatlık kazandırır. Toplum içinde veya kapalı yerlerde balgamın atılamaması durumunda birçok kişi geri yutar. Bu tehlikeli bir durum değildir. Fakat zorunlu olmadıkça bu yola başvurulmamalıdır. Yutulan balgam akciğerleriniz tarafından bir müddet sonra tekrar atılmak istenecektir. Bu yüzden balgam atmak hastalık sürecinizin daha çabuk geçmesine ve biran önce iyileşmenize sebep olur.

Balgam Atmakla İlgili Bitkisel Kürler

Balgam atmak için uygulanabilecek bitkisel kürler mevcuttur. Fakat en etkili balgam söktürücü olarak bilinen şey ılık sudur. Evet yanlış anlamadınız sadece su evlerinizde bulunan içme suyu. Su kadar doğal, etkili ve maliyetsiz bir çözüm yolu yoktur. evlerinizde kullandığınız mutfağınızdan eksik olmayan tereyağı, bal, kara turp hatta soğan balgam atmakta birebirdir. Balgam atmak için tedaviye başlamadan önce balgamın yoğunluğu, rengi, kanlı olup olmadığı uzman hekimler tarafından denetlenmeli ve başka bir hastalık sonucu oluşan balgam söz konusu ise buna uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Balgam Atmak İçin Tereyağ-Bal İkilisi

Balgam atmak için gece yatmadan önce 2 çay kaşığı balı ve 2 çay kaşığı tereyağını karıştırıp tek hamlede yutunuz. Bu kür 3-4 gün boyunca yatmadan önce tekrarlanmalıdır.

Balgam Atmak İçin Pratik Yöntemler

 • 1 tane limonun suyunu 1 yemek kaşığı bala karıştırarak ılık suya ekleyin ve her sabah bir bardak tüketin.
 • 1 tane orta boy sarı soğanı ve bir diş sarımsağı küçük küçük keserek ağzı kapalı kaba koyun. Üzerine kaynar su ilave ederek soğumasını bekleyin. Soğuduğunda bir süzgeç yardımıyla süzerek bu karışıma bir tane limon suyu, 2 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı zencefil ve 2 çay kaşığı tarçın ilave edip içebilirsiniz. 
Herhangi bir alerjik durumunuz söz konusu ise mutlaka hekime başvurmalısınız. Geçmiş olsun.
]]>
Köpüklü Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/kopuklu-balgam.html Sat, 10 Nov 2018 14:38:24 +0000 Köpüklü Balgam, aslında çok önemli bir sorundan kaynaklanabilir. Birçok kişide meydana gelen bu özellikteki balgam genellikle 1-2 defa görüldükten sonra ortadan kalkar. Lakin devamlı olarak köpüklü balgam problemi yaşanıyorsa Köpüklü Balgam, aslında çok önemli bir sorundan kaynaklanabilir. Birçok kişide meydana gelen bu özellikteki balgam genellikle 1-2 defa görüldükten sonra ortadan kalkar. Lakin devamlı olarak köpüklü balgam problemi yaşanıyorsa bu kişide farklı hastalıkların bulunduğu söylenebilir. Eğer sizlerde de köpüklü balgam problemi birkaç günden daha uzun sürüyorsa, bu ciddi problemlerinde belirtisi olabilir. Köpüklü balgam iyi incelenmelidir. Kimi zaman köpüklü balgam içerisinde azda olsa bir miktar kan görülebilir. 

Görülen kan çoğunlukla kişilerin akciğerlerinde meydana gelen problemlerden dolayı oluşur. İnsanlarda köpüklü ve kanlı balgam varsa, çoğunlukla akciğerlerde iltihap, bronşlarda zedelenme gibi sorunlar olabilir. Bu tehlikeli olacağından vakit kaybetmeden uzman bir doktora muayene olmanızı tavsiye ederiz. Bazen köpüklü balgam problemi kişinin üst solunum yollarında ortaya çıkan olumsuzlukların belirtisidir. Bu çoğunlukla üst solunum yollarında oluşan enfeksiyon rahatsızlıkları sebebiyle görülür. Genellikle kişinin soğuk algınlığı veya başka boğaz hastalıklarında fazla sert öksürmesi neticesinde oluşabilir. Eğer sizde köpüklü balgama maruz kalıyorsanız, elinizden geldiğince öksürerek boğazınızı zedelememelisiniz. 

Köpüklü Balgam Varsa Ne Yapılmalı 

Köpüklü balgam kimi zaman kişilerin bademciklerinde iltihaplanma ve bakteri sorunlarından dolayı ortaya çıkar. Bu bademciklerini aldırmamış olan insanlarda ve en çok çocuklarda meydana gelir. Daha çok kış aylarında köpüklü balgam etkisi yaratan bu gibi hallerde en yakın sağlık merkezine gitmeniz ve muayene olmanızı öneririz. Muayenede balgamdan örnek alınarak gerekli olan testler yapılır ve kontroller tamamlandıktan sonra tedaviye geçilir. Köpüklü balgamın kişinin boğaz problemlerinden dolayı olduğu teşhis edilirse, o zaman öksürük kesici şuruplar, antibiyotik ilaçlar verilerek kişideki bu problemin tedavisi sağlanır. 

Köpüklü balgam problemi eğer boğazda devamlı kalıyorsa ve balgam atmakta zorluk çekiliyorsa, muayene olduğunuz doktorunuz size balgam sökücü ilaç verir. Köpüklü balgam ile beraber insanlarda nefes darlığı, bunun yanı sıra hırıltı ve öksürük gibi problemler görülüyorsa, bu durumda sorun daha ciddi olabilir. Bu durum özellikle başta astım rahatsızlığı olmak üzere zatürre, bronşit gibi ciddi rahatsızlıklarda olabilir. Bu sebeple birkaç günü aşkın köpüklü balgam problemi olan insanlar bu durumu mutlaka ciddiye almalıdırlar. Aksi halde daha büyük tehlikeler ortaya çıkabilir. Doktorunuza sorarak bazı bitkisel çaylar veya bitkisel yöntemleri köpüklü balgam sorununu gidermek için uygulayabilirsiniz. Ancak mutlaka doktorunuza danıştıktan sonra bitkisel çay veya otlar kullanılabilir.
]]>
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/sigarayi-biraktiktan-sonra-balgam.html Sat, 10 Nov 2018 18:32:52 +0000 Sigarayı bıraktıktan sonra balgam, çok eskilere dayanan sigara, kağıda tütün sarılmayla birlikte 18. yüzyılda İspanya'dan Amerika'ya geldiği söylenmektedir. 1800 yıllarında önce tütün yaprağına sarılmaya başlandı. Sonra Sigarayı bıraktıktan sonra balgam, çok eskilere dayanan sigara, kağıda tütün sarılmayla birlikte 18. yüzyılda İspanya'dan Amerika'ya geldiği söylenmektedir. 1800 yıllarında önce tütün yaprağına sarılmaya başlandı. Sonra kağıda sarılarak içildi. İlk sigara fabrikası ise 1845 yılında Fransa'da kurulmuştur. Sigara tüketimi günümüze kadar o kadar çok gelişim göstermiştir ki, kişisel olarak tüketilenler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Sigara içmek psikolojik ve fizyolojik bir olaydır. Neredeyse bulaşıcı bir hastalık gibi kişiye geçmektedir. Sosyal ortamlarda daha çok bulunan kişiler, eğer etrafındakilerde sigara içiyorlarsa etkilenebilir ve sigara içmeye başlayabilirler. Sigara içen kişiler, uçakla, hiç bir problem yaşamadan 10 saat sigara içmeden yolculuk yapabilirler. Ama uçak iner inmez hemen sigara yakma isteği duyarlar. Çünkü kendilerini şartlandırmıştır. 

Sigarayı bıraktıktan sonra balgam ve vücutta oluşan değişimler 

Sigarayı bırakmak, kişinin en zor dönemlerinden birisidir. Çünkü balgamı atmak, kolay olmaz. Ama 1 yılı aşkın zaman içerisinde vücudumuz sağlığına kavuşmaya başlar. Vücudumuzda da pek çok değişiklikler olacaktır. Bunlardan birkaçını sıralamak gerekirse:
 • Sigara içmeden geçirdiğimiz bir günün sonunda ise vücut karbonmonoksitten arınmaya başlar.
 • 4-5 günün sonunda nefes alıp vermede rahatlama görülür. Hava yolları kendini temizlemeye başlar ve vücuttaki enerji artar.
 • Fakat, sigarayı bıraktıktan sonra, balgam atmakta zorlanır kişiler. En zorlanılan şey de zaten balgamdan kurtulmaktır.
 • 12 haftanın sonunda ise kişi çok rahat nefes alıp vermeye başlar. Merdiven bile çıkmakta zorlanan kişiler, sporunu daha rahat bir şekilde yapmaya başlar.
 • 8-9 ay sonrasında ise öksürük, balgam, kısa kısa nefes alıp verme, ciğerlerden gelen hırıltılı nefes düzelmeye başlar.
 • 1 yıl sonunda kalp hastalığı yarı yarıya azalır.
 • 10-15 yıl sigara içmeyen kişi ise kalp krizi geçirme riskini ortadan kaldırmış olur. Kanser riski ise, sigara içenlere oranla azalır.
Sigarayı bıraktıktan sonra balgam, kişiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Uykuda da görülmekle birlikte en çok, sabah uyandıktan sonra görülür. Balgamın kolay kolay vücuttan atılmaması, kişiyi enerjisiz bırakır ve yorgun düşürür. Sabah balgamı genellikle beyaz ve koyu kıvamlı olur. Beyaz ve koyu balgamın çıkması, sigara içmeyen bir insana oranla normaldir. Çünkü sigara içmeyen kişilerde balgam hücreleri 1 ise, sigara içenlerde balgam hücreleri 5 olabilmektedir.  Balgamın gelmesinin iyi bir şey olmasıyla birlikte, boğazdan çıkarabilmekte çok zordur. Eğer balgam atmakta kişi zorlanıyorsa, kusturma yöntemine kadar gidebilir. Çünkü balgam ne kadar çok atılırsa, iyileşme süreci o kadar rahat ve kısa olur. Balgamın rengi eğer beyaz ise, kişide hastalık olmadığını gösterir. Ama balgam sarı renkli yada yeşil renkliyse, hastalık belirtisi olabilir. Doktora başvurmakta fayda vardır. Balgam gri renkte ise, kişi gazlara maruz kalmıştır ve balgamla atıyor demektir. Kırmızı renkteyse balgam, tahriş olmaya bağlı olarak kanama vardır ve tekrar doktora başvurulmalıdır. 
]]>
Kahverengi Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/kahverengi-balgam.html Sat, 10 Nov 2018 22:23:54 +0000 Kahverengi Balgam; Akciğerlerle ilgili olan enfeksiyonların ve soğuk algınlıklarının en yaygın görülen belirtilerinden birisi balgamdır. Balgam çıkarmak toplum içerisinde hoş karşılanmasa da, vücutta biriken, zararlı Kahverengi Balgam; Akciğerlerle ilgili olan enfeksiyonların ve soğuk algınlıklarının en yaygın görülen belirtilerinden birisi balgamdır. Balgam çıkarmak toplum içerisinde hoş karşılanmasa da, vücutta biriken, zararlı patolojik maddelerin atılışını sağlayarak, akciğeri, boğazı, burnu ve mide-barsak ile nefes alım sistemini korumakta önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda mukus olarak bilinmektedir. Balgamın şeffaf, yeşil, sarı, kahverengi, kanlı olmak üzere birçok rengi bulunabilmektedir.

Kahverengi Balgamın Nedenleri Nelerdir

 • Enfeksiyonlar: Akciğer rahatsızlıkları, üsye hastalıkları kahverengi balgamın muhtemel ciddi sebeplerindendir. Solunum yollarında iltihap varlığı durumunda, akciğer mikrop ve bakterileri temizlemek amacıyla gerekenden fazla balgam üretmeye başlamaktadır. Kahverengi balgam, kronik bronşit, amfizem ve akciğer kanseri gibi hastalıkların karakteristik belirtilerinden birisidir.
 • Nazal İçi Polipler: Nazal polipler, burun içerisinde ve sinüslerde tahrişe sebep olabilirler. Bunun sonrasında burun kanaması ile birlikte, kahverengi balgam oluşumu görülebilmektedir.
 • Alkol Tüketimi: Alkol tüketmek, otonom sistemi zayıflatarak üst solunum yolu hastalıklarını tetiklemektedir. Bu durum genel olarak boğaz ve akciğer iltihapları ile sonuçlanmaktadır. Ve tabii bu da kahverengi balgam oluşumuna sebep olacaktır. Bazı belirli olan alkollü içecek çeşitleri de balgam renginin değişikliğine neden olabilmektedir.
 • Sigara Kullanımı: Öksürük, kahverengi balgam çıkarmak, nefes almada zorlanma, halsizlik gibi belirtiler sigara tiryakileri için karakteristik belirtilerdir. Kahverengi balgam görülmesinin en yoğun nedenlerinden birisi, sigara kullanımı sonucunda meydana gelen reçine, katran, nikotin gibi zararlı madde kombinasyonlarının akciğer tarafından kahverengi balgama çevrilmesidir.
 • Asit Reflü: Reflü hastalığının en yaygın görülen belirtilerinden birisi de kahverengi balgam çıkarmaktır. Kahverengi balgam, asit hazımsızlığı sebebiyle meydana geliyor ise bu durum ayriyeten irritabl bağırsak sendromunu da işaret edebilmektedir.
 • Hava Kirliliği: Yaşanılan bölgede hava kirliliğinin yoğun olması, kahverengi balgam sorununa neden olabilmektedir. Toz ve kir küçük parçalar halinde akciğerde birikerek, balgam renginin kahverengiye dönüşmesine neden olabilmektedir.

Kahverengi Balgam Nasıl Tedavi Edilir

 • Bol Bol Su İçiniz: Gün içerisinde 2-2.5 litre su içmek vücudu zararlı maddelerden arındırmaya ve kahverengi balgamın incelerek daha çabuk çıkmasına yardım etmektedir.
 • Tuzlu Su İle Gargara Yapınız: Bir bardak ılık olan suya birazcık tuz karıştırarak, bu çözelti ile gargara yapmak balgamdan arınmaya yardımcı olacaktır.
 • Buhar Tedavisi: Bir derin kaba kaynar su koyunuz ve başınıza havlu geçirerek bu sıcak suyu soluyunuz. Bu sayede solunum yollarınız açılarak kahverengi balgamınız yok olacaktır.
 • Doğru Beslenin: Bağışıklık sisteminin zayıflaması kahverengi balgama yol açacağından dolayı, mümkün olduğunca bağışıklık sisteminizi koruyacak besinler ile besleniniz. Ağırlıklı olarak meyve sebze tüketiniz ve işlenmiş gıdalardan uzak durunuz.
 • Sinüs Rinse: Eczaneden kolaylıkla alabileceğiniz sinüs rinse isimli ilaç ile solunum yollarınızı temizleyebilirsiniz. Bu sayede kısa süre içerisinde kahverengi balgamdan kurtulabilirsiniz.
 • Ballı Zencefil Suyu: Taze zencefil ile balı karıştırarak, bu karışımı gün içerisinde 2 defa içmek kahverengi balgamınızı sökmeye yardımcı olacaktır.

Kahverengi Balgamı Geçiren İlaçlar Nelerdir

 • Sudafed veya hap formunda olan iyi bir dekonjestan, burun spreyi de mukus üretimini azaltarak kahverengi balgamınızı sökmeye yardımcı olacaktır.
 • Difenhidramin ve prometazin gibi antihistaminikler, solunum yollarındaki salgıları uyararak daha az mukus]]> Sarı Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/sari-balgam.html Sun, 11 Nov 2018 05:04:37 +0000 Sarı Balgam, Akciğerlerimiz den kaynaklı salgılara balgam denilmektedir. Genellik ile öksür düğümüz zaman ağzımızdan gelen yapışkan sıvı bazı renk farklılıkları ile akciğerlerde sorun var mı yok mu kendini belli etmekte Sarı Balgam, Akciğerlerimiz den kaynaklı salgılara balgam denilmektedir. Genellik ile öksür düğümüz zaman ağzımızdan gelen yapışkan sıvı bazı renk farklılıkları ile akciğerlerde sorun var mı yok mu kendini belli etmektedir. Solunum sisteminde herhangi bir iltihaplanma var ise balgam yeşil renkte olmaktadır. Astım hastalarında genelde yeşil balgam görülebilir. Kahverengi balgam da genellik ile mantarlardan meydana gelen iltihaplı durumları işaret etmektedir. Balgamın içerisinde kan kaldığı zamanlarda kahverengiye dönmesiyle bu rengi almaktadır. Kırmızı balgam çok ciddi hastalıkların başladığını göstermektedir. Örneğin bronşit, akciğer kanseri ve tüberküloz  hastalıkları kanlı balgama işaret eder.
  Sarı Balgam Tedavisi: Sarı balgam ise solunum yollarında iltihaplanma sonucu bu rengi almaktadır. Genellik ile zatürre gibi hastalıklarda sarı renkli balgama rastlanmaktadır. Koyu renkte olan mesela gri ve siyah balgam hava kirliliği nedeniyle olabilmektedir. Balgamın sürekliliği ve renk değişimine göre ihmal edilmeden mutlaka uzman bir doktor yardımı almak en iyi çözümdür.
  • En iyi tedavi yöntemi bol bol su tüketmektir.
  • Doktor tavsiyesinde balgam söktürücü ilaçlar kullanılmalıdır.
  • Bitkisel tedavi için, meyan kökü, zencefil, ıhlamur ve ısırgan otu gibi bitkiler tüketilmelidir.
  • Bal bir miktar limon suyu ile bir bardak sıcak su karışımı boğazımızı rahatlatır.
  Sarı Balgam Söktürücü Bitkisel Kürler: Sarı balgam söktüren bitkilerin başında ıhlamur gelmektedir. Bunun yanı sıra tarçın, zencefil ve karanfil gelir ayrıca havlıcan karışımı birlikte kaynatılır ise boğaz ağrısına ayrıca öksürük ve bronşit hastalığına birebir iyi gelmektedir. Bunun dışında ebegümeci de kullanılabilinen bitkiler arasında yer alır. Şifalı bitkilerden elde edilen çayların demlenmeleri kısa süreli yapılmaması gerekir. Dinlenme yada demlenme süreleri uzun tutulmalıdır. 5 dakika kaynatıp içilmesi doğru değildir. En az 15 dakika kadar dinlendirilmesi gerekir. Demleme süresinde bekledikçe kıvamında koyulaşma görülmektedir. Kıvamı koyulaştıkça bronşlardaki, solunum yolunda ki yüzeyi rahatlatan müsilaj denilen maddeler ortaya çıkar ve balgam söktüren ana madde de bu müsilaj dır. 

  Sarı Balgam Söktürücü Bitkilerin Hazırlanması: Yarım litre su kaynatılarak, 14 ila 15 yaprak tere katılır ve yarım saat haşlanır. Sıcak olan suyu süzülür ve soğuyan tere suyu aç karnına veya yemeklerden 2 saat sonra içilir.
  ]]>
  Tuzlu Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/tuzlu-balgam.html Sun, 11 Nov 2018 14:42:36 +0000 Tuzlu balgam, balgam akciğerlere trake borusuyla devamında da salgılanan bir salgı türüdür. Mukus olarakta bilinmektedir. Trake borusuna kaçmış olan toz gibi olan maddeleri kendine yapıştırmak yada dışarıya atabilmek için de o Tuzlu balgam, balgam akciğerlere trake borusuyla devamında da salgılanan bir salgı türüdür. Mukus olarakta bilinmektedir. Trake borusuna kaçmış olan toz gibi olan maddeleri kendine yapıştırmak yada dışarıya atabilmek için de oluşmaktadır. Trake de  2 farklı hücre bulunmaktadır. Bunlardan birisi olan goblet hücresinde bu salgı meydana gelmektedir. Goblet hücrelerinin yanında bulunan silia adı erilen tüycüklerin olduğu hücreler tek yönde hareket edip salgıyı dışarıya atabilmektedir. Genellikle yapısı sudan oluşur yada saydam renklidir. Bazı durumlarda da balgam iltihabı bir hal almaktadır. Bronşial astım ve bronşit gibi durumları da kapsayan bu halde yoğunluğu artarak renginin koyulaştığı görülmektedir. Makusun yoğunlaştığı dönemlerde silialar bunu dışarıya atmakta yetersiz kalmaktadır. Balgam çıkarmada sorun oluştuğu zaman öksürük meydana gelerek balgam dışarı atılmakla çalışılmaktadır. Bu durumlar da alınacak ilaçlarla balgamın yoğunluğunu azaltamaya çalışılmaktadır. Bol bir miktarda içilecek olan bir suda  balgamın yoğunluğunu azaltmaktadır.

  Balgam yoğunluğunu azaltmaya yarayan ilaçların özellikleri nelerdir, 

  Burada kullanılan ilaçların etken olan maddesi asetil sistein dir. Bu ilaçlar suya atılarak köprtülür ve sonrasında da içilmektedir. Bası ilaçlar toz halinde bulunmaktadır. Bunlar yine suda çözündürülerek içilmelidir. İlaçların en önemli özelliğiyse mukolitik olmasıdır. Yani balgamın akışkanlığını sağlamaya yaramaktadır. İkinci özellikleri de eskpektoran olmalarıdır. Bu özellik de siliaların etkinliğini de arttırmaktadırlar. Üçüncü özellikleri de antioksidan yapıda olmalarıdır.  Bu özellik de vücuda giren zararlı olan radikalleri de yakalayarak etkisiz hale getirmektedir. İlaçların son özelliği de etken madde olan asetil sistemşn de vücuda girdiğinde gluatyona dönüşebilmesidir. Bu sayede de ilaçlar vücudu koruyabilecek etkiye sahip olabilirler. Buna da sitoprotekfit denilmektedir.

  Balgam türleri nelerdir,

  Sümüksü balgam: Pelte şeklinde berrak veya üzeri köpüklü olabilmektedir. Müzmin bronşit iltihaba neden olmadığında görülebilen bir balgam türüdür.

  Cerahatli veya sümüksü balgam: Balgamın sümüksü yapı veya cerahatten oluşmaktadır. Rengi de bulanıktır. En çok ve sık sık görülen bir balgam türüdür. Bu durum da bronşitin mikrop aldığı veya tadaviye ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.

  Cerahatli balgam: Balgamın tamamına yakını da cerahatten oluşmaktadır. mikrobun türüne kadar da rengi sarı veya yeşil olmaktadırlar. Bronş genişlemesinde de zatürre, verem yada müzmin bronşitte bu tür balgam görülmektedir. Bazı durumlarda da yapışkan olan balgam görülebilmektedir.  Bu halde de gögüsde dolguluk hissi vardır. Astım hastalarında bu tür bir balgam görülür. Bronşitte köpüklü veya yumuşak zatürre de koyu renk ve bazı yerleri de kanlıdır.

  Kanlı balgam: Akciğer kanserinde, veremde, boğmaca yada bronşitte kanlı balgam görülmektedir.

  Siyah veya gri balgam: Kirli olan havayı soluyan kişilerde görülen bir balgam türüdür.

  Yalancı balgam: Boğaz, burun, mide veya sinüslerden  de gelen sümük kan yada cerahat balgamla da karıştırılabilemektedir.
  ]]>
  İltihaplı Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/iltihapli-balgam.html Mon, 12 Nov 2018 14:13:33 +0000 İltihaplı balgam, İsmini duyunca bile midemizin bulandığı iltihaplı balgam, bir çeşit hastalığın belirtisi olabilir. Vücudumuzdaki solunum sistemimin bakterilerle iltihaplanması sebebiyle oluşan balgam yeşil renkte görüle İltihaplı balgam, İsmini duyunca bile midemizin bulandığı iltihaplı balgam, bir çeşit hastalığın belirtisi olabilir. Vücudumuzdaki solunum sistemimin bakterilerle iltihaplanması sebebiyle oluşan balgam yeşil renkte görülebilir. İltihaplı balgamın yeşil renkte olması astım hastalığı  ya da başlangıcı vardır demektir. 

  İltihap balgam çoğu zaman akciğer hastalıklarında çok rastlanır. Bilhassa akciğer apsesi, kronik  bronşit, astın ve zatürre hastalarında çok rastlanmaktadır. İltihap balgam tüküren kişilere antibiyotik vermek doğru değildir. Kişi iltihablı balgamı öksürerek çıkartır. Bu durum da toplumda hiç hoş bir hareket olarak algılanmaz. Öksürüp balgamı gelen kişi ya lavaboya tükürmeli ya da çöp kutusuna insanları rahatsız etmeden tükürmelidir. Çünkü İnsanlar iltihap balgamı gördüğünde midesi bulanabilir. 

  İltihaplı balgamı olan kişilerde muhakkak bir doktora gitmeleri gerekir. Kendi başına tedavi edilmemelidir. İltihap balgam sigara içen insanlarda daha fazla rastlanmaktadır. Kişinin sürekli iltihaplı balgamı atması ve her geçen gün bu balgamın çoğalması, onun bir  hastalığı olduğunun göstergesidir. İltihaplı balgam olan kişilere bitkisel tedavide uygulanabilir ya da balgam sökücü de verilebilir. İltihaplı balgamı içecekleri azaltmalıyız. Balgamı yutmamak gerekir. 

  İltihaplı balgam tedavisi

  Bir hafta içerisinde iyileşen soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda, iltihap balgam çoğu zaman hastalığın iyileşme evresinde görülüyor. Kronik bronşit, akciğer apsesi gibi daha uzun süreli hastalıklar ise kendilerine has tedavi ve teknikler gerektirir.

  Bol su içilmeli: Su vücut direncini arttırıyor. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek iltihaplı hastalıklardan kolay kurtulmayı sağlamaktadır. Yudumlarken balgam ve mukusun incelmesini, daha rahat atılmasını sağlıyor. Yüksek ateşi kontrol altına almayı sağlıyor.

  Kekik: Kekik uzun veya kısa süreli bronşit için harika bir baharat çeşididir. Bir araştırmaya göre çuha çiçeği ve kekik karışımı, bronşitten kaynaklanan iltihaplı balgamı birkaç gün içinde %60 oranında azaltmaktadır. Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı kekik karıştırdıktan sonra, 5 dakika beklettikten sonra yudumlanmalıdır. Tatlandırmak için bal ekleyebilir. Çuhaçiçeği yağı ekleyebilir, gıda takviyeleri edinmek mümkündür. Kanama sorunları veya hormon bağlantılı hastalıkları olan kişiler kekik tüketmeden önce doktoruna danışmaları, kendileri için faydalı olacaktır.

  Tuzlu su ile gargara: Tuzlu su gargarası iltihabı azaltmak için, boğazı temizleyip ve yumuşatmak için güzel bir tekniktir. Aşağıdaki tavsiyeler sayesinde de iltihaplı balgamdan daha kısa sürede kurtulabilir veya verdiği rahatsızlığı azaltabilir. Öneriler şöyledir;
  • İltihaplı balgamı sökmek için göğse ve sırta sıcak uygulama yapabilir.
  • Oda da nemlendirici cihazlar çalıştırarak boğazın kurumasını ve iltihap balgamın artmasını engellenebilir.
  • Sigaradan ve pasif içicilikten uzak durulmalıdır.
  • Neti pot ile burun ve geniz kanallarını temizlenebilir.
  • Süt ürünleri, kızarmış gıdalar ve yağlı et, balgam miktarının artmasına neden olabilir.

  ]]>
  Bal Balgam Söker Mi https://www.balgamsokturucu.gen.tr/bal-balgam-soker-mi.html Tue, 13 Nov 2018 12:59:30 +0000 Bal Balgam Söker mi: Balgam, vücutta birikmiş ve kişilere zararı dokunan maddenin dışarı çıkarılmasını hedefleyen bir çeşit salgıdır. Bu salgının dışarı çıkmaması halinde kişilerde kalıcı ve sürekli devem ede Bal Balgam Söker mi: Balgam, vücutta birikmiş ve kişilere zararı dokunan maddenin dışarı çıkarılmasını hedefleyen bir çeşit salgıdır. Bu salgının dışarı çıkmaması halinde kişilerde kalıcı ve sürekli devem eden öksürüğe yol açacaktır. Balgam boğazda birikir ve ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sorunların hemen başında ise tıkanıklık, boğazda, öksürük tahriş ve kusma hissi gelir. Balgamın dışarıya çıkarılması için doğal yöntemlerle tedavi edilmesi mümkündür. Bal bu konuda tam bir doktordur.

  Bal Balgam Söker mi: Bal içinde bakteri bulundurmaz Tüm canlıların yaşamlarını devam ettirmek için bir miktar neme ihtiyacı vardır. Bakteriler bal ile temasa geçtikleri zaman nemden yoksun kalarak yok olurlar ayriyeten balın asidi tepkisi de bakterilerin yaşamasını sağlamak için uygunsuz bir ortam hazırlamaktadır. İnsan gövdesini etkileyen birtakım mikro organizma balla yok olurlar. Bal içerisinde bakteri barındırmamakla kalmaz aynı sırada bir bakteri öldürücü olarak kullanılır. Antibiyotiklere dirençli olduğu bilinen bakterinin bala karşı direnç koyamadığı tespit edilmiştir. Dr. W.Sackett bal kullanarak tifo mikroplarını 48 saat içinde yok etmiştir. Ayrıca Dizanteri mikropları 10 saat içinde yok olmuştur. Balda şimdiye kadar on iki değişik enzim saptanmıştır. Enzim siz yaşam mümkün olmazdı enzimler tüm biyokimyasal süreci organize eder, yönetir, düzene sokar ve hızlandırır hastalıkları iyileştirir. Balın içeriğindeki Magnezyum damarlarda kanın pıhtılaşmasını önler ayrıca stresten korur. Potasyum bağırsak adalelerinin faaliyetini hareketlendirir. Sindirim için polenlerde yararlıdır Araştırmalarda belirtilen sonuçlara göre çiçek polenleri ince bağırsak mukozasında dolaşımı hızlandırır Dahası balı yedikten 20 dakikadan hemen sonra bağırsak duvarının bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek besinler yolu ile alınan zararlı maddelerin tesirinden koruyan maddeler bağırsakta serbest kamasında çok yararlı olur. Balda ayrıca vücudun az miktarda üretebildiği Chopic maddesi bulunmaktadır. Bu sebeple bu madde vücuda günde en az 2-3 gram verilmelidir. Chocin karaciğerin yağ metabolizmasını düzenler ve bu organın yağ bağlamasını engeller. Balın yaklaşık 500 hastalığa faydalı olduğu belirtilmiştir. Balgam söktürür, vücudun pis rutubetini giderir. 

  Bal Balgam söker mi:  2 yemek kaşığı bal  ve 1 tatlı kaşığı tereyağı karıştırılarak, gece yatmadan önce yenir. Bu kür en az bir hafta uygulanır. Zencefil ve Bal:  Zencefil tozu bir yemek kaşığı 6 yemek kaşığı bal ile homojen bir şekilde karıştırılır ve günde 1 tatlı kaşığı aç karna alınmalıdır. Diğer bir karışımda 3 yemek kaşığı bal bir miktar limon ile sulandırılarak sabahları aç karna yarım çay bardağı içilir. Bu karışım yaklaşık olarak on gün kadar tüketilebilir. 

  ]]>
  Balgam Söktürücü Gargara https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-sokturucu-gargara.html Tue, 13 Nov 2018 20:12:54 +0000 Balgam söktürücü gargara, Balgam vücudumuzun ürettiği ve akciğerlerde yer eden hastalıkların gösterdiği gelişmeler sonucunda meydana gelen bir tür korunma mekanizmasıdır. Bu nedenle de balgam, öksürükle dışarıya atılan Balgam söktürücü gargara, Balgam vücudumuzun ürettiği ve akciğerlerde yer eden hastalıkların gösterdiği gelişmeler sonucunda meydana gelen bir tür korunma mekanizmasıdır. Bu nedenle de balgam, öksürükle dışarıya atılan kıvamlı bir madde görünümdedir. Normal halde olan balgam, tam olgunlaşmamış kan gibi, akıcı ve soğuk bir yapıya sahiptir. Yani hastalığın oluşması ile meydana gelen balgam aslında iyi bir şeydir ve bu balgamı çıkarmak kişi için iyidir. Balgam çıkarılmadığı takdirde akciğerlerde ve üst solunum yollarında tıkanıklıklara neden olabilmektedir. Balgamın hem rengi, hem sıklığı, hem de kıvamı son derece önemli belirtilerdir. Özellikle balgamın rengi bir hastalığın enfekte olup olmadığının belirtisidir. 

  Balgam, herhangi bir akciğer hastalığı sonucu olarak öksürükle birlikte dışarı atılan yoğun ve homojen bir kıvam görünümde olan bir maddeden meydana gelir. Bu tür balgam sorunları yaşayanlar için özellikle doğadaki bitkilerden ve minerallerden yararlanarak oluşturulan tedavi yöntemleri yani gargaralar ile dışarı atılabilmektedir. Genel görünümü akıcı, nemli rutubetli ve soğuk bir yapıya sahiptir. Vücuttan dışarı atılamayan balgam kişilerde tıkanmalar meydana getirerek ciddi öksürük krizleri meydana getirilebilir veya ciğerlerde tıkanmalara neden olarak solunumun azalmasına veya yeterince yapılmasına engel olabilmektedir. 

  Balgamın ana mesken yeri akciğerlerimizdir. O nedenle balgam oluşumu gerçekleşe kişileri mutlaka bu balgamı atması gerekmektedir. Bu tür balgam yoğunluğu olan kişiler için en çok kullanılan yöntemde gargaralardır. 

  Balgam söktürücü gargara ile balgamın çıkartılması; 

  Balgam tek başına olan bir hastalık değildir. Kişiye oldukça büyük rahatsızlık veren ve farklı bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Balgamı söktürebilmek için ilaç ya da bitki karışımlarından faydalanılabilir. 
  • Kekik: Kekik içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde boğazlarda oluşan hastalıklarda yumuşatıcı bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda da boğazda oluşan balgamlar da temizleyici olarak etkisi yüksektir. O nedenle de kekik çayıyla gargara yapılarak boğazda oluşan balgam dışarı atılabilmektedir. 
  • Adaçayı: Bu bitki genel olarak vücudun genel sağlığını koruyan nadide bitkilerin başında gelir. Özellikle boğaz rahatsızlıklarında yumuşatma etkisi sayesinde balgam söktürücü olarak kullanılır. On iki yaşını geçmiş çocuklardan tutunda tüm yetişkinlere kadar herkes bu bitkinin çay hali ile gargara yaparak boğazda meydana gelen balgamları çıkarmada etkili olan bir yöntemdir. 
  • Tuzlu su ile gargara: Balgamda en çok kullanılan yöntem ise tuzlu suyla elde edilen gargara yöntemidir. Bir bardak ılık su içerisine bir yemek kaşığı tuz ilave edilerek hazırlanan gargara ile boğaz ve ağız içerisinde yapılan temizleme yöntemi ile balgam temizlenir. Gargaraların işlem esnasında yutulmaması gerekmektedir. Yutulduğu takdirde kişilerde mide bulantısına neden olabilmektedir.   
  Balgam söktürücü gargaraların hepsi genellikle doğal yöntemlerle hazırlanan gargaralarla yapılmakta ve uygulanmaktadır. Hemen hemen her insanda meydana gelen balgam çıkarılması gereken bir maddedir. Sağlıkla kalın. 
  ]]>
  Bebek Balgamı Nasıl Atar https://www.balgamsokturucu.gen.tr/bebek-balgami-nasil-atar.html Wed, 14 Nov 2018 05:22:59 +0000 Bebek balgamı nasıl atar, bebeklerde balgam sorunu genellikle öksürükle birlikte seyreder. Genellikle soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar nedeniyle bebeğiniz üşüttüğünde, öksürükle birlikte balgam görülebilir. Bebek bal Bebek balgamı nasıl atar, bebeklerde balgam sorunu genellikle öksürükle birlikte seyreder. Genellikle soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar nedeniyle bebeğiniz üşüttüğünde, öksürükle birlikte balgam görülebilir. Bebek balgamı attıkça rahatlar. Ancak bunun için aileler öksürüğü kesen şurupları kullanmayı tercih ettiğinde, hata yaparlar. Çünkü bebeğin balgamı atması için öksürüğünün devam etmesi gerekir. Bu yüzden öksürüğü kesme gibi bir amacınız olmamalıdır. Aksine bebeğinizi öksürdüğü zaman yüzü koyun çevirmeli, hafifçe sırtını sıvazlayarak daha rahat balgamı atmasını sağlamalısınız. Bebeğinize bu süreçte elinizden geldiği kadar yardımcı olmalısınız. Bebek balgamı nasıl atar, sizler nasıl davranmalısınız, hangi önlemleri almalısınız, bunlara hep birlikte göz gezdirelim.

  Bebek balgamı nasıl atar

  Bebeğinizde kuru öksürük sorunu varsa, balgamda atamıyorsa boğazına takılı kalan bir şeyden dolayı bunu başaramıyor olabilir. Bu nedenle bebeğinize bir doktora götürmeyi ihmal etmemelisiniz.

  Bebeğinizi öksürdüğü dönemde uykuda rahat ettirmelisiniz. Özellikle geceleri yastığını biraz destekleyerek yükseltmeli, balgamı daha rahat atması için daha dik uyumasını sağlamalısınız. Bu pozisyon bebeğinizin boğazındaki tahrişe de engel olur. Atamadığı balgam nedeniyle sorun yaşamaz.

  Öksürük sorunu olan bebeklerin yanında sigara içmemeli ve içenlere engel olmalısınız. Bulunduğu ortam havadar ve temiz olmalıdır. Ayrıca odasının fazla sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Sıcak ortam bebeğinizin boğazında tahrişe neden olur.

  Bebeğinizin balgamı daha rahat atması için boğazının yumuşaması gerekir. Bu yüzden bebeğinize uykudan önce ılık bir içecek verebilirsiniz. Ancak bebeğinizin hangi ayda olduğuna dikkat ederek bu içecekleri verin. 18 ayı geçen bebeklerde bal ve limon suyu karışımı verilebilir. Bunu doktoruna danışarak uygulamalısınız. Özellikle 6 aydan küçük bebeklere sadece anne sütü verilmelidir.

  Bebek balgamı nasıl atar, bebeğime nasıl yardımcı olurum diyenler bebeğine bol su içirmelidir. Su yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde balgamın kolay atılmasına yardımcı olur. Özellikle koyu balgamın atılmasında su çok önemlidir.

  Bebeğinize danışmadan balgam söktürücü ilaç vermemelisiniz.  Bu ilaçları uzun süre kullanmanızda sakıncalıdır. Bebeğinizin mide mukozası bundan hasar görebilir. Bu nedenle doktorun önerdiği dozda ve sürede balgam söktürücü mukolitik şuruplar kullanılmalıdır.

  Bebeğinizin yaşı ıhlamur içmeye uygun olursa, kendisine ıhlamur çayı verebilirsiniz. Ihlamur balgam atmaya yardımcı şifalı bir bitkidir. Boğazı yumuşatır ve balgamın atılmasını kolaylaştırır. Adaçayı da buna uygun bir bitkidir. Ancak adaçayı kullanımına çok dikkat etmelisiniz. Fazlası bebeğinize zararlı olabilir. Bebeğinizin balgam atması için elma kabuğu kaynatarak ta çay gibi verebilirsiniz. Bunların dışında balgam söken havuç suyu da tercihiniz olabilir. Ancak bebeğinizin bunları tüketmeye uygun yaşta olmalı ve mutlaka doktoruna danışmalısınız.
  ]]>
  Köpüklü Beyaz Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/kopuklu-beyaz-balgam.html Wed, 14 Nov 2018 12:28:54 +0000 Köpüklü Beyaz Balgam, Balgam aslında çok ciddi durumlardan biridir. Birçok insanda meydana gelen bu sorunlar 1-2 kez görüldükten sonra ortadan kaybolur. Fakat sürekli olarak bu köpüklü beyaz balgam sorunları yaşanıyorsa bu dur Köpüklü Beyaz Balgam, Balgam aslında çok ciddi durumlardan biridir. Birçok insanda meydana gelen bu sorunlar 1-2 kez görüldükten sonra ortadan kaybolur. Fakat sürekli olarak bu köpüklü beyaz balgam sorunları yaşanıyorsa bu durumda insanlarda farklı hastalıkların bulunduğu söylenebilir. Eğer sizlerde de köpüklü beyaz balgam sorunu birkaç günden daha uzun sürmüşse bu çeşitli hastalıkların belirtisi belirtisi olabilir. Köpüklü beyaz balgam iyi incelenmelidir. Bazen köpüklü beyaz balgam içerisinde azda olsa bir miktar kan görülmektedir. Görülen bu kan genellikle insanların akciğerlerinde meydana gelen bir  sorundan dolayı oluşmaktadır. Kişilerde köpüklü ve kanlı balgam olursa, genellikle  bronşlarda zedelenme, akciğerlerde iltihaplanma durumları görülebilmektedir. Bu durum oldukça ciddi olacağından vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmek çok daha iyi olacaktır. Bazen görülen köpüklü beyaz balgam sorunu kişinin üst solunum yollarında meydana gelen olumsuzluklardan bir tanesidir. Bu durum genelde üst solunum yollarında oluşabilen enfeksiyon hastalıkları sebebiyle görülmektedir. Bu birçok kişinin soğuk algınlığı veya diğer boğaz hastalıklarında çok sert öksürük durumunda meydana gelmektedir. Eğer sizler de köpüklü beyaz balgama şahit olursanız elinizden geldikçe öksürürken boğazınızın zedelenmemesine dikkat edebilirsiniz
  .
  Köpüklü Beyaz Balgam Sebepleri Nelerdir

  Köpüklü beyaz balgam bazen kişilerin bademciklerinde iltihaplanma ve bakteri sorunlarından dolayı meydana gelmektedir. Bademciklerini aldırmamış bu kişilerde ve daha çok da çocuklarda ortaya çıkmaktadır. En çok kış aylarında köpüklü beyaz balgama neden olan bu gibi durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna gitmek sizler en doğru bir karar olacaktır. Genel olarak balgam için gerekli testleri yaparak kişilerdeki muayenelerini de tamamladıktan sonra köpüklü beyaz balgam kişinin boğaz sorunlarından dolayı görülmüş ise antibiyotik ilaçları ve öksürük kesici şuruplar vererek bu sorunun çözülmesini sağlamaktadır. Köpüklü beyaz balgam sorunu eğer boğazda sürekli devam ediyorsa ve balgam çıkarmakta zorluk çekiliyorsa doktorunuz sizlere balgam sökücü ilaçta verecektir. Genel olarak köpüklü beyaz balgam enfeksiyonlardan ve bakterilerden kaynaklanmaktadır. Ancak görülen balgam sorunu eğer kişilerde siyah renkli ya da gri renkli ise bu balgam sorununun en büyük sebebi içilen sigaradır. Kişilerin en çok sigara dumanına maruz kalmasında bu köpüklü beyaz balgam sorunları görülebilmektedir. Eğer sigara da içmiyorsanız ve yine de gri renkte veya siyah renkte köpüklü balgam görüyorsanız bu hava kirliliğinden olabilir. Çünkü devamlı olarak hava kirliliğine maruz kalmış olan kişilerde bu gibi sorunlar görülmektedir. Bu durumun yanı sıra eğer grip nezle gibi rahatsızlıklarınız var ise yine köpüklü beyaz balgam görülmesi durumu çok normaldir. Bu durumda hastalık için doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmak şartıyla sorunların çözülmesini sağlayabilirsiniz. Ancak hamilelik gibi bir durumdan varsa doktorunuza bu şüphenizi mutlaka bildirin. Doktorunuz yapacağı muayeneyi ve vereceği ilaçları ona göre belirleyecektir. 


  ]]>
  2 Aylık Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır https://www.balgamsokturucu.gen.tr/2-aylik-bebeklerde-balgam-nasil-atilir.html Wed, 14 Nov 2018 13:34:38 +0000 2 Aylık Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır, Balgam, akciğerlerin ürettiği her insanda bulunan fizyolojik bir salgıdır. Solunum sisteminin insanın ağzından ve burnundan başlayarak akciğerlerdeki hava keseciklerine kad 2 Aylık Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır, Balgam, akciğerlerin ürettiği her insanda bulunan fizyolojik bir salgıdır. Solunum sisteminin insanın ağzından ve burnundan başlayarak akciğerlerdeki hava keseciklerine kadar havayı ileten kısmının devamlı olarak nemli kalması gerekmektedir. Bazı hastalıklarda balgam oluşumu artarak bazı hastalıklarda da mikrop kapabilir. Balgam 2 aylık bebeklerin solunum yolları ve akciğerleri gelişmiş olmadığından dolayı mikrop, toz ve yabancı maddelere maruz kalır. Buda 2 aylık bebeklerde balgama neden olur.  Ama bazı bebekler yutma işlevini biraz geç yaşadıklarından dolayı ağızdan tükürükle beraber balgamı çıkarabilirler. Fakat bazen balgam genzine giderek öksürmesine sebep olabilir. 2 aylık bebeklerin akciğerlerinde fazla balgam oluşması ve bu balgamı dışarıya atamıyor olması ciddi derecede solunum güçlüklerine neden olabilir. 2 aylık bebekler böyle durumlarda bütün güçlerini nefes almaya kullanırlar ve böylelikle halsizlik ve iştahsızlığa neden olur. Balgam bebeğin devamlı ağlamasın sebep olur. Böyle durumlarda kesinlikle bebeğinizi bir çocuk doktorunuza götürmelisiniz.

  2 Aylık Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır

  • 2 aylık bebeklerin balgamı vücut dışına atabilmesi için vereceğiniz tıbbi ilaçlar şurup ve buhar halinde uygulanır.
  • 2 aylık bebeğiniz öksürüyorsa bebeği yüzükoyun bir şekilde dizlerinizin üzerine yatırmalı ve sırtına hafif hafif vurarak balgamın çıkmasına yardımcı olmalısınız.
  • Balgam çıkarmakta zorlanan 2 aylık bebeklerin yastıklarının altına destek koymalısınız ve dik olarak uyumalarını sağlamalısınız. Bu şekilde sıvının boğazından aşağıya akmasını önleyerek balgamın boğazda fazla derecede birikmesinin önüne geçmiş olursunuz.
  İnsan boğazı içerisinde biriken mikropları dışarıya balgam ile atamaya çalışır. 2 aylık bebeklere kesinlikle balgamı atması için öksürük şuruplar verilmemelidir. Bu şuruplar balgam atılmasını engelleyerek bebeğinize zarar verebilir.

  ]]>
  Balgam Nefes Darlığı Yaparmı https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-nefes-darligi-yaparmi.html Wed, 14 Nov 2018 20:24:17 +0000 Balgam nefes darlığı yaparmı: Genellikle kış mevsimlerinde ortaya çıkan ve sürekli tekrarlayan bir öksürük şeklidir. Kişide hırıltı ve nefes darlığına sebep olur. Kişi balgam çıkararak solunum yapmakta güçlük ç Balgam nefes darlığı yaparmı: Genellikle kış mevsimlerinde ortaya çıkan ve sürekli tekrarlayan bir öksürük şeklidir. Kişide hırıltı ve nefes darlığına sebep olur. Kişi balgam çıkararak solunum yapmakta güçlük çeker. Balgamlı öksürük, Kronik sinüzit, bronşit, astım ve zatürre gibi ciddi hastalıkların başlangıcı olarak ortaya çıkabilir. Öksürüğün cinsi ne olursa olsun, tedavisi hiç ihmal edilmemeli ve hemen bir doktora giderek öksürüğün nedenine yönelik tedaviye başlamak, Sigara tüketen insanlarda balgamlı öksürük tablosu ile daha sık karşı karşıya kalınmaktadır. Balgam söküyorum diye ayrıca alakasız bir şekilde ilaç tüketiminden uzak durulmalıdır. Ancak balgamın uzman bir doktor tarafından takibi çok önemlidir. 

  Genellikle sabahları uyanınca oluşan balgamlı öksürüğün giderek renginde değişim yaşanıyorsa, balgam çıkartmakta zorluk çekiliyorsa, beraberinde hırıltı ve nefes darlığı, ateşle beraber gece terlemeleri ve aşırı kilo kaybı söz konusuysa bu çok ciddi bir hastalığın habercisi de olabilir. Oluşan balgam özellikle nefes daralmasına sebep oluyor ve beyaz bir renkte ise, sıkıntı sigara kullanımı olabilir. Sigara kullanan kişiler için beklenen ve olağan bir durumdur. Eğer balgamın rengi zaman geçtikçe farklılık gösteriyorsa, özellikle sarı renkten yeşile dönüşmüş ise, balgama sebep olan bir Enfeksiyon neden olmuş, olabilir. Enfeksiyon eklenmiş balgamlı öksürüklerde balgam miktarında artış gözlemlenebilir. Eğer öksürük ile birlikte balgamın rengi koyulaşarak kahverengi bir görünüm alıyorsa zatürre veya bronşitten şüphelenilebilir. Balgamın içeriğinde küçük, siyah noktalar olur ise, hava kirliliği sebep olmuş oluşabilir. Balgamlı öksürük kanlı seyrediyorsa çok ciddi bir hastalığın habercisi ve ya bronşitin çok şiddetlendiğinin göstergesi olabilir. Balgam, öksürük ve nefes darlığı tedavisi için evde de küçük yöntemlerde uygulanabilir. Özellikle ıhlamur çayı balgamlı öksürük ve nefes darlığı için en ideal tedavi şeklidir. Ayrıca tarçın kökü, zencefil balgamlı öksürük ve nefes darlığı için bitkisel tedavi metotları arasında en etkili sonuçlar elde edilen yöntemlerdendir.

  Balgam nefes darlığı yaparmı:  Bu yapacağımız karışım için, 1 litre kadar suyun içine 1 adet orta boy elmayı soymadan dilimlenerek kabuğu ile birlikte suyun içine atılmalı ve elmalar yaklaşık 10 dakika haşlandıktan sonra elmalar sudan alınarak karışım çay olarak kullanılmalıdır. Bu çay göğüslerde yumuşama sağlayarak, balgamların sökülmesine ve rahat nefes almamıza yardımcı olacaktır. Karışıma ıhlamur, tarçın ve zencefil ekleyerek de tüketilebilir. Bu yaptığımız mucize karışım sayesinde balgam ve nefes darlığından, kurtulmamız mümkün.

  ]]>
  Paslı Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/pasli-balgam.html Thu, 15 Nov 2018 15:34:41 +0000 Paslı Balgam, Öksürük sırasında ağız yoluyla çıkarılan akciğer kaynaklı salgılar balgam olarak adlandırılır. Ağızdan her akıntı, boğazdan çıkarılan salgılar, geniz akıntısı, tükürük ve geğirme ile yemek Paslı Balgam, Öksürük sırasında ağız yoluyla çıkarılan akciğer kaynaklı salgılar balgam olarak adlandırılır. Ağızdan her akıntı, boğazdan çıkarılan salgılar, geniz akıntısı, tükürük ve geğirme ile yemek borusundan gelen sıvı balgam olarak tanımlanmaz. Tek başına balgam bir hastalık değildir. Solunum yollarında balgamın bulunması normaldir. Balgam rahatsız edecek derecede fazlaysa ve rengi değişmişse bir hastalığın işareti olabilir. Bilimsel olarak yapılan araştırmalarda balgamın renginin ve içeriğinin akciğer kaynaklı astım, zatürre, bronşit, tüberküloz, kanser gibi bir çok hastalığın belirtisi olabileceğini göstermiştir. Balgamın rengiyle başlayan araştırma sonucu bireyin hastalığı teşhis edilebilmektedir.

  Paslı balgam neyin habercisidir: Balgamın rengi hangi hastalıktan kaynaklandığını bulmakta önemlidir. Gri ve siyah renkte balgam sigara dumanı, hava kirliliği ve kömür tozu gibi nedenlerle oluşur. Kırmızı, kanlı balgam geliyorsa akciğerlerle ilgili ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Kronik bronşit, tüberküloz, zatürree gibi solunum yolu iltihaplarında sarı renkte balgam görülür. Şeffaf balgam astımın tipik özelliğidir. Bu balgam oldukça yapışkandır ve hasta balgamı atmakta zorlanır.

  Sarı renkteki iltihaplı balgamın içinde kanın homojen biçimde dağılması balgama pas rengi verir. Bu pnömokok ismi verilen mikrobun sebep olduğu zatürreenin tipik bir belirtisidir. Akciğer kanserinde de paslı balgam görülmektedir.

  Tedavi: Balgamla birlikte oluşan ya da görülen değişikliklerle ipuçları verebilir. Bir hastalık durumunda yalnızca balgamın rengiyle teşhis konamaz. Diğer belirtiler birlikte değişiklikler üzerinde yapılacak bir araştırma sonucu ortaya çıkan duruma göre bireye tedavi uygulanabilir.
  ]]>
  Balgam Kültürü https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-kulturu.html Thu, 15 Nov 2018 18:03:02 +0000 Balgam Kültürü: Balgam soğuk algınlığına veya üst solunum hastalıklarına yakalandığımızda oluşur. Solunum yollarımızın ürettiği ,ağzımızdan dışarı attığımız sümüksü,irin ve kan karışımından oluşur. Balgam Kültürü: Balgam soğuk algınlığına veya üst solunum hastalıklarına yakalandığımızda oluşur. Solunum yollarımızın ürettiği ,ağzımızdan dışarı attığımız sümüksü,irin ve kan karışımından oluşur. Balgam kültürü solunum yollarında veya akciğerde enfeksiyona sebep olan virüs, mantar veya bakteri, mikropları bulmak için uygulanan işlemdir. Balgam kültürü tüberküloz,bronşit ve zatürre enfeksiyonları şüphesinde sıkça uygulanmaktadır. Ağzımızın boşluğunda bulunan balgam tükürükten başkadır. Balgam kültürü hastanın sabah çıkardığı balgam ile yapılır. Hastalar bazı zamanlarda balgamı tükürükle karıştırır. Balgam verdiklerini düşündüklerinde tükürüklerini vermiş olurlar.Balgam kültürü sonuçları böyle bir durumda doğru çıkmaz. Hastadan tekrar balgam örneği isterler. Alınan balgam örneği enfeksiyonun üremesi,çoğalması için besi yeri denen bir yere konur. Balgam kültürünü yapmak için enfeksiyonun üremesini beklerler. Üreyen enfeksiyonun neden olduğu mikroorganizmalar solunum yolu ve normal mikroorganizmalardan ayrıştırılıp, tanımlandırılır. 

  Balgam kültüründe lökositlerin, alyuvarların sık görülmesi solunum yolu enfeksiyon hastalığının teşhisidir. ARB adı verilen balgamda yapılan mikrobiyolojik inceleme tüberküloz basili varlığını ortaya çıkarır. Balgam kültürü sonuçlarını doğru tespit edilmesi için hasta üç günün her gününde balgam örneği verirse balgam kültürü sonuçları daha kesin çıkar. Balgam kültürü işleminde balgam örneğine yapılan mikroskobik inceleme işlemleri aynı gün içerisinde değerlendirilip rapor edilir. Balgam kültürü tahlilleri doktor tarafından istenen tahlillerin başında gelir. Spesifik balgam kültürü ve nonspesifik balgam kültürü olarak iki başlık altında incelenir. Spesifik balgam kültürü tüberküloz kültürü incelemesidir. Tüberküloz basilinin üremesi geç olduğundan sonuçların çıkması birkaç haftayı bulur. Zatürre, alt solunum yolu enfeksiyonu üremelerinde teşhis edilir. 2-3 gün içerisinde sonuçları rapor edilir. Balgam kültürü teşhis edildikten sonra hastaya uygun tedavi verilir. Balgam kültürü klinik mikrobiyoloji, enfeksiyon hastalıkları ve tıbbi mikrobiyoloji doktorları olanlar kişilerce yapılır.

  ]]>
  Balgam Nereden Gelir https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-nereden-gelir.html Thu, 15 Nov 2018 20:27:06 +0000 Balgam Nereden Gelir, Birçok nedenden dolayı solunum yollarında toplanan ve yapışkan sıvımsı yapıya balgam denilmektedir. Günümüzde artan hava kirliliğine bağlı olarak balgam birikmesi daha da artmaktadır. Özellikle tozlu vey Balgam Nereden Gelir, Birçok nedenden dolayı solunum yollarında toplanan ve yapışkan sıvımsı yapıya balgam denilmektedir. Günümüzde artan hava kirliliğine bağlı olarak balgam birikmesi daha da artmaktadır. Özellikle tozlu veya kömür gibi işlerde uğraşan ve sigara kullanan insanlarda daha da fazla balgam oluştuğu görülmektedir. Fakat açıklanması gereken temel nokta solunum yolları nefes almamızı nasıl sağlıyorsa, balgam oluşması da bir o kadar doğaldır. Solunum yollarının bir görevidir. Çünkü dış etkenlere bağlı olarak vücuda giren zararlı maddelerin veya hastalıklara bağlı oluşan solunum yolu iltihaplanmalarının çoğalıp yayılmasını önlemek için bu etkenler çok ilerlemeden vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Yapışan özelliği sayesinde tüm mikropları toplayarak dışarı atar. Özellikle nefes darlığı çeken hastalarda balgamın dışarı atılması rahatlatıcı etkiye sahiptir. Solunum sistemi içinde ve organlar göz önünde bulundurulduğunda nereden geldiğinden çok, neden kaynaklı olarak oluştuğunu bilmek önemlidir. Solunum yolları içinde "tereke borusu" denilen bir yapının içinde birikmektedir. Fakat bu birikme sırasında oluşan balgamın rengi risk taşıyıp taşımadığının tespitini sağlayabilir. Çünkü balgamın vücuttan atılması gayet doğal bir olaydır. Fakat rengine ve hangi hastalıklardan kaynaklandığını ayrı başlıklar altında inceleyebiliriz; Bu balgam nereden gelir anlamamıza da yardımcı olur.

  Normal Sıvımsı Olan Balgam;
  Genel olarak su gibi sıvımsı fakat yapışkan olmamasına bağlı olarak ara sıra balgamın üstü köpüklü olarak oluşmaktadır. Bu balgam türü akciğer ödemi sorununun habercisi olarak görülür. Balgam incelendiğinde başka hastalıkların teşhisinin konulmasında da kullanılabilir.

  Sarı Renkli Balgam;
  Solunum yollarında ki tozlanmalara bağlı olarak bakterilerin çoğalması ile oluşan iltihaplanmaların habercisidir. Sarı renkli balgam sürekli meydana geliyor ve rahatsız ediyor ise tüberküloz, bronşit ve zatürre gibi ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir.

  Yeşil Renkli Balgam; 
  Genel olarak akciğerde oluşan bir bakteri veya mikroptan kaynaklı olarak oluşan iltihaplanmalardan kaynaklı vücuttan atılan balgamdır. Genel olarak yeşilimsi renktedir. Bu balgamın tonuna yani açık veya koyu yeşil olmasına bağlı olarak iltihaplanmanın seviyesi tahmin edilebilir. Genel olarak zatürre, bronşit ve akciğerde oluşan apseler gibi ciddi hastalıkların habercisi olarak görülür.

  Kahverengi Renkli Balgam;
  Genelde sigara kullananlarda oluşan bir balgam türüdür. Geldiği bölge ve risklerine bakacak olursak, karaciğerde bulunan amip apsesinin kanallar yardımıyla akciğere taşınması veya solunum yollarında bulunan mantarlardan kaynaklandığı bilinmektedir.
  ]]>
  Balgam Çözücü https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-cozucu.html Fri, 16 Nov 2018 10:15:22 +0000 Balgam çözücü, akciğerde salgılanan, boğaza yapışan mikrop ve tozların dışarı atılmasına yardımcı olan salgı vardır. Normal olarak işe yarayan bu salgı herhangi bir boğaz enfeksiyonu, akciğer rahatsızlığı, üş Balgam çözücü, akciğerde salgılanan, boğaza yapışan mikrop ve tozların dışarı atılmasına yardımcı olan salgı vardır. Normal olarak işe yarayan bu salgı herhangi bir boğaz enfeksiyonu, akciğer rahatsızlığı, üşütme gibi rahatsızlıklarda iltihaplı bir hal alır ve daha fazla yoğunlaşır. Bundan dolayı balgam çözücü adı verilen bir takım ilaçlar ve bitkiler tedavi için kullanılabilir.

  Balgam çözücü bitkiler

  • Ballı limon su: Bu karışımlar çoğu zaman kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek maksadıyla kullanılır. Bununla beraber öksürüğü geçirici ve balgam çözücü de etkisi bulunmaktadır.
  • Ihlamur: Bilhassa kış aylarında fazla satış yapan, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve gribin etkilerini azaltma konusunda oldukça tüketilmektedir. Ihlamur çiçekleri ve yaprakları mutlaka birlikte kaynatılması gerekmektedir.
  • Adaçayı: Uzman doktorların bile her zaman tavsiye ettikleri bir çaydır. Adaçayının balgam çözücü ve boğaz yumuşatıcı etkisi vardır. Ada çayını kaynatılmış suya attıktan sonra 5 dakika bekletip daha sonra süzgeçten geçilmesi gerekiyor. 12 yaşından büyük çocuklar gargara yapılarak içebilirler.
  • Kuşburnu: Kuşburnu çayı kış hastalıklarından koruyucu ve eskilerden beri uygulanan çay türlerinden biridir. Kurutulmuş şekilde satılan kuşburnunun, evde kaynatılarak içilmesi, hazır satılan çaylardan daha çok etki gösterir. Kuşburnu eskilerde sobaların üzerinde saatlerce kaynatılır ve tavşan kanı andıracak koyu bir renk alırdı. Ancak son zamanlarda hekimler tarafından tavsiye edilen şekli 5 dakika geçmeyecek şekilde kaynatılmasıdır. Kuşburnu çayını iki yaşın üstündeki çocuklar içebilir. Kuşburnu çayı uzun süre kaynatıldığı zaman çaydanlığın içindeki tüm siyahlıkları ve kirleri alma özelliğine sahiptir.
  • Nane: Boğazı rahatlatan etkiye sahip bir bitkidir. Ayrıca naneden elde edilen normal yağlarda göğüs ve boğaz bölgelerine masaj yapılabilir. Nane çayı kaynadıktan sonra buharı solunması halinde, nefes yollarında rahatlık meydana gelir.
  • Kekik: Boğaz üzerinde etkisi, eski zamanlardan beri bilinmektedir. İçinde bulunan maddeler sayesinde boğazı yumuşatır ve temizlemektedir. Kek kaynatıldıktan sonra elde edilecek olan çay, gargara şeklinde de kullanılabilir. Kekiği kaynattıktan sonra elde edilecek çayı taze tüketmek gerekir. Bütün bitki çaylarında olduğu gibi kekik çayında da taze olan karışım yararlı olacaktır. 

  Balgam çözücü ilaçlar

  Çoğu zaman suda eriyen veya toz tablet şeklinde bulunur. Şurup şeklide çocuklar için kullanılabilmektedir. Mucolatör, Asist ilaçları en fazla kullanılan ve hekimler tarafından en fazla tavsiyen edilen ilaçlardır. Balgamın akciğerlerde bir hırıltıya neden olduğu, bebeklerde görülen hastalıklarda, balgam söktürücü ilaçlar yerine, genellikle antibiyotikler kullanılmaktadır. Bu gibi antibiyotikler, iltihabı kurutmaya yönelik olarak yazıldığından, bebeklere rahatlıkla verilebilir. 

  ]]>
  Hamilelikte Balgam Söktürücü https://www.balgamsokturucu.gen.tr/hamilelikte-balgam-sokturucu.html Fri, 16 Nov 2018 10:37:59 +0000 Hamilelikte balgam söktürücü, aşağı solunum yolları ve üst solunum yollarında yaşanan her çeşitli huzursuzluk kendisini öksürük ve eşliğinde balgamlı öksürük olarak gösterebilir. Balgamın vücuttan atılabiliyor ol Hamilelikte balgam söktürücü, aşağı solunum yolları ve üst solunum yollarında yaşanan her çeşitli huzursuzluk kendisini öksürük ve eşliğinde balgamlı öksürük olarak gösterebilir. Balgamın vücuttan atılabiliyor olması esasında solunum yollarındaki rahatsızlığın giderilmesi bakımından yararlı ve üstelik gereklidir. Beden balgam ile enfeksiyonun natürel yoldan atma sürecinin başladığına ilk belirtiler olarak düşünülmesi gerekir. Atılan balgamın rengi kanla karışması nedeni ile kırmızı meydana gelmediği müddetçe çoğu vakit endişelenecek vaziyet yoktur. Balgamı ortaya çıkarmak hasta kişiye huzursuzluk veriyor ise, doktora danışarak balgam atma müddetini ve şiddetini minimuma indirecek birtakım ilaçlar ve natürel balgam söktürücü ilaçlar kullanılabilir.  

  Normalde balgam atmak solunum yollarında yer alan enfeksiyonlar amaçlı yararlı, gerekli ve zararsız olabilmektedir ama gebeler amaçlı vaziyet belli bir süre farklıdır. Kadın adayının balgam çıkartmak amaçlı kuvvetli öksürmesi bebek amaçlı riziko oluşturabilir. Kadın öksürüğün şiddeti ile nefessiz kalabilir ya da öksürük anında karında kuvvetli sarsıntıya neden olabilmektedir, buda bebeğin kordona dolanmasına plesantadan bölünmesi benzeri neticeler meydana getirebilir. Hamilelikte öksürük ciddi anlamda rahatsız edici olabilmektedir. Problemi hepten artıran içerisinde bulunan birtakım maddelerin doğmamış bebek üzerindeki mümkün zarar veren tesirleri sebebiyle gebelikte her öksürük ilacının kullanılamamasıdır. Sadece birden çok ilaç ile kendiniz uygulayabileceğiniz birtakım tedaviler gebelikte öksürük amaçlı uygundur. Bunun amaçlı gebelikte rastgele ilacı kullanma öncesinde kesinlikle hekime danışmalısınız. Fakat bu ilaçlar kesinlikle doktor denetimi altında kullanılmalıdır. Gebelikte kullanılan balgam söktürücü ilaç, öksürük şuruplarında yer alan guaifenesindir. Fakat gebeliğin önce 3 ayı içinde kullanımının bebekte kasık fıtığına sebep olduğu ile ilgili şüpheler bulunur. Hayvanlarda yapılmış yeterli araştırma sonucu bulunmamaktadır.

  Hamilelikte Öksürüğe Natürel Yolla İyileştirme 
  Hafif ya da ortada şiddetteki öksürük için kişinin kendisi tarafından uygulanabilen yöntemlerle, kolay yollarla de iyileştirme edilebilir. Fazla sıvı/akışkan ya da su tüketimi balgamı incelterek sökülmesini kolaylaştırır. Gün içerisinde en az 8 bardak su amaçlı. Çok sıcak olmayan açık tek çay ya da tavuk çorbası benzeri et sulu çorbanın faydası olacaktır. Gece havada bulunan nem oranını artırma amaçlı minik çocuklarınızda da kullanmakta olduğunuz sıcak olmayan buhar kaynağını kullanabilirsiniz nedeni ise nemli havanın öksürüğe yol açma tesirinin daha yetersiz olmasıdır. Sıcak suyla duş alabilir, veya sadece banyoda oturup duştan akan suyun buharını soluyabilirsiniz. Tek kova sıcak su içerisine biraz nane ya da ökaliptus yağı koyma ardından bu suyla banyo yapabilirsiniz. Hamilelikte balgam söktürücü olarak bu suyu üzerinize dökerken çıkan buharlar göğsünüze rahatlatıcı tesirleri olabilir.
  ]]>
  Boğazda Balgam Hissi https://www.balgamsokturucu.gen.tr/bogazda-balgam-hissi.html Sat, 17 Nov 2018 02:51:41 +0000 Boğazda Balgam Hissi, Birçok insanda görülen bir sorun olması ile beraber görüldüğü insanlarda çok büyük sorunlara sebep olmaktadır. Bu his özellikle kişilerde sık sık yutkunma ihtiyacının olmasına neden olara Boğazda Balgam Hissi, Birçok insanda görülen bir sorun olması ile beraber görüldüğü insanlarda çok büyük sorunlara sebep olmaktadır. Bu his özellikle kişilerde sık sık yutkunma ihtiyacının olmasına neden olarak kişilerin sinirsel sorunlar yaşamasına sebep olmaktadır. İlk başlarda insanlarda çok büyük sorunlara sebep olmayan boğazda balgam hissi, bir süre sonra kişilerde çok büyük rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Boğazda balgam hissi bazen boğazdaki balgamdan kaynaklanıyorsa da bazen boğazda balgam olmamasına karşın görülebilmektedir. Bu durumun tabi ki birçok sebebi bulunmaktadır. Eğer sizlerde de bu sorun varsa bu durumda telaşa gerek yoktur. Çünkü bu sorunlarda acil müdahale gerek yoktur. Genellikle bu durum yaklaşık 3 gün içinde geçer. Fakat bazı sebepler vardır ki bu durum kişide devamlı varlığını korur. Bu sebeple yapılacak en büyük şey bu soruna sebep olan durumların önlenmesidir. Böylece çok rahat bir şekilde boğazda olan balgam hissinin üstesinden gelebilirsiniz. Boğazda balgam hissi nadirde olsa çocuklarda da bu gibi sorunları yaşayanlar vardır. Eğer çocuğunuzda bu gibi sorunlar varsa daha dikkatli olmalı, gerekli müdahaleleri yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Boğazda balgam hissi insanların hayatında sık sık yaşadıkları bir durumlardır. Ama çoğu zaman içerisinde ortadan kalkar. Bu durumun sorun olması kişilerde devamlı olarak meydana gelmesidir. Bu gibi durumlarda kişiler rahatsızlıklar duyduğu için büyük sorun haline gelmektedir. Aslında boğazdaki balgam kişiler tarafından geniz akıntısı olarak ifade edilmektedir. Bu durum çoğu zaman kişilerde yutkunamama ve soluk alıp verememe gibi sorunların oluşmasına sebep olmaktadır. Kimi zaman insanları uykularında bile bu sorunları yaşamasına sebep olabilmektedir. Eğer boğazda balgam var ise doğal olarak kişilerde boğazda balgam hissi oluşacaktır. Bu durumda özellikle aşırı stres durumu çok büyük sebep olabilir. 

  Boğazda Balgam Hissi Nedenleri
  • Boğazda balgam hissinin en büyük sebebi boğazda oluşan iltihaplanma ve enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar bazen balgam oluşumuna sebep olabilir bazende balgam olmasa bile kişilerde balgam varmış gibi bir hissedebilirler. Bu durum ise kişilerde sık sık yutkunma hislerinin oluşmasına sebep olmaktadır. Bu gibi sebeplerden kaynaklanan balgam hissi için kullanılan birçok   tıbbi ilaçlarla bir iki hafta içinde çözülebilir.
  • Bir diğer balgam hissi sebebi ise çok aşırı sigara içmektir. Günümüzde pek çok insan sigara içiyor. Bu durumda kimi dönem kendi içtiğiniz sigaradan kimi zamanda başkalarının içtiği sigaranın dumanı boğazda balgam oluşumuna sebep olarak kişileri zor durumlarda bırakabilir.
  • Aşırı stres ve psikolojik sebepler boğazda geçici olan balgam hissine sebep olabilmektedir. Özellikle sigara içmediği halde bu tür sorunlar yaşayan kişilerde en büyük sebep bu durumdur. 
  Bu  durumlarda genellikle doktorlar balgam sökücü ilaçlar vererek sorunların çözümünü kolaylaştırırlar. Bazı bitkisel tedavi yöntemlerinden yararlanarak boğazda balgam hissi sorununu çok kolay bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. 
  ]]>
  Balgam Söktürücü Kür https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-sokturucu-kur.html Sun, 18 Nov 2018 02:50:50 +0000 Balgam Söktürücü Kür, Balgam solunum yollarından öksürükle atılan bir salgıdır. Balgamın mekanı ise Akciğerlerdir. Balgam genel olarak bakteri kolonileri, toz tanecikleri ve akyuvarlardan oluşmaktadır. Balgamlar tek ba Balgam Söktürücü Kür, Balgam solunum yollarından öksürükle atılan bir salgıdır. Balgamın mekanı ise Akciğerlerdir. Balgam genel olarak bakteri kolonileri, toz tanecikleri ve akyuvarlardan oluşmaktadır. Balgamlar tek başına bir hastalık değildir. Ayrıca solunum yollarında bir miktar balgamın bulunması da normal sayılır. Eğer balgam rahatsız edecek derecede çok ise ve rengi değişmişse bir hastalığın belirtisi olabilir. Balgam tedavisi için öncelikle balgamın sebebini bulmak ve bir hastalıktan kaynaklanıyorsa bu hastalığın tedavisine hemen başlamak gerekir. Balgam hiçbir zaman yutulmaması gerekir. Kağıt bir mendil veya peçeteye tükürülmeli ve atılmalıdır. 

  Günümüzde kullanılan birçok ilacın %25'i çeşitli bitki türlerinden elde edilmektedir. İnsanlar ise bitkilerin % 64 ünü şifa amacıyla kullanırlar. Sadece balgam söktürücü kür değil hemen hemen bütün hastalıkların tedavisi amacıyla da bitkilerden yararlanılır. 

  Bitkilerde balgam söktürücü başta olmak üzere Ihlamur gelir ıhlamurun yanı sıra zencefil, tarçın karanfil, havlıcan gibi birçok bitkiyi beraber kaynatınca öksürük boğaz ağrısı bronşit gibi birçok hastalığa birebir şifa olur. Ayrıca balgam söktürücü olarak kullanılır. Şimdi sizin Ahmet Prof. Dr. Ahmet Maranki'nin balgam söktürücü  kür olarak kullanılan keçiboynuzu kürü kürünü anlatalım

  Ahmet Maranki balgam söktürücü kür 

  Keçi boynuzu kürü 5-6 tane orta boy keçi boynuzu soğuk suda yıkayarak küçük parçalar halinde bölünür. Daha sonra kaynamakta olan yarım litre suyun içine bu keçi boynuzları atılır 7-8 dakika kadar kısık ateşte kaynatılır. Daha sonra da soğuması içine bırakılır. Soğuduktan sonra süzülerek cam bir şişeye doldurulur ve buzdolabına bırakılır. 

  3 gün boyunca kullanabilirsiniz. Ayrıca Her üç günde bir keçiboynuzu kürü yenilenir. kullanımı ise her gün kahvaltı yapmadan ve akşam yemeği yemeden önce bir çay bardak aç karnına içilir ve bu 20 gün boyunca tekrar edilir aynı şekilde 15 gün daha tekrar edilir Bu 15 günlük süre içinde içtiğiniz keçiboynuzu kürünün içine bal katarak kullanabilirsıniz. Bir çay bardağına bir kaşık bal ilave edebilirsiniz fakat kahvaltıda tekrar bal yemeyin.
  Ayrıca ılık içilen güzel bir su en iyi balgam söktürücü kürlerdendir. 
  ]]>
  Balgam Söktürücü Yiyecekler https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-sokturucu-yiyecekler.html Sun, 18 Nov 2018 05:24:01 +0000 Balgam Söktürücü Yiyecekler, normal şartlarda, solunum yollarında bulunan bir miktar sümüksü bir maddeye balgam denir. Ancak, solunum yolları iltihaplanması ile balgam miktar ve renginde artış olabilir. Balgam öksürük, gıcı Balgam Söktürücü Yiyecekler, normal şartlarda, solunum yollarında bulunan bir miktar sümüksü bir maddeye balgam denir. Ancak, solunum yolları iltihaplanması ile balgam miktar ve renginde artış olabilir. Balgam öksürük, gıcık tutması ya da boğazda kaşıntı, aslında birçok insanın problemidir. Hava kirliliği, sigara içmek, kapalı ortamlarda bulunma ile kirli havanın ciğerlere solunması balgamın oluşturan asıl nedendir. Balgam her ne kadar tiksindirici olsa da atıldığı zaman, vücudun temizlenmesi için ile son derece yararlı olur.

  Balgam söktürmek için, bazı balgam söktürücü yiyeceklerden, daha doğrusu bazı bitkilerden faydalanmak mümkündür. Çağımızda uygulanan ilaçların %25 civarı değişik bitkilerden elde edilir. Bitkilerin % 64’ünü ise insanlar şifa amaçlı kullanırlar. Yalnızca balgamla ilgili değil, neredeyse tüm hastalıkların tedavisi için bitkilerde şifa kaynağı olup, şifası bilinen bitkilerle hastalığa göre tedavi yapabilmektedir. Burada; balgam söktürücü yiyecekler veya şifalı bitkiler ile ilgili vereceğimiz bilgiler şifalı bitkiler konusunda uzman olan kişilerin önerdiği bitkilerdir. Balgam söktürücü yiyecekleri veya bitkileri kullanmadan önce yine bir uzman görüşünü almakta yarar olacaktır.

  Balgam Sökücü Yiyecekler

  Balgam söktürücü bitkilerin başında ıhlamur gelir. Ihlamurla birlikte zencefil, tarçın, karanfil birde havlıcan birlikte kaynatılır biraz demlenmesi beklenip içilirse boğaz ağrısına, öksürük ve bronşit hastalığına iyi gelir. Bunun dışında ebegümeci kullanılabilir. 
  • Balgam sökücü özelliği olan diğer şifalı bitkiler;
  • Isırgan otu tohumları ve bal karışımı
  • Anason çayı
  • civanperçemi çayı
  • Meyan kökü
  • Adaçayı
  • Çörek otu ve bal karışımı
  • Isırgan otunun tohumu, suyu sıkılan üzümle beraber suda kaynatılır hazırlanan bu karışım, gülük bir çorba kaşığı içilirse boğazı yumuşar ve balgamı söktürmeye yardım eder.
  • Antep fıstığı öğütüldükten sonra, balla karıştırılıp yenirse öksürüğe iyi gelir, balgamı söktürmeye yardımcı olur.
  • Andız otunu balgamı sökme özelliği vardır. 200ml. soğuk suya, yarım tatlı kaşığı ince kıyılan andız otu kökü eklenir. Bu 8-10 saat demlendikten sonra süzülür. Bu karışımdan günlük sıcak olarak 2 bardak içilir.
  • Anason balgam söktürücü özelliği vardır. Anason çay gibi demlenir ve içilir.
  • Ayçiçeğinin çiçeği ile yapraklarından yapılan çay, balgam söktürme etkisi gösterir.
  • Ayrık otu kökü kaynatılarak çayı yapılır. Bu çaydan günde 2-3 bardak içilir.
  • Civanperçemi balgam söktürücüdür. Her gün 1-3 bardak civanperçemi çayı, tatlandırıcı koymadan aç karnına içilir.
  • Ciğer otu kaynatılıp,  suyunun içilmesi sayesinde balgamı söktürür.
  • Meyan Kökü, Ihlamur, Zencefil, ve Isırgan Otu balgam söktürücüdür, Çay gibi demlenerek içilir.
  • Boy otunun balgam söktürme etkisi vardır.
  • Bala, tuz katılıp karıştırılarak yenirse balgam söktürür.
  • Adaçayı, hayıt, ada soğanı, enginar ve havuç balgam söktürür.
  Yukarıda sayılan bu balgam söktürücü yiyecekler, bitkiler ve bitki karışımlarından yapılarak uygulanan kür, çay, vs daha birçok tarif bulunmaktadır.  
  ]]>
  Balgam Nasıl Geçer https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-nasil-gecer.html Sun, 18 Nov 2018 18:12:47 +0000 Balgam nasıl geçer, solunum yollarında iltihap oluşumu veya tahriş olunması sebebiyle ortaya çıkan ve kişinin öksürmesi ile birlikte dışarıya çıkan sümüksü bir salgıya verilen addır. Renksiz, saydam, kirli, s Balgam nasıl geçer, solunum yollarında iltihap oluşumu veya tahriş olunması sebebiyle ortaya çıkan ve kişinin öksürmesi ile birlikte dışarıya çıkan sümüksü bir salgıya verilen addır. Renksiz, saydam, kirli, sarımsı, yeşilimsi ve koyu yeşil gibi farklı renklere sahip olunan balgam hemen herkeste görünebilen bir salgı çeşididir. Belli bir sebepten dolayı ortaya çıkan balgam salgısı solunum yollarının üzerinde meydana gelmeye başlar ve zamanla kişiye rahatsızlık vermeye başlar. Solunum yollarını kapattığı için hasta olan kişi balgam yüzünden nefes almakta zorluk yaşar ve bu durum karşısında öksürük ile birlikte dışarıya atmaya çalışır. Bu yöntem ile birlikte balgamın bir kısmı dışarıya atılır ve solunum yolları rahatlamaya başlar. Balgam tek başına bir hastalık değildir bu durumun ortaya çıkmasına zemin hazırlayan bazı durum ve etkenler bulunmaktadır. Grip, nezle, soğuk algınlığı, sigara ve alkol kullanımı, akciğer hastalıkları, solunum yolları hastalıkları veya vücutta bulunan iltihap gibi durumların meydana gelmesinden dolayı yan etki veya belirti olarak kendini gösterebilir. Görüldüğü üzere balgamın ortaya çıkmasında belli bir hastalık ve etken durumlardan dolayı bu duruma zemin hazırlamaktadır. Kişinin nefes darlığı yaşamasına, öksürmesine ve dışarıya balgamın atılması gibi birçok belirti kendini göstermeye başlar ve kişi bu durumlardan dolayı zor anlar yaşar. Bu sebepten balgamın ortadan kaybolması için yapılması gereken durumları kişi evinde kolaylıkla deneyebilir. 

  İşte balgam nasıl geçer beraber inceleyelim;

  • Bir tatlı kaşığı toz zencefil içerisine bir çay kaşığı kadar bal ve bir çay kaşığının ucu kadar tuz atılarak karıştırılır ve yutulur. Daha sonra bir bardak ılık su içilir ve her gün bu karışım yapılarak düzenli şekilde kullanılmaya devam edilir.
  • Bir litre suyun içerisine bir tutam kadar ısırgan otu atılır ve iyice kaynatılır. Süzüldükten sonra sabahları aç karına ve akşamları da yatmadan önce bir fincan içerisine konularak bir çay kaşığı bal eklenir ve içilir.
  • Bir litre su içerisine 5 adet kuru incir ve bir yemek kaşığı kadar meyan kökü atılarak iyice kaynatılır. Daha sonra süzülür ve günde üç kere bir fincan içilir.
  • Bir litre su içerisine bir yemek kaşığı kadar civan perçemi katılır ve iyice kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde üç defa bir yemek kaşığı kadar içilerek düzenli bir şekilde devam edilir.
  • 3 yemek kaşığı keten tohumu içerisine 5 su bardağı kadar su eklenir ve iyice kaynatılır. Daha sonra kuru kekikten bir yemek kaşığı eklenerek on dakika kadar pişirildikten sonra süzülür. Daha sonra bu suyu yirmi dakika kadar dinlendirin ve günde üç defa kullanın,
  • 2 su bardağı kaynatılmış su içerisine 2 yemek kaşığı ıhlamur eklenir ve demlenen kadar dinlendirilir. Daha sonra süzerek bir yemek kaşığı bal ve üç damla limon suyu eklenerek karıştırılır. Bu karışım düzenli olarak günde iki defa içilir.
  • Bir su bardağı kaynatılmış su içerisine bir yemek kaşığı karabaş otu katılır ve bir süre dinlenmeye bırakılır. Daha sonra yarım yemek kaşığı kadar bal ile tatlandırılarak karıştırılıp içilir,

  Görüldüğü üzere balgam geçmesi için birçok bitkisel karışım yolları oldukça fayda vermektedir. Herkesin evinde kolaylıkla bulacağı malzemelerle yapılan bu karışımlar oldukça pratiktir. Ayrıca bu durumların yanı sıra bitkisel ve sağlıklı malzemelerle yapılan bu karışımlar kişinin diğer hastalıkları içinde fayda verir ve daha dirençli vücutların olmasına yardımcı olur. Bu yöntemlerden biri yapılıp denenir ve düzenli bir şekilde kullanılmasına devam edilir ise balgam rahatsızlığı tamamen ortadan kalkacaktır. Ancak yine de doktor müdahalesi altında uygun olan testler ve tahliller sonucunda balgamın ortaya çıkış sebebini öğrenip ona göre hareket edilmelidir. Doktorun vermiş olduğu ilaçları düzenli şekilde kullanmaya özen göstermelidir.

  ]]>
  Şeffaf Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/seffaf-balgam.html Mon, 19 Nov 2018 00:04:03 +0000 Şeffaf Balgam, Trake adı verilen bor yardımı ile akciğerlere giden bir salgı türüdür. Buna aynı zamanda mukus  adı da verilir. Şeffaf balgamın oluşum sebebi trake borusuna kaçmış olan toz gibi maddelerin balgama yapışması Şeffaf Balgam, Trake adı verilen bor yardımı ile akciğerlere giden bir salgı türüdür. Buna aynı zamanda mukus  adı da verilir. Şeffaf balgamın oluşum sebebi trake borusuna kaçmış olan toz gibi maddelerin balgama yapışması ve dışarı atılabilmesi içindir. Trake borusunda yer alan iki grup hücreden goblet adı verilen hücre balgamı üremektedir. Goblet hücrelerinin yanındaki tüycüklerin yer aldığı silia hücrelerde sadece tek bir yönde hareket ederek bu balgamın dışarı atılmasını sağlar. Balgam normalde sudan meydana gelir ve rengi şeffaf olur. Ancak vücutta oluşan bazı hastalıklardan dolayı balgamın iltihaplı bir hale gelmesi balgamın rengini ve yapısını değişime uğratır. Özellikle de bronşit, zatürre ve bronşial astım gibi akciğerleri tetikleyen rahatsızlıklarda balgam yoğunluğunun arttığı gibi balgamın rengi de koyulaşmaya başlar. Koyu kıvama gelen balgam silia hücreleri tarafından dışarı atılmakta zorlanmaktadır. Balgamın dışarı atılmasında eğer bu problem yaşanmakta ise kişide öksürük başlayarak balgam dışarı atılmaya çalışılır. Böyle bir durumda ise kişiye uygulanacak olan ilaç tedavisinde asıl amaç balgamın yoğunluğunun azaltılmasıdır. Bu tedavi süresince alınan sıvı oranının artılması da balgamın yoğunluğunu azaltan oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Şeffaf balgam çeşitli birçok balgam türlerinden yalnızca bir tanesidir. Balgam rengine göre solunum yolları ve akciğer hastalıklarından birçoğunun habercisi olur. Özellikle de astım hastalarının balgam rengi şeffaf olur balgam yapışkan bir madde olduğundan dolayı kişiler atar iken zorluk çekerler. Balgamı çok azda olsa çıkarta bildiklerinde rahatlarlar. Şeffaf balgam astım hastasında olduğu gibi zatürre hastalığından da olur. Balgama aynı zamanda mukus adı da verilir.

  Şeffaf Balgam Tedavisi

  Şeffaf balgamın tedavisi için yapılması gereken en önemli şey bol, bol su içmektir. Bazı bitkisel çaylar ve otlarda tavsiye edilir. Bu otların ilk başında gelen ot tere otudur. Tere otu her sabah aç karnına üstüne iki damla kadar limon suyu damlatılarak tüketilir ise şeffaf balgamı sökmenize yardımcı olur. Tere otunun haricinde zencefil, ısırgan otu ve meyan kökü balgamı sökmenize yardımcı olan bitkiler arasında yer alır. Eğer bu otlarda şeffaf balgamı atmanıza yardımcı olmuyor ise kişinin derhal doktora gitmeniz gerekir. Balgam yüzünden doktora gittiğini zaman doktor balgamın rengini soracaktır. Atmış olduğunuz balgamın rengine göre neden kaynaklandığını tespit ederek tedavi yöntemine başlanır. Tedaviye ne kadar erken başlanır ise o kadar iyi olur.
  ]]>
  Balgam Söktürücü Elma Çayı https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-sokturucu-elma-cayi.html Mon, 19 Nov 2018 23:35:15 +0000 Balgam Söktürücü Elma Çayı, Balgam ve öksürükten kurtulmanın en iyi çözüm yolu, bunun için ilaç niyetine kullanılan elma çayıdır. Elma çayı, hem öksürük hem de balgam için gerçekten de mucizeler yaratır. İlk ön Balgam Söktürücü Elma Çayı, Balgam ve öksürükten kurtulmanın en iyi çözüm yolu, bunun için ilaç niyetine kullanılan elma çayıdır. Elma çayı, hem öksürük hem de balgam için gerçekten de mucizeler yaratır. İlk önce hem öksürüğe hem de balgama iyi gelen elma çayı tarifini, ardından da balgam söktürücü elma çayı tarifine yer verilecektir. 

  Şiddetli Öksürük Ve Balgam İçin Elma Çayı: Özellikle kış mevsiminde çocuk ve ergen büyüklerin en çok mustarip olduğu konulardan bir tanesi öksürüktür. Hastalık geçse dahi, uzun süre kalıcı olan öksürük için doğal çözüm yöntemlerinden faydalanılabilir. 

  Elma Çayın Yapılışı; bir tane elmanın çekirdekleri çıkarılır dilimlenir. 1000 ml kaynamış suyun içerisine, dilimlenen elma kabuğunu soymadan atarak kaynatılır. Kaynama işleminden sonra, süzün ve çay gibi sıcak sıcak için. Her gün 2-3 kez bu uygulamayı yapabilirsiniz.

  Balgam Söktürmek için Elma Kabuğu Çayı: Elma çayının, burada verilen tarif üzerine yapıldığı halinde balgamı söktüreceği uzmanlarca bildirilmektedir. Balgam İçin: Elma kabukları ile yapılan çay, hem göğsü yumuşatmasının yanında, hem de, balgam söktürmek için ideal bir etkisi vardır. Normal olarak tatlı (ekşi olmayan) bir elmanın (yeşil ya da kırmızı elma olabilir) kabukları soyulur, bu kabuklar ile beraber içine bir çay kaşığı tarçın, bir çay kaşığı zencefil ve iki adet karanfil, bir su bardağı miktarı kadar kaynar suyun içine konulur. 10 dakika demlenmesi beklendikten sonra süzülür ve içilir. Bu tarifi yapmak için elmanın kendisi değil sadece kabukları kullanılır. Şifa olsun. Afiyet olsun.

  Not: Sağlığa hiçbir zararı ve yan etkisi bulunmayan balgam söktürmek için hazırlanan bu elma çayları balgam ve öksürük geçene dek uygulanabilir. Yalnız şeker hastalarının, elmadaki şeker oranından dolayı uzun süre kullanımı konusunda dikkatli davranmaları gerekir.

  ]]>
  Balgamı Ne Söker https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgami-ne-soker.html Tue, 20 Nov 2018 16:16:13 +0000 Balgamı ne Söker, Birçok tıbbi bitkiler ile ilgili hangi hastalıklar için kullanıldıkları ve içerdikleri aktif maddeler hakkında insanları iyileştirmek ve yardım etmek her yıl yeniden çiçekleniyor. Tüm hastalık belirtil Balgamı ne Söker, Birçok tıbbi bitkiler ile ilgili hangi hastalıklar için kullanıldıkları ve içerdikleri aktif maddeler hakkında insanları iyileştirmek ve yardım etmek her yıl yeniden çiçekleniyor. Tüm hastalık belirtilerinin insan yaşantısında göründüğünden çok daha derin bir anlamı vardır. Burada şifalı bitkilerle evde yapılan ve tedaviye karşılık veren balgamı ne söker, konusu üzerine reçeteleri sunacağız. Balgam ile ilgili rahatsızlıklar günlük hayatta sık görülen durumlardır. Balgamın bulunduğu alan akciğerlerdir. Genelde yapısı sudan oluşur ve saydam renklidir. Balgam genel olarak bakteri kolonilerinden, toz taneciklerinden ve akyuvarlardan oluşmaktadır. İnsanların soluk borusunda bulunan iç yüzeyi silli hücrelerle kaplıdır. Bu silli hücreler akciğerlere solunum yolu ile giren toz, kir ve bunun gibi nesneleri vücuttan atmayı sağlar. Bu yüzden balgam, çıkarılmadığı zaman içeride tıkanıklıklara yol açabilir. Çünkü balgam çıkarıldığı zaman, vücudun temizlenmesi için son derece yararlıdır. 

  Ayrıca balgam, herhangi bir boğaz enfeksiyonu durumunda, soğuk algınlığında ve akciğer rahatsızlıklarında iltihaplı bir hal alır ve zamanla yoğunlaşır. Çünkü solunum yollarına giren toz, kirli hava ve kömür gibi zararlı maddelerin çok olduğunu gösterir. Böyle bir durumda bazı bitkilerin balgam söktürücü özelliği ile hastalığın daha kısa sürede atlatılmasına yardımcı olur. Genelde sıcak bitki çayları, boğazı ve ciğerleri yumuşatır. Bu sayede mide kaslarını zorlayan öksürüğü hafifletir. Ayrıca bitkisel çaylar, balgamla birlikte oluşan enfeksiyonu da vücuttan daha hızlı bir şekilde atılmasını sağlar. Sonucunda bitkisel çaylar, ciğerlerin temizlenmesine farklı şekillerde yardımcı oluyor. Kaynatılarak içilen balgam söktürücü özelliği olan bu bitkiler, kekik çayı, okaliptüs çayı, meyan kökü çayı, ısırgan otu ve ıhlamur oldukça iyi gelen bitkiler arasındadır. Bu bitkilerin dışında üzüm suyu ve pekmez gibi besinlerinde balgamın atılmasına yardımcı olduğu şeklinde çeşitli kaynaklarda yer almaktadır.

  Balgamı ne Söker

  Kekik Çayı: Eski çağlardan bu yana özellikle soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kullanılan kekik çayı, çok iyi bir balgam söktürücüdür. Ayrıca öksürmenin sebep olduğu kasılmaları azaltan etkiye sahiptir. Kekik çayı uygulandıktan kısa bir süre sonra boğazı yumuşatır, mideyi rahatlatır ve ağrıları hafifletir. Böylece vücudu terlemeye yönelik etki ederek, bu hastalığın daha kolay bir şekilde atılmasına yardımcı olur. Kekik çayı, bal ile tatlandırılır.

  Okaliptüs Çayı: En etkili balgam söktürücü bitkilerden biridir. Okaliptüs çayı, boğazı yumuşatır ve öksürüğü hafifletir. Bu durumda boğazda biriken balgamın atılmasına yardımcı olur. Ayrıca yarım tencere kaynar suya 4-5 tane okaliptüs yaprağı atılır. Buharı solunarak, ciğer ve solunum yolları açılır.

  Meyan Kökü Çayı: İltihap önleyici ve balgam söktürücü özelliğinden dolayı bronşit ve solunum sistemi ile ilgili hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu çayı üç bardak suyun içerisine üç tatlı kaşığı meyan kökü karıştırılır ve yirmi dakika kaynatılır. Günde 3 fincan tüketilebilir.

  Isırgan Otu Çayı: Çok iyi bir balgam söktürücüdür. Fakat ısırgan otunun yoğun etkisi nedeniyle hamilelerin, tansiyon ve ülser hastaların kullanılması önerilmez. Bu çayı hazırlamak için ısırgan otu 10-15 dakika kaynar suda demlenir. Ayrıca taze ısırgan otu yaprakları da yapılabilir. Günde 2 fincan içilebilir.

  Ihlamur Çayı: Balgam söktürücü bitkilerden en önemlisi ıhlamur bitkisidir. Ihlamur insanı rahatlatır ve toksinlerden arındırır. Ihlamurun bileşenleri olarak flavonoitler içerir. Özellikle iltihap giderici ve ağrı kesici etki gösterir. Bu bileşenler sayesinde boğazı yumuşatır ve tahrişi önler. Ayrıca soğuk algınlığı rahatsızlığına iyi gelen bir bitki çayıdır. Ihlamur çayı için bir bardak su kaynatılır. İçerisine bir tutam çiçeği ile kaynatılır. Günde 3]]> Asist Balgam Sökücü https://www.balgamsokturucu.gen.tr/asist-balgam-sokucu.html Tue, 20 Nov 2018 21:42:54 +0000 Asist balgam sökücü, 600 miligramlık toz içeren ve ağız yoluyla alınan bir ilaçtır. Ana etken maddesi asetilsisteindir. Diğer etken maddeleri sorbitol, aspartam, beta karoten ve portakal esansıdır. Asist balgam sökücü s Asist balgam sökücü, 600 miligramlık toz içeren ve ağız yoluyla alınan bir ilaçtır. Ana etken maddesi asetilsisteindir. Diğer etken maddeleri sorbitol, aspartam, beta karoten ve portakal esansıdır. Asist balgam sökücü solunum yolundaki mukosa yapısını düzenleyici etki yaparak balgam salınımı azaltmaktadır. Asist balgam sökücü bazı durumlar için karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde de tercih edilebilmektedir. 

  Asist Balgam Sökücü Kullanımı

  Asist balgam sökücü bir bardak su içerisinde eritilerek kullanılmaktadır. 600 miligramlık tablet bir bardak suya atılır ve iyice eriyene kadar beklenir. Asist aç veya tok karnına fark etmeksizin alınabilir. İlacın kullanım süresi genel olarak dört beş gün olarak belirtilmiştir. Ancak tedavinin sürecine göre bu süre değişebilmektedir. Yine aynı şekilde tavsiye edilen kullanım dozu günde bir tablet olarak belirtilmiştir. Bu doz dışında fazladan bir doz almak vücut fonksiyonlarına hasar verebilmektedir. Bunun yanı sıra doktor tavsiyesi olmadan doz artırımı ya da azaltılması yapılmamalıdır. Belirli özel durumlar için asist balgam sökücünün kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;
  • Eğer hasta 14 yaşından küçük ise günlük doz 400 miligramdan fazla olmamalıdır. Bebeklerde kullanılacaksa doktor kontrolünde verilmesi gerekmektedir.
  • Böbrek yetmezliği olanların asist balgam sökücü kullanımından uzak durmaları gerekmektedir. Kullanımı zorunlu ise doktor tavsiyesi alınması gerekmektedir.
  • Asist ilaçla birlikte başka ilaçlar da alınacaksa doktora bilgi verilmesi gerekmektedir. Mümkün oldukça uzun aralıklarla alınması tavsiye edilir. Eğer antibiyotik türü bir ilaçla birlikte kullanılacaksa en az iki saat süre geçmesi gerekir.
  Asist Balgam Sökücü Yan Etkileri

  Asist balgam sökücü hem tedavinin sürecinden hem de içeriğindeki maddelerden kaynaklı olarak bir takım yan etkiler ortaya çıkarabilmektedir. Bunlar;
  • Etken maddelerden kaynaklı alerjik reaksiyonlar. Ciltte kızarıklık, kaşıntı, kurdeşen benzeri durumlar ortaya çıkabilmektedir. 
  • Nefes darlığı ve soluk almada güçlük çekme.
  • Kan basıncının düşmesi.
  • Nefes alırken hırıltı.
  • Ağızda iltihap.
  • Karın bölgesinde ağrı ve mide bulantısı.
  • Kusma belirtileri.
  • Ateş ve baş ağrısı.
  • İshal gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu belirtiler asist balgam sökücü kullanan herkeste aynı derece ortaya çıkmamaktadır. Bu nedenle ilacı kullanmadan önce etken maddelere olan hassasiyetlerin bilinmesinde fayda vardır. 
  ]]>
  Koyu Yeşil Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/koyu-yesil-balgam.html Wed, 21 Nov 2018 19:34:42 +0000 Koyu Yeşil Balgam; akciğerde enfeksiyon olduğunu gösterir. Koyu yeşil balgam solunum sisteminin enfekte olması sonucunda oluşan balgamdır. Koyu yeşil balgamın oluşma nedeni bakterilerdeki pigmenttir. Koyu yeşil balgam soluk borusun Koyu Yeşil Balgam; akciğerde enfeksiyon olduğunu gösterir. Koyu yeşil balgam solunum sisteminin enfekte olması sonucunda oluşan balgamdır. Koyu yeşil balgamın oluşma nedeni bakterilerdeki pigmenttir. Koyu yeşil balgam soluk borusuna toz gibi maddelerin yapışması sonucu oluşan vücut salgısıdır. Koyu yeşil balgamı ilaçlar yardımı ile atabiliriz. Koyu yeşil balgamın atılması için ilaçların yani sıra doğal bitkilerden de faydalanabiliriz. Koyu yeşil balgam söktürücü olarak ıhlamur çok etkilidir. Koyu yeşil balgamın vücuttan atılması için, zerdeçal, civanperçemi çayı, ısırgan otu, Meyan kökü, anason, ayva ve ayva yaprağı kullanılabilir. 

  Koyu Yeşil Balgama Sebep Olan Hastalıklar;
  • Akciğer apsesi,
  • Zatürre,
  • Bronşit,
  • Astım,
  Köyü yeşil balgama sebep olan zatürre, bronşit, akciğer apsesi gibi hastalıklarda antibiyotik kullanımı şarttır. Zatürre de, aveloxs tablet, klacid tablet, zinnat tablet, rocephine flakon kullanılabilir. Balgam söktürücü olarak da asist tablet  veya nac efervesan kullanılabilir. Bronşit için zinnat tablet, klacid tablet kullanılabilir. Balgam söktürücü olarak asist tablet yada nac efervesan kullanılır. Yalnız astım nedeniyle koyu yeşil balgam varsa kesinlikle antibiyotik kullanılmamalıdır. Astım hastalarında koyu yeşil balgam hastalıktan değildir. Balgamın içinde bulunan hücrelerden kaynaklıdır. Astım hastalarında balgamın nedeni enfeksiyon olmadığı için antibiyotik kullanılmaz. Daha çok balgam söktürücü ilaçlar kullanılır. Asist tablet veya nac efervesan kullanılabilir. Ayrıca doğal bitkilerdende faydalanılır. Ayva dört eşit parçaya bölünür ve üzerine çıkacak kadar su katılır. Kaynadıktan sonra ılık ılık içilir. Koyu yeşil balgam, olan hastalarda nedeni tam olarak belirlenmeli ve ona yönelik tedavi uygulanmalıdır. 
  ]]>
  Balgam Ve Öksürüğe Ne İyi Gelir https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-ve-oksuruge-ne-iyi-gelir.html Thu, 22 Nov 2018 19:14:40 +0000 Balgam ve öksürüğe ne iyi gelir, sigara içenler ve sık sık gribe yakalananlar için bu ciddi bir öneme sahiptir. Çünkü en çok öksürük ve balgam bu tür kişilerde görülür. Bu konuda bazı şifalı bitkileri sıralayabiliriz Balgam ve öksürüğe ne iyi gelir, sigara içenler ve sık sık gribe yakalananlar için bu ciddi bir öneme sahiptir. Çünkü en çok öksürük ve balgam bu tür kişilerde görülür. Bu konuda bazı şifalı bitkileri sıralayabiliriz. Bu bitkiler;
  • Ihlamur
  • Zencefil
  • Tarçın
  • Karanfil
  • Karabiber
  • Yeşil çay
  Tüm bu bitkilerden elde edilen karışımlar balgam ve öksürüğü olan kişilere daha ilk günden iyi gelir ve faydaları gözle görülecek kadar nettir.  Bu bitkilerden elde edilen çaylar kaynatıldıktan sonra 10-15 dakika demlenmeli ve sıcak ile ılık arasında içilmelidir. Dinlenme süresinin nedeni bitkilerin özünü suya bırakarak hastalığınıza karşı kalkanı daha etkili hazırlamaktır. Çayların içine bal katarak öksürüğe karşı daha etkili bir kalkan elde edebilirsiniz.

  Yapımı kolay çay tarifleri ile balgam ve öksürüğe ne iyi gelir öğreneceksiniz:

  Karabiber çayı: 250 mililitre kaynar suya 1 tatlı kaşığı taze çekilmiş karabiber katılır, 1 dakika sonra 2 tatlı kaşığı bal katılarak 15 dakika dinlendirilir ve içime hazırdır.
  Kekik çayı: 250 mililitre su kaynadıktan sonra içine 2 tatlı kaşığı kekik ve 2 tatlı kaşığı bal katılır ve 10 dakika demlendikten sonra içime hazırdır.
  Sıcak limonata: 3 limon sıkıp üstüne su ekleyerek 250 mililitre bir karışım hazırlayın. Kaynatın ve 5 dakika demlendikten sonra içime hazırdır. 
  Ilık süt: Isıttığınız süte bal ve ceviz kırıntıları ekleyerek servis edebilirsiniz.

  Çayı yapılmadığı halde balgam ve öksürüğe ne iyi gelir merak edenler için bazı alternatifler vardır. Bu alternatifler şu şekilde sıralanır.
  • Keten tohumu bal karışımı (sabah ve akşam bir tatlı kaşığı yeterli olacaktır.)
  • Çörek otu bal karışımı (aynı dozajlarda verilebilir)
  • Acı biber turşusu 
  Ayrıca hayatınızda yapacağınız bazı düzenlemeler ile balgam ve öksürüğe ne iyi gelir görmüş olursunuz. Bu düzenlemeler şunlardır;
  • Havadar bir odada kalmak
  • C vitamini bol olan meyveler tüketmek (kivi, nar, turunçgiller)
  • Sıcak duş alın
  • Uyurken kalın giyinin ve uyku düzeni tutturun
  • Soğuk günlerde boğazlık kullanmayı ihmal etmeyin
  ]]>
  Doğal Balgam Sökücü https://www.balgamsokturucu.gen.tr/dogal-balgam-sokucu.html Fri, 23 Nov 2018 09:23:04 +0000 Doğal Balgam Sökücü, Kışla birlikte artan ve üst solunum yollarını etkileyen rahatsızlıkların öksürük, balgam ve benzeri belirtilerini hafifletmek adına bazı bitki çaylarından yardım alabilirsiniz. Bitki çayları he Doğal Balgam Sökücü, Kışla birlikte artan ve üst solunum yollarını etkileyen rahatsızlıkların öksürük, balgam ve benzeri belirtilerini hafifletmek adına bazı bitki çaylarından yardım alabilirsiniz. Bitki çayları hem boğazınızı yumuşatarak ciğerleri ve mide kaslarını zorlar ve öksürüğü hafifletir hem de balgamla birlikte enfeksiyonun atılmasını sağlar.

  Doğal balgam sökücü, okaliptüs, kekik, nane ve benzeri bitkilerle hazırlanan çayların buharını solumak ciğerleri açarak rahatsızlık sırasında nefes alıp vermeyi kolaylaştırır.

  Doğal Balgam Sökücü Çaylar

  Sıcak bitkisel çaylar ciğerlerin temizlenmesine farklı metodlarla yardımcı olabilir. Bazı bitkiler doğal balgam sökücü özellikleriyle rahatsızlığın daha kısa zamanda atlatılmasına destek olurken antimikrobiyal bitkiler balgam oluşumuna sebep olan hastalıkla mücadelede vücudunuza yardımcı olur.

  Aşağıda yer alan bitkiler haricinde sarımsak, öksürük otu (Coltsfoot), karaağaç kabuğu, güneş gülü ve benzeri diğer bitkilerinde balgamın atılmasına destek olduğu ve öksürüğe iyi geldiği çeşitli kaynaklarda yer alıyor. Fakat bitkisel ürünlerin bazı yan etkileri olduğunu unutmadan bu ürünleri bir doktora danışarak kullanmanız tavsiye edilir.

  • Kekik Çayı ( Eski çağlardan bu yana özellikle soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde tüketilen kekik iyi bir doğal balgam sökücüdür ve öksürmenin sebep olduğu kasılmaları azaltmaktadır. İçildikten kısa bir zaman sonra boğazı yumuşatan kekik çayı aynı zamanda mideyi rahatlatmaktadır, ağrıları hafifletir ve vücudu terlemeye zorlar hastalığın daha kolay atılmasına yardımcı olmaktadır. Kekik çayını bal ile tatlandırarak boğazı yumuşatan etkisinden daha uzun zaman yararlanabilirsiniz)
  • Nane Çayı (Öksürük tedavisi ve dolu ciğerler için ilk bitkilerden biri olan nane aynı zamanda kas ağrıları ve bulantıyı da zayıflatır. Nane çayı içmek boğazı yumuşatıp, öksürüğü alır ve nane çayının buharını solumak ciğerlerin açılmasında yardımcı olur. Ayrıca grip belirtilerini zayıflatmak için nane yağı ile göğüs ve boğaz bölgesine masaj yapılabilir)
  • Okaliptüs Çayı (Okaliptüs, en çok etkili balgam söktürücü bitkilerden biridir. Okaliptüs çayı boğazı yumuşatırken öksürüğü zayıflatır ve özellikle de boğazda biriken balgamın atılmasına destek olmaktadır. Ayrıca çeyrek tencere kaynar süre 5-6 tane okaliptüs yaprağı ekleyip buharını solursanız ciğerlerin ve solunum yollarının açılmasına yardımcı olur.)
  • Melekotu Kökü Çayı (Burun tıkanması, soğuk algınlığı ve ateşi düşürmek adına tüketilen bitkiler arasında yer alan melekotu kökü akciğerleri ısıtan ve uyaran etkisi ile balgamın atılmasına yardımcı olur. Diğer yararları ise, stres sebebi ile yaşanan sindirim sorunlarının tedavisi, gaz ve ağrılı adet kramplarının giderilmesidir.)
  • Rezene Çayı (Rezene çayı boğazı yumuşatırken bronşit sebebi ile oluşan kuru öksürüğe iyi gelir. Rezene çayının diğer kullanım alanlarında; mide krampları, gaz ve şişkinlik ve benzeri aşırı yemek sonucu görülen sindirim problemleri bulunur.)
  • Meyan Kökü Çayı (İltihap önleyici ve balgam söktürücü özelliği olan meyan kökü (Glycyrrhiza glabra) aynı zamanda astım, bronşit ve solunum sistemiyle alakalı diğer hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.)

  ]]>
  Yeşil Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/yesil-balgam.html Sat, 24 Nov 2018 05:10:29 +0000 Yeşil balgam; İsmini duyduğunuzda bile midemizin bulandığı yeşil balgam, vücutta olan bir çeşit hastalığın belirtisi olabilir. Vücudumuzdaki solunum sisteminin bakteriler ile iltihaplanması nedeniyle oluşan balgam yeşil renkt Yeşil balgam; İsmini duyduğunuzda bile midemizin bulandığı yeşil balgam, vücutta olan bir çeşit hastalığın belirtisi olabilir. Vücudumuzdaki solunum sisteminin bakteriler ile iltihaplanması nedeniyle oluşan balgam yeşil renkte görülebilmektedir. Bu oluşan balgamın yeşil renkte olması astım gibi hastalıkların başlangıç seviyesinde olduğunu gösterir. Yeşil balgam, genel olarak üst solunum yolu ve akciğer hastalıklarında rastlanan bir rahatsızlıktır. Yeşil balgam, sorunu olan ve dışarı çıkaran kişilere astım hastası olma olasılığı olduğundan antibiyotik vermek doğru değildir. Yeşil balgam sorunu olan kişiler bu balgamı öksürük ile çıkartır. 

  Öksürme sonucunda balgamı gelen kişinin etrafındaki insanları rahatsız etmeden en müsait ortamları kullanarak bu işlemi gerçekleştirmesi gerekir. Aksi takdirde etrafındaki insanların bu tür hassas konulardan rahatsızlık duymasına neden olabilir. Ama astım gibi rahatsızlığı olan kişilerin bu durumu yaşaması bir mecburiyet gibidir. O yüzdende insanlarında anlayışlı olması çok önemlidir. Bir çok insan öksürükle çıkan balgamı dışarı tükürmek yerine utandıklarından geri yutarlar ve bu durum genelde bayanların uyguladığı bir olgudur. Fakat bu şekilde yeşil balgamı öksürükle ağza gelen kişilerin bunu yutması pek de önerilmez. Çünkü balgamla atılması gereken bakterilerin tekrar vücuda girmesine neden olunur. 

  Yeşil Balgam nedenleri;
  • Astım hastalıkları,
  • Akciğer solunum sisteminde apse,
  • Sinüzit,
  • Zatürre,
  • Bronşit,
  • Faranjit, gibi hastalıklar yeşil balgam yapan hastalıklardır. bunların içerisinde en çok yeşil balgam görülen hastalık ise astım rahatsızlığıdır. 
  Yeşil Balgam, hemen hemen herkeste görülebilecek bir durumdur. o yüzdende belirgin bir rahatsızlığı olmayan kişilerde görülmesi direk astım hastalığını akla getirmemelidir. Bir çok insan balgam denen bu vücut dışkısından tiksinir ama aslında balgam içeride bulunan bakterilerin dışarı atılma şeklidir. Yapısının yapışkan ve jölemsi olmasının nedeni de bu bakterileri öksürükle gelme anında içerisinde tutarak gelmesinden kaynaklıdır. Aksi takdirde bu özellikleri olmadan içeride olan bakterileri dışarı atamaz.

  Üşüttüğümüzde veya bir sinüs yolu enfeksiyonuna yakalandığımızda yaşadığımız mukus ve sümük gibi balgam gibi olguları dışarı atmak çok önemlidir. Bir çoğumuz bu durumdan haz almaz veya tiksinebilir ama burada balgam çok önemli bir amaca hizmet ederek hastanın içerisindeki bakterilerden kurtulmasını sağlar. 

  Yeşil balgam tedavisi;

  Yeşil balgam olgusu olan kişilerin mutlak suretle bir hekime görünmesi gerekir. Kendi kendine tedavi uygulamaları yanlıştır. Çünkü altta başka bir hastalığın yatma riski çok yüksektir. Yani astım hastası olma riski olabilir. veya Yeşil balgam çıkaran bir kişi sigara kullanıyorsa sebebi sadece buda olabilir. O yüzdende bilinçsizce ilaç içmek çok tehlike arz eden bir durumdur. Bir kişinin sürekli olarak yeşil balgam çıkarması ve tükürmesi ve bu durumun her gün artarak devam etmesi, kişide bir hastalık olduğunun göstergesidir. Yeşil balgam sorunu olan kişilere bitkisel yani doğal tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Yada sebep olan hastalık belirlenerek balgam söktürücü ilaçlar verilebilir. Yeşil balgamı çıkarabilecek içeceklerin azaltılmadan içilmesi ve ve gelen balgamın yutulmadan dışarı çıkartılması gerekir. 
  ]]>
  Beyaz Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/beyaz-balgam.html Sun, 25 Nov 2018 01:05:24 +0000 Beyaz balgam, günümüzde kimi zaman sağlık problemleri nedeniyle kimi zamanda normal durumlardan kaynaklanarak ortaya çıkan bir durumdur. Aslında birçok kişi bu duruma her ne kadar beyaz balgam dese bile genellikle görülen balgam pr Beyaz balgam, günümüzde kimi zaman sağlık problemleri nedeniyle kimi zamanda normal durumlardan kaynaklanarak ortaya çıkan bir durumdur. Aslında birçok kişi bu duruma her ne kadar beyaz balgam dese bile genellikle görülen balgam problemlerinde balgam rengi gridir. Beyaz balgamın görülmesi durumunda bazı tıbbi testler yapılmalıdır. Çünkü sık karşılaşılan bu sorun günümüzde yine çok sık karşılaşılan bir hastalığın belirtisidir. Özellikle insanlarda birkaç günden daha fazla bir süre etkili olan beyaz balgam sorununda bu durum enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Beyaz balgam sigara içen insanlarda birçok zaman görülmeyen bir durumdur. Çünkü sigara içen insanlarda bu balgam rengi ilk başta beyaz olsa bile bir adet sigara içilmesinde bile balgam rengi siyaha ya da siyaha yakın bir renge dönüşmektedir. En büyük nedeni enfeksiyonlar olan beyaz balgam probleminde bu durum tedavi gerektirmektedir. Tedavisi net olarak yapılmayan beyaz balgam problemlerinde eğer problem enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkıyorsa bu durumlarda sorun hızlı bir şekilde büyüme gösterecektir. Her ne şekilde olursa olsun beyaz balgamın görüldüğü insanlarda ilk yorum bir hastalık olmamalıdır. Bu gibi durumlar bazen insanların yedikleri ya da içtikleri besinlere bağlı olarak da normal bir şekilde meydana gelebilmektedir. Özellikle şekerli yiyeceklerin çok tüketilmesi durumunda çok kısa bir süreliğine beyaz balgam ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Fakat sorun geçici olacağı için siz daha hissetmeden ortadan kalkacaktır. 

  Beyaz balgam neden olur
  • İnsanlarda çok sık karşılaşılan bazı enfeksiyonel hastalıklar direk olarak boğazda beyaz balgam oluşumuna neden olacaktır. Bu nedenle özellikle grip, soğuk algınlığı ve buna benzer birçok hastalık beyaz balgamın ortaya çıkmasına neden olur. Eğer sizlerde de bu gibi durumlar meydana geliyorsa kesinlikle uzman bir doktora görünmelisiniz. 
  • Bronşit ve zatürre gibi ciddi hastalıklar yine insanlarda sık karşılaşılan beyaz balgam rahatsızlığının bir göstergesidir. Son derece yaygın bir şekilde ortaya çıkan bir durum olan beyaz balgam eğer bu hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkıyorsa bu durumlarda acil tedavi gerekebilir. 
  • Özellikle ülkemizin bazı bölgelerinde gerek iklimsel olarak gerek fabrikaların yoğunluğuna bağlı olarak hava kirliliği seviyesi çok yüksektir. Bu durumlarda direk olarak boğazda balgam oluşumu meydana gelir. Meydana gelen balgam oluşumu durumunda eğer sigara içmiyorsanız bu balgamın rengi de beyaz olacaktır.
  Beyaz balgam rahatsızlığında dikkat edilmesi gereken en önemli durumlardan bir tanesi de balgam içerisinde herhangi bir şekilde kan olup olmamasıdır. Çünkü kanlı olan balgamlar hangi renkte olursa olsun ciddi rahatsızlıkların belirtisidir. Beyaz balgam sorununda kan direk olarak belli olacağı için balgamın kanlı olup olmadığını çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Eğer balgam kanlı ise zaman kaybetmeden doktorunuza görünmelisiniz. Bunun yanı sıra beyaz balgam üzerindeki köpüklenmeye bakarak bu balgamın oluşumunda tahminlerde bulunabilirsiniz. Beyaz balgam üzerinde eğer beyaz köpüklenme varsa bu rahatsızlığın nedeninin çok büyük bir ihtimalle enfeksiyonlardır. Bu şekilde yapılan göz muayeneleri sizler için iyi olacaktır. Fakat hiçbir zaman doktorunuzdan net bir bilgi almadan bir ilaç kullanma girişiminde bulunmamalısınız. Net olarak teşhis edilmemiş hiçbir durum için ilaç kullanmamalısınız. 
  ]]>
  Balgam Temizleme https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-temizleme.html Sun, 25 Nov 2018 07:47:39 +0000 Balgam temizleme; Büyük şehirlerdeki kirli hava ve sigarının etkisi ile, akciğerlerimiz de başta katran olmak üzere bir çok zehirli maddenin birikmesine neden olur. Solunum yolu organımız Akciğer de biriken bu kirlilik zaman içeri Balgam temizleme; Büyük şehirlerdeki kirli hava ve sigarının etkisi ile, akciğerlerimiz de başta katran olmak üzere bir çok zehirli maddenin birikmesine neden olur. Solunum yolu organımız Akciğer de biriken bu kirlilik zaman içerisinde bu organın işlevini yeteri kadar yerine getirememesine neden olmaktadır. Özellikle sigara içen kişilerin bu anlamda karşılaştığı sorun, koşarken nefessiz kalmak, merdiven çıkarken nefes nefese kalma, nefes almakta zorlanma, hızlı ve tempolu yürüyememe gibi sorunlardır. 

  Bu belirtilerle beraber bir de nefes alırken, diyaframınızdan ses geliyorsa, Akciğerleriniz bayağı ilerlemiş derecede kirlenmiş ve balgam birikmiş demektir. Akciğerlerimiz oluşumu gereği bünyesinde bulunan zararlı maddeleri balgam olarak dışarı atar ve rahatlamaya çalışır. Ancak kendi kendisine içeride bulunan tüm balgamı dışarı atamadığı durumlarda ise akciğer için sakıncalı olan ve tehlike olabilecek bir çok ciddi hastalıklara neden olur. Bu gibi durumlarda akciğerde kalan balgamı söktürebilmek için, mutlaka doktor tavsiyesi ile alabileceğiniz, ilaçları kullanmanız gerekir. Piyasada bulunan balgam söktürücü ilaçlar dediğimiz bu tür ilaçların bir çoğu kuru öksürüğü arttırdığı için kişide uykudan bile uyandıracak aşırı öksürükler meydana gelir. Balgam söktürücü bu ilaçları kullanan birçok kişi sırf bu yüzden tedavilerini yarım bırakmaktadır. Bunun dışında ayrıca balgam söktürmek için alternatif tıp dediğimiz, bitkilerle tedavi yöntemleri de vardır. Hatta bu bitkisel tedaviler oldukça başarılı bir konumdadır. Birçok hastalığın doğal yolla tedavisinde olduğu gibi ciğerlerde biriken balgamı söktürmek içinde çok çeşitli ve etkili sayısız bitki vardır. 

  Bitkilerle balgam temizleme;
  • Keçi boynuzu bitkisi: Beş su bardağı su ile bir tencere içerisinde beş dakika kadar kaynatılır. Daha sonra hazır olan bu kür ortalama yirmi bir gün botunca günde bir defa içilerek akciğerlerde yer eden balgamı çıkarmaya yardımcı olur. Balgamın çıkarılma şekli ağızdan olup keçi boynuzunun söktürücü etkisinden yararlanılır. 
  • Ebe gümeci: Daha önceden kaynatarak hazır hale gelen suyun içerisine çay demler gibi atılarak ağzı kapatılır ve bekletilir. Ortalama olarak beş saat kadar beklettikten sonra günde bir defa aç karnına içilerek ciğerlerde yer etmiş balgam temizlenir ve söktürülür. Yapacağınız bu kür ile ciğerleriniz de fark edilebilen bir rahatlama olduğunu hissedebilirsiniz.  
  • Elma: Bir litre ılık su içerisine, üç adet elmayı çekirdeklerini temizledikten sonra parçalara ayırarak kabuklarını soymadan koyarız. Daha sonra üzerine yarım yemek kaşığı Zerdeçal, yarım çorba kaşığı kadar Zencefil, birkaç tane kuru Karanfil, yarım yemek kaşığı Tarçını atarak kaynaması için ocak üzerine koyarız.  Kaynamaya yaklaştığında içerisine nöbet şekeri ekleyip,daha sonra  yaklaşık on dakika daha kaynatırız. Hazırladığımız bu karışımı  aksatmadan her gün 2,5 ay kullandıktan sonra ciğerlerde yer eden balgamın atılması sağlanır. Böylelikle sigara içtiğiniz dönemlerdeki balgam ve ciğer tıkanıklığından eser kalmadığını görebilirsiniz. 
  • Nane limon: Grip, soğuk algınlığı, gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında ise nane limon kullanarak su ile kür yapmak da, geniz akıntısı ve ciğerlerde oluşan balgamı temizlemede etkili bir yöntemdir. 
  ]]>
  Siyah Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/siyah-balgam.html Sun, 25 Nov 2018 14:07:31 +0000 Siyah balgam, insanlarda çok sık bir şekilde karşılaşılan durumlardandır. Özellikle sigara içen insanlarda siyah balgam sorunu, vücutta herhangi bir problem olmasa bile ara ara karşılaşılan bir durumdur. Sigara içen insanlarda Siyah balgam, insanlarda çok sık bir şekilde karşılaşılan durumlardandır. Özellikle sigara içen insanlarda siyah balgam sorunu, vücutta herhangi bir problem olmasa bile ara ara karşılaşılan bir durumdur. Sigara içen insanlarda sigara dumanının boğazdan geçerken boğazda bulunan yeşil balgama temas etmesi durumunda bu balgamın rengi siyah olur ve bu durum sigara içen bir insan için son derece normal kabul edilir. Bunun haricinde siyah balgamın birçok farklı nedeni vardır. Bu nedenle meydana gelen siyah balgam sorununu sigarayla bağdaştırmak yanlış olacaktır. İnsanlarda solunum sisteminin duvarı, bu bölgelerin tahriş olmaması için mukus tabakasıyla kaplanmıştır. Solunum yollarının mukus tabakasıyla kaplanmış olması ise bu mukusun bazen farklı nedenlerden dolayı artmasına neden olur. Mukusun artması durumunda bu balgamın renginin siyahlaşmasına neden olan durumlar direk olarak siyah balgamı ortaya çıkarır. Bu durum bazen de farklı hastalıklardan kaynaklabilmektedir. Siyah balgama neden olan birçok hastalık ve durum kesinlikle tespit edilmelidir. Çünkü bu gibi durumlar bazen çok ciddi rahatsızlıkların belirtisi olarak ortaya çıkar ve teşhis edilmediğinde hastanın ileri ki yaşamında çok daha büyük sorunlar ile ortaya çıkar. Eğer sizlerde de siyah balgam rahatsızlığı görülüyorsa kesinlikle uzman bir doktora giderek sorunun nedenini tam olarak araştırın. Aslında normal durumlarda mukus temizdir. Fakat solunum yollarının aşırı kirlenmesi durumunda mukus tabakası da kirlenir. Bu durumlarda gerekli olan tedaviler yapılarak problem ortadan kaldırılabilir. 

  Siyah balgam neden olur

  Sürekli kirli ortamda bulunmak: İnsanlar gerek yaptıkları iş nedeniyle gerekse diğer durumlar nedeniyle birkaç saat kirli ortamlarda bulunduğunda solunum yoluna giren kirler direk olarak mukus tabakasına yapışır. Bu durumlarda mukus tabakası balgam olarak çıkarıldığında siyah bir renk almış olur. 
  Aşırı sigara içmek: İnsanlarda sigara içmek mukus salgısının artmasına neden olur. Mukus salgısının artmasıyla direk olarak solunum yollarında mukus birikmeleri meydana gelir. Bu mukus diğer adıyla balgamdır. İçilen sigaranın aynı zamanda dumanı kirli olduğu için balgamın siyah olmasına neden olarak kişide siyah balgam rahatsızlığının ortaya  çıkmasına neden olur. 
  Hava kirliliği: Aslında sigaradan sonra insanlarda siyah balgam oluşumuna neden olan en öneli etken hava kirliliğidir. Özellikle son yıllarda dünya genelinde artmış olan hava kirliliği nedeniyle siyah balgam ve bununla birlikte birçok hastalık insanlarda sorun haline gelmiştir. Kirli hava içerisindeki kirler solunum yollarındaki balgama yapışarak balgamın siyah renge dönüşmesine neden olur.
  Mantar enfeksiyonu: İnsanlarda maya mantarı adı verile hastalıklar sinüzit ve akciğer enfeksiyonlarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu durum özellikle diyabet hastalarında çok sık karşılaşılır. Zamanında müdahale yapılmazsa çok ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. 
  Diğer sağlık sorunları: Diyabet hastalığı gibi daha birçok hastalık siyah balgam oluşumuna neden olarak bu durumu bir belirti olarak karşınıza çıkarabilir. 

  Siyah balgamın ortadan kalkması için ne yapılabilir
  • Bu sorundan tamamen kurtulabilmek için evinizde yapabileceğiniz en önemli şey bol bol su içmektir. Bol bol su içmek mukus tabakasının daha hızlı yenilenmesine neden olarak daha siyah olmadan ortadan kalkmasını sağlayacaktır. 
  • Sigara içmemek bu sorundan kurtulmak için önemli bir adımdır.
  • Kirli ortamlarda çalışılırken ya da kirli ortamlara girerken toz maskesi kullanmak direk olarak siyah balgam problemine etki edecektir. 
  • Enfeksiyon hastalıklarından uzak durmak yine bu rahatsızlığın önüne geçecektir. 
  ]]>
  Koyu Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/koyu-balgam.html Mon, 26 Nov 2018 05:40:23 +0000 Koyu Balgam, solunum yollarındaki kirlenmenin bir sonucudur ya da ciddi bir sağlık sorunun belirtisi olabilir. Solunum sisteminin çeperleri koruyucu mukus tabakası ile kaplıdır ve solunum sistemini toz, kir ve enfeksiyonlardan kor Koyu Balgam, solunum yollarındaki kirlenmenin bir sonucudur ya da ciddi bir sağlık sorunun belirtisi olabilir. Solunum sisteminin çeperleri koruyucu mukus tabakası ile kaplıdır ve solunum sistemini toz, kir ve enfeksiyonlardan korur. Normal mukus genelde temizdir, dış etkenler yüzünden kirlenerek koyu renk alır.

  Koyu Balgam Nedenleri

  • Yakalanan kir ve tozlar, koyu balgamın en genel sebebidir. Solunan toz parçaları mukus tarafından yakalanır ve mukusun rengini değiştirir.
  • Sigara içmek genelde koyu balgama sebep olur. Sigara içindeki kimyasallar akciğer duvarlarına ve normal mukusun özelliklerine zarar verir. 
  • Kentsel yaşam hava kirliliğini beraber getirir ve bu solunum yollarımız için bir tuzaktır. Ayrıca kömür madenciliği gibi akciğer hastalıklarına sebep olan ve koyu balgam oluşturan bazı meslekler vardır. 
  • Yabancı Cisimler mukus akışını keser ve enfeksiyona sebep olur. Bu cisimlerle temas mukus tabakasını kirletir ve rengini değiştirir. 
  • Mantar Enfeksiyonları vakalarında koyu balgam önemli bir hastalığın, ciddi bir problemin işareti olabilir. Mukormikoz, diyabet hastalarında yaygındır ve enfeksiyon nedeniyle yumuşak dokularda ciddi zararlar oluşabilir.

  Koyu Balgamdan Kurtulmanın Yolları

  • Koyu balgamı tükürmek. Su kaybı nedeniyle çok miktarda balgamı dışarı atmak zordur. Bol miktarda su tüketilmelidir. Derin nefes alıp belirli aralıklarla öksürerek solunum yollarını temizlenmelidir. Ekstra nem ve sıcak bitkisel çaylar kalın ve hapsedilmiş mukusu çözecektir.
  • Sigarayı Bırakmak mukus koruma özelliğini arttıracaktır. İyileşmenin belirtisi koyu balgamda meydana gelen artıştır. Bu vücudun yenilenmesinin işaretidir. 
  • Yüz Maskesi Takmak toz, kir ve çevrenden gelen zararlı parçacıkları engeller. 
  • Mantar iltihabından korunmak için gerekli tedbirler alınmalıdır.

  ]]>
  Balgam Taşı https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-tasi.html Mon, 26 Nov 2018 20:37:04 +0000 Balgam taşı, birçok insan tarafından oniks taşı olarak bilinen doğal bir taştır. Bu iki adının yanında birçok farklı adıyla tanınan bu taş bazı insanlar tarafından "Ayrılık taşı" olarak bilinirken bazı insanlar tarafın Balgam taşı, birçok insan tarafından oniks taşı olarak bilinen doğal bir taştır. Bu iki adının yanında birçok farklı adıyla tanınan bu taş bazı insanlar tarafından "Ayrılık taşı" olarak bilinirken bazı insanlar tarafından da "Hacıbektaş taşı" olarak bilinmektedir. Hepsinin de görüntüsü ve özellikleri aynı olduğu için bu taşlar aynı taşı temsil etmektedir. Bu taşın manevi özelliklerinin olduğuna inanılmaktadır. Bu özellikleri ise birçok kişiye hitap ettiği için özellikle de bayanlar bu taşı çok beğenmektedir. Balgam taşının sadece özellikleri değil görüntüsü de oldukça güzeldir. Bu nedenle estetik olarak da olumlu sonuçlar vermektedir. Bu nedenle balgam taşı, insanlar tarafından çok ilgi görmektedir. İnsanların bu taşa göstermiş oldukları ilgi ise doğrudan taşın maddi değerini etkilemektedir. Bu nedenle balgam taşının fiyatı da yüksek değerlerde değişken olmaktadır. Balgam taşının birçok farklı özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerden biri ya da birkaçı, herkesi ilgilendiren özellikler olduğu için bu taş dikkat çeker. Bazı insanlar ise tamamen uydurma gibi düşündükleri balgam taşını beğenmezler. Yani bu taş bazı insanlar tarafından inanılarak sevilse bile bazı insanlar tarafından da herhangi bir etkisini olduğuna inanılmamasından dolayı tamamen boş ve hatta klasik bir taş gibi bilinmektedir. Bu nedenle bu taşın herkes için aynı şeyleri ifade ettiğini söyleyemeyiz. Bu taş kimi zaman sağlık sorunlarının giderilmesi amacıyla kimi zaman da psikolojik sorunların düzeltilmesi amacıyla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu etkileri, inanan insanlar için özellikle psikolojik olarak rahatlık sağlamaktadır. 

  Balgam taşının özellikleri:

  Balgam taşının en büyük özelliği nazardan korumasıdır. Günümüzde bu taş hakkında bilgisi olan insanların bu taşı kullanmalarının en büyük nedeni bu taşın nazarı itmesidir. Bu taşa bu özelliği nedeniyle benzeyen birçok taş bulunmaktadır. Balgam taşı da bu taşlar arasında yer alan bir taştır. 
  Bu taş ortamda bulunan insanların kaygılarını azaltarak onların rahatlamalarını sağlamaktadır. Bunun için gün içerisinde en çok bulunduğunuz odada bu taşı bulundurmanız sizler için çok daha iyi olacaktır. Özellikle sürekli kaygı yaşayan insanlar için bu taş oldukça fayda sağlayacaktır.
  İnsanlar günlük hayatta sık sık stres içerisine girerler. Bu durum kimi zaman bir iş nedeniyle kimi zaman da kişinin gireceği bir sınav nedeniyle oluşur. Bu gibi durumlarda üzerinizde birikmiş olan stresin atılabilmesi için balgam taşı kullanılabilir. 
  İnsanlarda odaklanma problemlerinde çok ciddi olumlu etkiler yapmaktadır. Odaklanma üzerindeki etkisi birçok kişinin bu taşı öğrenmesine neden olmuş ve birçok kişi odaklanma etkisinin geliştirilmesi nedeniyle bu taşı kullanmıştır. Eğer sizlerde odaklanmanızı geliştirmek istiyorsanız bu taşı kullanabilirsiniz. 
  Kadın ve erkeklerdeki ilişkilerin düzenlenmesinde çok ciddi etkiler yapmaktadır. Özellikle kadınlar ve erkekler arasındaki zıt kutupların ortadan kalmasını sağlamada olumlu sonuçlara neden olur. 

  Balgam taşı, oldukça sert bir taştır. Görüntüsü sanki camdan yapılmış bir süs eşyası gibi dursa bile bu taş tamamen doğal oluşumlu bir taştır. Bu taş ülkemizde balgam taşı olarak bilinse bile asıl adı Roma mitolojisinden gelen "Onix" taşıdır. Bu taşın inanılan yönlerinden son olarak bir tanesi de evli olan çiftlerin 7. yıl dönümlerinde eşlerine almalarıdır. Bu işlemin gerçekleştirilmesi durumunda evlilik hayatının daha mutlu olacağına inanılmaktadır. Bu nedenle bazı insanlar evliliklerinin 7. yılında hediye olarak bu taşı almaktadır. 
  ]]>
  Balgamlı Öksürük https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgamli-oksuruk.html Tue, 27 Nov 2018 03:46:25 +0000 Balgamlı öksürük, genellikle kış aylarında meydana gelen ve sürekli tekrarlayan bir öksürük çeşididir. İnsanda hırıltıya sebep olur. İnsan balgam çıkararak nefes almakta zorluklar yaşar. Balgamlı öksürük, sinüzit, a Balgamlı öksürük, genellikle kış aylarında meydana gelen ve sürekli tekrarlayan bir öksürük çeşididir. İnsanda hırıltıya sebep olur. İnsan balgam çıkararak nefes almakta zorluklar yaşar. Balgamlı öksürük, sinüzit, astım, bronşit ve zatürre gibi önemli hastalıkların ön belirtisi olarak meydana gelebilir. Öksürüğün çeşidi ne olursa olsun, tedavisi için ihmal edilmemeli ve geç kalınmadan bir doktora başvurularak öksürüğün sebebine yönelik tedavi uygulanmalıdır. Sigara içen insanlarda balgamlı öksürük bulgusu ile daha fazla karşı karşıya kalınmaktadır. Balgam atıp süküyorum diye ayrıca bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanılmasından uzak kalınmalıdır. Ancak balgamın alanında uzman bir doktor tarafından takip edilmesi önemlidir. Özellikle sabahları uyanınca meydana gelen balgamlı öksürüğün gün geçtikçe renginde değişim meydana geliyorsa, çıkartmakta zorluk çekiliyorsa, beraberinde hırıltı varsa, nefes almada güçlük, ateş, gece terlemeleri ve aşırı derecede kilo kaybı söz konusuysa bu türdeki belirtiler önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Meydana gelen balgam genellikle beyaz bir renkte ise, sorun sigara içimi olabilir. Sigara tüketen insanlar için beklendik ve normal bir durumdur. Fakat balgamın rengi zamanla farklılık gösteriyorsa, özellikle sarıdan yeşile dönüş yapmış ise, balgamla birlikte bir enfeksiyon ihtimali olabilir. Enfeksiyonlu balgam öksürüklerinde, balgam miktarında artış olabilir. Eğer öksürük ile birlikte balgamın rengi koyulaşıp kahverengi bir durum alıyorsa zatürre ya da bronşitten şüphelenilmelidir. Balgamın içinde küçük, siyah noktalar var ise, hava kirliliği sebebi ile oluşabilir. Balgamlı öksürükte kan var ise ciddi bir hastalığın ön belirtisi ya da bronşitin ilerlediğinin göstergesi olabilir. Balgam ve öksürük tedavisi için evde de basit yöntemler kullanılabilir. Örneğin ıhlamur çayı balgamlı öksürük için en güzel ve tercih edilen tedavi yöntemlerindendir. Bunun dışında tarçın kökü, zencefil gibi balgamlı öksürük için bitkisel tedavi yöntemleri arasında etkili sonuçlara sebep olabilmektedir. 

  Balgamlı ÖksürükBalgamlı öksürük için bitki çayı ,bir litre kadar suyun içine bir tane orta boy elma küp küp doğranarak kabuğu ile birlikte çaydan veya demliğe atılmalı ve elmalar yaklaşık on dakika kaynadıktan sonra karışım çayımız sıcak olarak tüketilmelidir. Bu çay göğsü yumuşatarak, balgamların sökülmesine fayda sağlayacaktır. Bu karışıma çubuk tarçın, ıhlamur ve zencefil eklenerek de tüketilebilir.
  ]]>
  Boğazda Balgam Birikmesi https://www.balgamsokturucu.gen.tr/bogazda-balgam-birikmesi.html Tue, 27 Nov 2018 15:01:21 +0000 Boğazda Balgam Birikmesi, ''Geniz akıntısı'' şeklinde ifade de edilir. Mukus burun salgısına verilen isimdir. Burun ve sinüsler günde yarım kg kadar sümük üretir fakat mikroskopla görülebilen titrek siyalar bunu ritmik hareketl Boğazda Balgam Birikmesi, ''Geniz akıntısı'' şeklinde ifade de edilir. Mukus burun salgısına verilen isimdir. Burun ve sinüsler günde yarım kg kadar sümük üretir fakat mikroskopla görülebilen titrek siyalar bunu ritmik hareketlerle boğaza iter ve bir yandan salgılanırken bir yandan da hissetmeden bu salgı yutulur. Mukus, burun içini kaygan, ıslak tutar, temizler; solunan havayı nemlendirir ve içerisindeki yabancı maddeleri tutarak, mikroplarla savaşır. Mukus temizliği ve üretimi, kan damarları, sinir, kaslar, salgı bezleri, hormonlar ve silialar ile karışık bir şekilde düzenlenir.  Boğazda mukus birikmesi hissi, aşırı miktarda ve kalın mukus ya da boğaz kaslarındaki bozukluklar veya yutma bozukluklarından kaynaklanabilir.

  Salgılanmanın Bozulması
  • Artmış, temiz, ince salgı: Üst solunum yolu enfeksiyonlarında, soğuk havada, alerjide, bazı yiyecek ve baharatlarda, parlak ışıkta, hamilelik ve hormon değişikliklerinde, yapısal bozukluklarda ve farklı ilaçlar kullanıldığında görülebilir.
  • Vazomotor rinit: Burun, şiş, tıkalı ve ıslak hissedilir. Burun, değişikliklere karşı oldukça hassastır fakat alerjik değildir.
  • Artmış, kalın salgı: Genellikle, kışın soğuk havalarda, nem olmayan, sıcak ev ve binalarda yaşayan kişilerde görülür. Burun ve sinüs enfeksiyonları ile özellikle bazı süt ürünlerinden oluşan alerji durumlarında da ortaya çıkar. Şayet burun akıntısı, koyulaşıp, yeşil, sarı renk almaya başlarsa, bakteriyel sinüs enfeksiyonu oluşması muhtemeldir. Çocuklarda, bu tarz durumda, burunda yabancı madde (yuvarlanmış kağıt, oyuncak parçası, fasulye vb.) olmasından da şüphe edilir.
  • Azalan salgı: Endüstriyel kirlilikler, otomobil egzozu, sigara dumanı gibi çevresel uyarıcılar burun salgısını azaltır. Salgı azaldığı durumlarda, normalden fazla koyulaşır ve aldatıcı olarak artmış mukus gibi hissedilebilir. Burun hava akımının düzgün olmasını engelleyen burun eğrilikleri de salgının azalmasını ya da çoğalmasına neden olabilir. Yaş ilerledikçe, burun salgısı azalıp, koyulaşır. Bu durumda geniz akıntısı hissedilebilir.
  Boğazda Balgam Birikmesi
  Yutma Bozuklukları

  Yutma işlemi, kat ve sıvı gıdaların, ağızdan yemek borusuna kadar gitmesini sağlayan bir işlemdir. Ağız, boğaz ve yemek borusundaki kasların, birbirleri ile düzenli ilişkileri olması gerekir. Yutmada problem olması durumunda, sıvı veya katı gıdaların boğazda birikmesine yol açabilir ve buradan nefes borusuna, ses tellerinin bulunduğu bölgeye kaçarak, boğaz temizleme, öksürüğe ve seste boğluluk olmasına yol açabilir.
  Yutma problemlerinde birçok etken neden olabilir. Bunlar;
  • Yaş : Yaş arttıkça, yutma kaslarının gücü ve aralarındaki koordinasyon da azalma görülür. Bu sebeple, tükürük bile mideye düzgün bir şekilde ulaşmayabilir.
   Uyku: Uyku sırasında yutkunma azalır ve tükürük birikebilir. Uyandığımız zaman öksürme ve boğazımızı temizleme gereksinimi duyarız.
  • Stres ve gerginlik: Stres ve gerginlik, boğaz kaslarını etkileyerek, bir cismin boğazda düğümlenmiş hissi verebilir. Sık sık boğaz temizleme, mukus azlığından dolayı, boğazın hassasiyetini de arttırır.
  • Yemek borusunda kitle ve şişkinlikler: Katı ve sıvı gıdaların geçişini yavaşlatabilir ya da engeller.
  • Gastroözefajeal reflü: Midedeki asitli içeriğin, yemek borusu ve boğaza gelmesine verilen addır. Hazımsızlık, Göğüste yanma, boğaz ağrısı sık görülen şikayetlerdir ve genellikle yemekten sonra sırtüstü yatınca artar. Mide ile yemek borusunun kesiştiği yerin bir kısmının, diyaframın kayması da aynı şikayetlere yol açar.
  • Kronik boğaz ağrısı: Geniz akıntısı, genellikle boğaz ağrısı ve yanmasına sebep olur. Bademcik ve diğer salgı üreten dokularda şişlik oluşur, boğazda rahatsızlık ve bir şey takılmış hissi yaratabilir.
  Tedavi
  • Bakteriyel enfeksiyonlar: Antibiyotikler]]> Balgam Çıkaramama https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-cikaramama.html Wed, 28 Nov 2018 05:14:29 +0000 Balgam çıkaramama insanların rahatsız oldukları bir durumdur. Bu sebeple bu rahatsızlığın neden olduğunu ve nasıl geçeceğini bilmek büyük bir önem taşır. Genellikle sabahları karşılaşılan bir durum olan bu sorunun en bü Balgam çıkaramama insanların rahatsız oldukları bir durumdur. Bu sebeple bu rahatsızlığın neden olduğunu ve nasıl geçeceğini bilmek büyük bir önem taşır. Genellikle sabahları karşılaşılan bir durum olan bu sorunun en büyük nedenlerinden biri sigara kullanımı olarak karşımıza çıkar. Tedavi edilebilmesi için de nasıl bir ilerleme olacağının hekim kontrolünde gözlemlenmesi gerekebilmektedir. Doktora belirtilen balgam rengi, yoğunluğu gibi özellikler doktorun antibiyotik tedavisi uygulaması sırasında etkili olacaktır.

   Öksürükle beraber kişinin normal şartlar altında balgam çıkarabilmesi gerekir. Ancak kuru öksürük dediğimiz balgam çıkarmada sorun yaşama ve balgam çıkaramama sorunları ile karşılaşan kişilerin genellikle ciğerleri ile ilgili bazı sorunlar yaşadığı düşünülebilmektedir. Özellikle başka belirtilerin de yaşanması doktora gidildiğinde bazı şüphelerin oluşmasına neden olabilir. Bu bakımdan bu rahatsızlığın detaylı incelenmesi gerekir. Bu incelemeden sonra bu soruna neden olan etken eğer bir hastalık ise öncelikle bu etkenin ortadan kaldırılması gerekir. 

   Balgam Çıkaramama
   Kişide balgam çıkaramama sorunu çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Akciğerde iltihaplanma gibi sorunlar bu soruna neden olan etkenlerin başında yer alır. Bu rahatsızlıklar belirlenip hastalığın tedavi edilmesi durumunda balgamla ilgili yaşanan sıkıntı da ortadan kalkacaktır. Genelde doğal tedavi yöntemlerini kullanmanız yanlış bir uygulama yapmanıza ve bir rahatsızlık sebebi ile oluşan balgam probleminin daha da ilerlemesi ve hastalığın tedavi edilemez bir boyuta ulaşmasına neden olabilir. Bu bakımdan mutlaka doktora gidilmesi gerekir.
   ]]>
   Balgam Atmak İyimidir https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-atmak-iyimidir.html Wed, 28 Nov 2018 06:31:32 +0000 Balgam Atmak İyi midir, balgam solunum yollarında iltihap veya tahriş sebebiyle oluşan ve öksürerek dışarı atılan sümüksü bir salgıdır. Solunum organları hastalıklarında balgam önemlidir. Muayenesi ve hastalığın yeri Balgam Atmak İyi midir, balgam solunum yollarında iltihap veya tahriş sebebiyle oluşan ve öksürerek dışarı atılan sümüksü bir salgıdır. Solunum organları hastalıklarında balgam önemlidir. Muayenesi ve hastalığın yeri hakkında kesin bilgiler elde edilir. Balgamın miktarı, hastalığın cinsine göre de değişir. Bazı hastalıklarda şiddetli öksürüğe karşılık az balgam olur, bazı hastalıklarda ise pek çoktur. Rengi ve kokusu da hastalığın cinsi ve seyri ile değişiklik gösterir. Renksiz, saydam, kirli yeşilimsi, sapsarı, yeşil ve sarı olabilir. Balgama, gözle bakılarak genel bir fikir elde edilebilir. Balgamın gerekli muayenesi yapılarak içindeki maddelerin miktarları anlaşılabilir.

  Balgam içindeki maddelere göre çeşitlere ayrılır
  • Sümüksü Balgam yapışkan, cam gibi saydam, tükürük şekline dibine yapışan bir balgam dır.
  • İrinli balgam, köpüksüz, irinden ibaret bir balgam dır. Solunum yollarının irinli bir hastalığında görülür,
  •  Sümüksü-irinli balgam, en çok görülen bir balgam dır. Kronik bronşitte, tüberkülozda görülür,
  •  Seroz balgam, sulu köpüklü çoklukla hafif kırmızı bir balgam dır. Akciğer ödeminde görülür.
  •  Kanlı balgam, kanın fazla bulunduğu bir balgam dır. Solunum yolları damarlarının çeşitli aşınmaları sonucunda kanın balgama karışmasıyla meydana gelir. 
  •  fibrinli balgam, cam gibi saydam, yapışkan, kabın dibine yapışan bir balgam dır. Çoklukla pnömonide görülür.
  Balgamın Vücudumuzdaki Görevleri
  •  Mafsalları nemlendirir ve besler
  •  Çok hareketli organlarda, hareket sebebiyle meydana gelen kuruluğu giderir
  •  Vücutta kan azaldığında, kana dönüşüp vücudu besler
  •  Normal balgam, kana dönüşecek vaziyettedir. Anormal olan ise tuzludur
  Balgam Atmak İyimidir
  Balgam İçin Faydalı veya Zararlı Olan Tedaviler
  •  Sakız çiğnemek balgamı eritir ve mideyi güçlendirir
  •  Limon şurubu sağlığı korur, balgam yaptırmaz, safra­yı söktürür
  •  Bal, ihtiyarlara ve balgam çıkaranlara karşı çok yararlı
  •  Meyan kökü şurubu, balgama ve öksürüğe karşı yararlıdır. Kusmaya da yardımcı olur
  •  Hardal, balgamı keser.
  • Zencefil, katı balgamı yumu­şatır
  •  Kuru üzüm balgamı giderir
  • Helva, balgam çıkaranlar için pek faydalıdır
  •  Şeker, balgamı söktürür ve karnı yumuşatır
  • Çörek otu, balgamı keser
  • Sinameki vücuttaki kötü safrayı ve balgamı dışarı atar ve kalbi kuvvetlendirir
  •  Misvak kullanmak balgamı giderir.
  • Sorgun söğüdü tohumunun yağı, yoğun balgamı söktürür
  ]]>
  Balgam Renkleri https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-renkleri.html Thu, 29 Nov 2018 00:56:11 +0000 Balgam renkleri, balgam farklı renklerde olabilir. Öksürük sırasında ağızdan gelen akciğerden kaynaklanan salgılar balgam olarak tanımlanır. Bunun dışında gelen tükürük, boğazdan gelen salgılar, geniz akıntıs Balgam renkleri, balgam farklı renklerde olabilir. Öksürük sırasında ağızdan gelen akciğerden kaynaklanan salgılar balgam olarak tanımlanır. Bunun dışında gelen tükürük, boğazdan gelen salgılar, geniz akıntısı, geğirmeyle oluşan sıvılar balgam olarak değerlendirilmez. Balgamın rengi bazı hastalıkların teşhis edilmesinde önemli bir ipucu olabilir. Bu nedenle balgam rengi konusunda doktorunuza bilgi vermelisiniz.

  Balgam renkleri hangi hastalıklara bir belirti olabilir

  Yeşil balgam: Vücutta solunum sisteminin bakterilerle iltihaplanması nedeniyle oluşan balgam yeşil renkte olabilir. Bu yeşil rengin sebebi bakterilerde olan verdoperoksidaz pigmenti nedeniyle olabilir. Özellikle akciğer apsesi, kronik bronşit, bronşektazi, zatürre gibi akciğer hastalıklarında kişilerde yeşil balgama rastlanır. Astım hastalarında da yeşil balgam görülebilir. bu enfeksiyondan ziyade, balgamın içinde bulunan eozinofil denilen hücrelerden kaynaklanır. Bu hastalara antibiyotik tedavisinin uygulanması doğru olmaz.

  Sarı balgam: Solunum yollarında bakteriler nedeniyle oluşan iltihaplarda balgam sarı renkli olabilir. Tüberküloz, kronik bronşit, zatürre gibi hastalıklarda sarı renkli balgam çıkarılabilir.

  Kahverengi balgam: Bu mantarların sebep olduğu iltihaplı durumlarda ya da karaciğerde olan amip kesesinin akciğere doğru açılmasında görülen balgam rengidir. Balgamın içindeki kanın zaman içinde kahverengine dönmesinden kaynaklanır.

  Kırmızı balgam: Balgamın içine taze kanın karışmasında parlak kırmızı, eski bir kanın karışması halinde koyu kırmızı kahverengine çalan bir renk oluşur. Özellikle akciğer kanseri, tüberküloz, bronşektazi, akciğer embolisi gibi kanama etkisi olan hastalıklar kırmızı balgama neden olabilir.

  Balgam Renkleri

  Gri balgam: Bu daha çok hava kirliliğine maruz kalındığında ya da sigara tiryakilerinde görülen bir balgam rengidir.

  Siyah balgam: Bu renkteki balgam uzun süre kömür madeninde çalışanlar gibi kömürle bir arada olan kişilerde görünen bir durumdur. Balgamın siyah renkte olmasına balgamdaki karbon tanecikleri neden olur.

  Yeşilimsi sarı balgam: Bu renk balgam safra yollarının akciğere doğru açıldığı durumlarda oluşabilir. Bu safrayla karışık balgam anlamına gelen bilifitizis olarak tanımlanır.

  Pembe balgam: Bu şekilde pembe renkli bol miktarda köpüklü balgam gelmesi sol kalp yetersizliği nedeniyle gelişen akciğer ödeminin karakteristik belirtisi olarak kabul edilir. Hastada bunun dışında kuru öksürük, nefes darlığı ve sık soluma gibi belirtiler de görülür.

  Paslı balgam: Sarı renkli olan iltihaplı balgamın içine kanın homojen şekilde dağılması halinde, balgam pas rengine döner. Bu renkte olan balgam pnömokok denilen mikropların sebep olduğu zatürre hastalığının önemli bir belirtisidir.

  Vişne çürüğü renginde balgam: Zatürreye neden olan klebsiella adlı bakteriler balgamın vişne çürüğü renginde, kıvamlı ve şeffaf olmasına sebep olur. Özellikle alkol bağımlılarında, ağır hastalarda, yaşlılarda görülen bu tür zatürre ölüm riskini arttırır.

  Şeffaf balgam: Astım hastalığın tipik balgam rengi böyle olur. Hastalar yapışkan tarzda olan balgamı çıkarmakta zorlanır. Balgamı az bile çıkarsalar kendilerini daha rahat hissederler. Bu tür balgam bazen inci tanesi ya da iplikçik gibi görünebilir. Ayrıca atipik zatürre hastalarında da bu renkte olan balgama rastlanabilir.

  Su gibi balgam: Enfeksiyondan kaynaklanmayan, akciğer ödemi, bronkoalveoler karsinom hastalarında su gibi olan bazen köpüklü olabilen balgam görülebilir.

  ]]>
  Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır https://www.balgamsokturucu.gen.tr/bebeklerde-balgam-nasil-atilir.html Thu, 29 Nov 2018 13:31:59 +0000 Bebeklerde balgam nasıl atılır, balgam çeşitli hastalıklar nedeniyle vücutta üretilen bir sıvıdır. Bu sayede vücuttan atılmak istenen zararlı maddeler daha kolay atılmış olur. Bebeklerde balgam atılması öksür Bebeklerde balgam nasıl atılır, balgam çeşitli hastalıklar nedeniyle vücutta üretilen bir sıvıdır. Bu sayede vücuttan atılmak istenen zararlı maddeler daha kolay atılmış olur. Bebeklerde balgam atılması öksürük sayesinde olur. Ancak aileler genellikle öksüren bebeklerinin bu durumunda dayanamaz ve balgamın atılması için ilaç verilmesi gibi değişik yolları denerler. Fakat aşırı miktarda balgam söktürücü kullanılması bebeklere zararlı olabilir. Bu tür yollara doktora danışılmadan başvurulmamalıdır. İlaçlar bile doktor tarafından verilse, uzun süre kullanılmamalıdır. Balgam çıkarılması vücudun savunma sisteminin iyi çalıştığını gösterdiğinden, aslında önemli bi belirtidir.

  Bebeklerde oluşan balgam bir enfeksiyonun göstergesi olarak oluşabileceği gibi, boğazdaki ya da solunum yollarındaki tahriş nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bebeklerin çoğunda balgam görülebilir. Ancak balgamın atılması bebeklerde yetişkinlerde olduğu kolay gerçekleşmeyebilir. Öksürük olduğunda birikmiş olan balgamın atılması kolaylaşır. Bebeklerde balgam atılamadığında, göğüste hırıltılı solunum ortaya çıkabilir. Balgamın atılması için bebeklerde ilaçlar ve balgam söktürücü bitkilerden faydalanılabilir. Ancak bunun bir doktora danışılarak yapılmasında fayda vardır.

  Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır

  Bebeklerde balgam olduğunda neler yapılmalıdır

  Bebeğiniz öksürdüğünde balgam çıkarıyorsa, bu durumda öksürük kesici şurup kullanmamalısınız. Çünkü hedefiniz bebeğin öksürüğünü kesmek değil, öksürüğün devam etmesini ve bebeğin balgam atmasını kolaylaştırmak olmalıdır. Özellikle öksürdüğü sırada bebeğinizi yüzü koyun çevirip, daha rahat balgam çıkarmasını sağlamak için sırtına hafifçe vurmalı ona yardımcı olmalısınız. Unutmayın bebeğiniz her şeyde yardımınıza muhtaçtır. Bunun dışında yapabilecekleriniz ise;

  • Bebeğinizde sadece kuru öksürük varsa, balgam çıkarmıyorsa boğazında takılan bir şey olabilir. Bu durumda hemen doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.
  • Bebeğiniz öksürüyorsa geceleri yatarken yastıklarını desteklemeli ve dik uyumalarını sağlamalısınız. Bu sayede sümüğün boğazdan aşağılara doğru tahriş oluşturmasına engel olabilirsiniz.
  • Bebeğinizin bulunduğu odada ısının fazla yükselmemesine ve odanın devamlı şekilde nemli olmasına dikkat etmelisiniz. Bu bebeğinizin boğazının tahriş olmasına engel olacaktır.
  • Bebeğiniz öksürüyorsa yanında hatta evde bile sigara içilmemelidir.
  • Bebeğinizin boğazının yumuşaması için yatmadan önce ılık bir içecek verilmesi tavsiye edilir. Bebeğiniz 18 aydan daha büyükse, ılık suyun içinde eritilmiş bal ve limon suyuyla hazırlanmış içecek verebilirsiniz.
  • Balgamın rahat atılması için en önemli şey bol su içilmesidir. Bu nedenle bebeğinize bol su vermeye dikkat etmelisiniz.
  • Bebeğiniz 6 aydan daha küçükse, vereceğiniz sıvı sadece anne sütü olmalıdır.
  • Balgam söktürücü ilaçların uzun süre kullanılması mide mukozasına zarar verebilir. Bu nedenle doktorun vereceği balgam söktürücü mukolitik şuruplarda doza ve kullanım süresine dikkat etmelisiniz.
  • Bebeğiniz ıhlamur içecek kadar büyükse, ıhlamur kaynatarak verebilirsiniz. Balgamı daha rahat atmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Aynı şekilde elma kabuğunu kaynatarak vermenizde balgam atmaya yardımcı olabilir.
  • Balgam sökme için adaçayı tercih ederseniz, bunun miktarına dikkat etmelisiniz. Çünkü adaçayının fazla aynı yetişkinlerde olduğu gibi zararlı olabilir.
  • Havuç suyunun balgam söktürücü özelliği olduğu bilinmektedir. Bu nedenle bebekleriniz bunu içmeye müsaitse, havuç suyu kullanabilirsiniz.
  ]]>
  Balgam Nasıl Sökülür https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-nasil-sokulur.html Thu, 29 Nov 2018 22:16:11 +0000 Balgam nasıl sökülür Balgam, akciğerlerde salgılanan, boğaza yapışan toz ve mikropların dışarı atılmasına yardımcı olan salgıdır. Normalde işe yarayan bu salgı, herhangi bir boğaz enfeksiyonu, üşütme, akciğer rah Balgam nasıl sökülür Balgam, akciğerlerde salgılanan, boğaza yapışan toz ve mikropların dışarı atılmasına yardımcı olan salgıdır. Normalde işe yarayan bu salgı, herhangi bir boğaz enfeksiyonu, üşütme, akciğer rahatsızlıkları gibi rahatsızlıklarda iltihaplı bir hal alır ve daha da yoğunlaşır. Bu durumda, balgam nasıl sökülür diye arayış içine girilir ve birtakım ilaç tedavileri ve bitkisel yardımcı tedavi yöntemleri uygulanır.

  Balgam Hangi Hastalıklarda Rahatsız Edici Bir Hal Alır

  Balgamın çeşitli hastalıklarda rengi değişir ve sıkıntı fark edilebilecek bir duruma gelir. Zatürre, tüberküloz, bronşit, akciğer hastalıkları, pnömökok gibi hastalıklarda balgam şeffaf renginden çıkar ve daha farklı bir renk alır. Özellikle, herhangi bir rahatsızlık belirtisi varsa, balgamı şiddeti ve rengi de kontrol edilmelidir.

  Balgam Nasıl Sökülür

  Balgam Hangi Bitki İle Sökülür

  Gebelik veya emzirme dönemindeki kadınlar veya ilaç kullanamayacak durumda olan kişiler için, ilaç yerine, bitki ve bitki karışımları kullanmaktadırlar. Çeşitli bitkiler, ilaçlarla etkileşim yapabilir veya kişiye zarar verebilir. Bu yüzden bir bitki kullanılmadan önce kesinlikle önceden araştırılmalı yan etkileri var mı diye bakılmalıdır. Balgam nasıl söktürülür, diye araştırma yapıyorsanız ve balgam iyice rahatsız ediyorsa, soğanın suyla birlikte kaynatılıp içilmesi de, vücudunuzdaki iltihabı sökecektir. Bunun yanında, soğanın zeytinyağıyla birlikte hazırlanan lapası da, bir tülbentin içerisine koyulup, boğaza sarıldığında, boğazda bulunan iltihabı yumuşatır. Balgamı yumuşatan bazı bitkiler aşağıda listelenmiştir.
  • Kekik: Kekiğin boğaz üzerindeki etkisi, eskilerden beri bilinmektedir. Kekik, içinde bulunan maddeler sayesinde boğazı yumuşatır ve temizler. Kekiğin kaynatılmasının ardından elde edilecek olan çay, gargara olarak da kullanılabilmektedir. Kekiği kaynattıktan sonra elde edilecek çayı taze olarak tüketmelisiniz. Bütün bitki çaylarında olduğu gibi bunda da taze olan karışım daha faydalı olacaktır.
  • Nane: Nane de kekik gibi bir boğazı rahatlatan etkiye sahip bir bitkidir. Ayrıca naneden elde edilen yağla da boğazınıza ve göğüs bölgenize masaj yapabilirsiniz. Nane çayını kaynattıktan sonra, buharını da solumanız halinde, nefes yollarınızda bir rahatlık meydana gelecektir.
  • Ihlamur: Özellikle kış aylarında satışları patlayan, gribin etkilerini azaltması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi sebebiyle oldukça sık tüketilmektedir. Ihlamuru yaprakları ve çiçeklerinin mutlaka birlikte kaynatılması gerekmektedir.
  • Kuşburnu: Kuşburnu çayı, eskilerden beri uygulanan, kış hastalıklarını koruyucu çaylardan biridir. Kurutulmuş halde satılan kuşburnunun evde kaynatılarak içilmesi, hazır satılan çaylardan çok daha etkilidir. Kuşburnu, eskilerde sobaların üzerinde saatlerce kaynatılır, tavşankanı çay kadar koyu bir renk alırdı. Fakat son yıllarda doktorlar tarafından tavsiye edilen şekli ise, 5 dakikayı geçmeyecek olan kaynatılma şeklidir. Kuşburnu çayını 2 yaşının üstündeki çocuklarınıza içirebilirsiniz. Kuşburnu çayı, uzun süre kaynatıldığında, çaydanlığın içindeki tüm kirleri ve siyahlıkları alma etkisine de sahiptir.
  • Adaçayı: Profesör doktorların bile, her fırsatta tavsiye ettikleri bir çaydır. Adaçayı, boğazı yumuşatıcı ve balgam sökücü bir etkiye sahiptir. Adaçayını kaynatılmış suya attıktan sonra, 5 dakika bekletilip, süzdürülerek içilmesi gerekir. 12 yaşından büyük çocuklarda gargara yapılabilir.
  • Ballı Limonlu Su: Bu üçlü karışım, genellikle kış aylarında, bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır. Bunun yanında da, öksürüğü geçirici ve balgam söktürücü etkisi de bulunmaktadır.

  Balgam Hangi İlaçlarla Sökülür

  Balgam söktürücü ilaçlar, genellikle toz veya suda eriyen tablet şeklinde bulunur. Şur]]>
  Balgamda Kan https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgamda-kan.html Fri, 30 Nov 2018 21:03:32 +0000 Balgamda Kan, gelmesinin sebepleri birden deha fazladır. Ancak kanlı balgama rastlanan kişilerin doktor kontrolü altında incelenmesi ve uygun tedavi metodu uygulanarak araştırılması oldukça önemlidir. Balgamda k Balgamda Kan, gelmesinin sebepleri birden deha fazladır. Ancak kanlı balgama rastlanan kişilerin doktor kontrolü altında incelenmesi ve uygun tedavi metodu uygulanarak araştırılması oldukça önemlidir. Balgamda kan görülmesinin sebepleri olarak kalp ritminin dinlenmesi, toplar damar trombozu semptomlarının sistemli olarak araştırılması, kalp ve damar sistemiyle alakalı nedenleri öncelikle bir kenara bırakmayı gerektirir. Kanlı balgam nedeni olarak akciğer filmi, bakteri araştırılması kişinin verem hastalığının olup olmadığını belirler. Kırk yaş üstü kişilerde rastlanan kanlı balgam, ilk olarak akla broş kanseri ile ilgili olasılıkları getirebilir. Balgamdaki kanın nedenleri arasında bronş genişlemesi olarak da bilinir. Ancak diğer nedenlerin araştırılması bu olasılıkların araştırılarak devre dışı bırakılmasından sonra başvurulur. Böğle durumlarda eksiksiz ve tam bir inceleme bronkoskopi ve klinik muayene,  genellikle teşhisi sağlar.

  Balgamda Kan

  Balgamdan Kan Gelme Nedenleri Arasında Verem Teşhisi

  Verem Teşhisi Bulguları

  Hastanın daha önceki geçmişinde verem tedavisi görüp görmediği, bulaşma öyküsü, sinsi ateş ve genel durumunun bozulması verem teşhisinde sorgulanan nedenler arasındadır. Bu teşhisleri doğrulayarak meydana çıkaracak tamamlayıcı muayeneler tomografi ve radyografiler rahatsızlığı akala getiren sonuçlar verirler. Ayrıca Bakteri araştırılması da ana muayenedir ve verem mikrobu tek tek aranmalıdır.

  • Kanlı Balgam Bu Durumlarda Meydana Gelebilir
  • Birincil verem esnasında.
  • Lenf bezi ve bronş veremi esnasında.
  • Genellikle bir iltihaba rastlandığında, vereme dayalı bronş daralmaları gibi durumlarda.
  • Genellikle akciğer bronş da oluşan urların ilk nedenidir. Kırk yaş üstü erkek hastalarda balgamdan kan gelmesi kanser rahatsızlığını akla getirir. Bu hastalığın belirtisi olarak kanlı balgamın görünümü ağaç çileği rengi ve peltesine benzemektedir ve genellikle az miktardadır.

  Balgamdan kan özellikle sabahları görülür ve sık sık çıkartılır. Tek başınadır veya sade akciğerleri ilgilendiren bronş iltihaplarıyla birlikte seyreder ve oldukça şiddetli olabilir. Bu da geniş ur yitimine bağlıdır. Klinik belirtiler ise inatçı ve sürekli bir öksürük türü, mediyastin basıncı belirtileri ile çomak parmaklılıktır. Bu nedenle tamamlayıcı ve rutin muayeneler oldukça önemlidir. Balgamda kan kişilerin % 10 ve % 20 si kadarında herhangi bir belirlenemez. Ancak hastayı düzenli bir şekilde gözetim altına almak çok önemlidir. Nedeni ise balgamdan kan gelmesi nedeninin akciğer veremi veya akciğer kanseri olasılığı da oldukça büyüktür.

  ]]>
  Balgam Kurutucu https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-kurutucu.html Fri, 30 Nov 2018 22:24:31 +0000 Balgam kurutucu, Soğuk havalar ile etkisini daha fazla gösteren üst solunum yolu hastalıklarının belirtisi olan balgam bazı kurutucu reçeteler ile hafifletilebilir. Bazı hastalıkların belirtisi olan balgam bazı bitki Balgam kurutucu, Soğuk havalar ile etkisini daha fazla gösteren üst solunum yolu hastalıklarının belirtisi olan balgam bazı kurutucu reçeteler ile hafifletilebilir. Bazı hastalıkların belirtisi olan balgam bazı bitki çayları ile kurutulabilir. Sıcak olarak tüketilen bitki çayları boğazları yumuşatarak hem öksürüğü hem de balgamı hafifletir. Ayrıca oluşan enfeksiyon balgam ile beraber vücuttan atılır. Kekik, nane ve okaliptüs gibi çayların buharını solumakta balgamı kurutmak için etkili olur. Bu uygulama ciğerleri açarak nefes alıp vermeyi kolaylaştırır.

  Balgam Kurutucu Çaylar

  Nane Çayı: Nane çayı mide bulantısı için etkili olduğu gibi öksürük ve balgam tedavisinde de etkili bir bitki çayıdır. Nane çayı boğazların yumuşamasını, öksürüğün hafiflemesini sağlar. Nane çayını solumak ise ciğerlerin açılmasına yardımcı olur.

  Kekik Çayı: Kekik çayı yüzyıllardır soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çok etkili bir balgam kurutucudur. Öksürüğün yol açtığı kasılmaları hafifleterek boğazların yumuşamasını sağlar.

  Anason Çayı: Anason şişliği almak ve gaz ağrıları için başvurulan bir bitki çayıdır. Öksürüğün hafiflemesini ve boğazda toplanan balgamın kurumasına yardımcı olur. Anason çayının buharını solumak ciğerleri açarak balgamın öksürük ile beraber dışarı atılmasını sağlar.

  Okaliptüs Çayı: Bilindik en etkili balgam kurutucu reçetelerden biridir. Boğazın yumuşamasını sağlayarak boğazda yoğunlaşan balgamın kurumasını sağlar. Çayın buharı solunduğunda ciğerler açılır.

  Balgam Kurutucu

  Meyan Kökü Çayı: Meyan kökü çayının balgam kurutucu ve iltihap engelleyici etkisi vardır. Bronşit, astım ve üst solunum yolu ile alakalı gelişen hastalıkların tedavilerinde alternatif olarak kullanılabilir.

  Rezene Çayı: Rezene çayının boğazları yumuşatıcı ve bronşit nedeni ile oluşan öksürüğü hafifletici etkisi vardır. Aynı zamanda etkili bir balgam kurutucudur.

  Melekotu Kökü Çayı: Melekotu kökü çayı ateş, burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı faydalıdır. Uyarıcı etkisi ile balgamın atılma sürecini kısaltır.

  Balgam Kurutucu Bitkisel Tarifler

  Malzemeler

  Tarif-1

  • Ihlamur
  • Su

  Hazırlanışı: Ihlamur çayı balgam kurutucu etkisi ile her gün mutlaka düzenli bir şekilde içilmelidir. Balgamın kurumasını sağlayarak rahatlık verecek bir bitki çayıdır.

  Tarif-2

  • 1 çorba kaşığı bal
  • 1 tane orta boy turp

  Hazırlanışı: Siyah turp yıkandıktan sonra orta kısmı dolma oyar gibi oyulur. Açılan kısma 1 çorba kaşığı bal dökülür. Turp alt kısmından delinerek bir kaseye alınır. Bir gece boyunca bekletilir. Delik kısımdan bal kasenin içine akacaktır. Ertesi gün turptan akan sıvı aç karnına 1-2 yemek kaşığı yutulur. Balgam çok yoğun ise haftada 2-3 defa uygulanabilir.

  Tarif-3

  • 1 çorba kaşığı çörek otu
  • 1 su bardağı su

  Hazırlanışı: 1 su bardağı suyun içine 1 çorba kaşığı çörek otu atılarak bir taşım kaynatılır. Karışım her gün 1 su bardağı olacak şekilde içildiğinde balgam kurutucu etkisinden yararlanılabilir.

  Tarif-4

  • 1 yemek kaşığı bal
  • Antep fıstığı

  Hazırlanışı: Antep fıstığı iyice dövülerek 1 yemek kaşığı bala eklenir. Karışım macun kıvamı alana kadar karıştırılır. Elde edilen karışım her gün aç karnına tüketilir.

  ]]>
  Akciğerdeki Balgam Nasıl Atılır https://www.balgamsokturucu.gen.tr/akcigerdeki-balgam-nasil-atilir.html Sat, 01 Dec 2018 19:19:24 +0000 Akciğerlerdeki Balgam Nasıl Atılır, Sigaranın ve büyük şehirlerdeki kirli havanın etkisi ile, akciğerlerimiz de başta katran olmak üzere bir çok zehirli maddenin birikmesine sebep olmaktadır. Akciğerlerimiz de biriken bu ki Akciğerlerdeki Balgam Nasıl Atılır, Sigaranın ve büyük şehirlerdeki kirli havanın etkisi ile, akciğerlerimiz de başta katran olmak üzere bir çok zehirli maddenin birikmesine sebep olmaktadır. Akciğerlerimiz de biriken bu kirlilik zaman içerisinde Akciğerlerin işlevini yeteri kadar yerine getirememesine neden olmaktadır. Özellikle sigara içen kişilerin bu anlamda karşılaştığı sorun, nefes almakta zorlanma, merdiven çıkarken nefes nefese kalma, hızlı ve tempolu yürüyememe, koşarken nefessiz kalmak gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz belirtilerle birlikte bir de nefes alırken, diyaframınızdan ses geliyorsa, Akciğerleriniz bayağı kirlenmiş ve balgam birikmiş demektir. 

  Akciğerlerimiz yaradılış gereği bünyesindeki zararlı maddeleri balgam olarak dışarı atar. Dışarı atamadığı balgamlar ise ak ciğerde çok ciddi hastalıklara neden olabilir.

  Akciğerlerdeki balgamı söktürmek için, doktor tavsiyesi ile alabileceğiniz, pek çok ilaç mevcuttur. Piyasadaki bu ilaçların bir çoğu kuru öksürüğü daha da çok arttırdığı için, hasta geceleri dahi öksürük yüzünden uyuyamamaktadır. Kullanan insanların bir çoğu ise bu sebepten dolayı tedavilerini yarıda bırakmaktadır.

  Balgam söktürmek de alternatif tıp dediğimiz bitkilerle tedavi yöntemi bu konuda oldukça başarılıdır. Bir çok hastalığın tedavisinde olduğu gibi balgam söktürmek de de çok etkili sayısız bitki vardır.

  Balgam söktüren bitkiler hangileridir

  Balgam söktüren bitkilerin en çok bilinen ve en etkilileri ise Ebe gümeci, Keçi boynuzu, Zencefil, Zerdeçal, Elma, Karanfil bunlardan sadece bazıları dır. Bu bitkiler Akciğer kanseri de dahil olmak üzere bütün Akciğer rahatsızlıkları için çok faydalıdır.

  Akciğerdeki Balgam Nasıl Atılır
  Bu şifalı bitkiler nasıl kullanılırsa daha etkili olur

  Keçi boynuzu, beş su bardağı suda, beş, altı dakika kaynatılıp,  21 gün boyunca her gün içilirse Akciğerlerdeki balgamı söktürerek temizleyecektir. Ayrıca bu tarif sadece Akciğerlerin temizlenmesi ve balgam söktürmek için değil, Demir eksikliği ve kansızlığı olanlara da kullanarak, rahatsızlıklarını gidere bilirler.

  Ebe gümeci, kaynar suyun içine tıpkı çay demler gibi atılır ve kapağı kapalı vaziyette 5 saat bekletilir. Aç karnına birkaç gün içilir. Bu şekilde uyguladığınız yöntem sonrasında, Akciğerlerinizdeki rahatlamayı hemen fark edeceksiniz...

  1 litre ılık suya, 3 adet elmayı çekirdeklerini çıkardıktan sonra dört beş parçaya bölünerek, kabuklarını soymadan atıyoruz. Üzerine yarım çorba kaşığı Zencefil, yarım yemek kaşığı Zerdeçal, yarım yemek kaşığı Tarçın, bir kaç tane kuru Karanfili atıp, kaynamak üzere ocağa alıyoruz.  Kaynamak üzere iken nöbet şekeri ekleyip, yaklaşık on dakika kaynatıyoruz. Bu karışımı her gün hiç aksatmadan 2.5 ay kullanın. sigara içtiğiniz zamanki Ak ciğerleriniz den eser kalmadığını göreceksiniz.

  Soğuk algınlığı, Grip gibi enfeksiyonlar sonucunda, geniz akıntısı sebebi ile ciğerlerimizdeki biriken balgamı atmak için ise, Name ile Limon bildiğimiz gibi kaynatılır. Süzülüp bardağa alındıktan sonra üzerine 1 çay kaşığı, Kara biber (acısına dayanabilecek olanlar daha fazla da koya bilir) katılarak, sıcak olarak içilir ve yataktan bir kaç saat çıkılmaz. Bu karışım hastayı terleterek, ciğerlerini yumuşatıp, balgamı söktürmeye yardımcı olacaktır.
  ]]>
  Aşırı Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/asiri-balgam.html Sun, 02 Dec 2018 18:24:37 +0000 Aşırı balgam genellikle bronşektazi hastalığının bir sonucudur. Bu hastalıkta hava yollarında kas ve elastik yollarının bozulmasıyla geri dönüşümsüz olarak genişlemesi ve görevini yerine getiremez hale gelmesidir. Bu durumu Aşırı balgam genellikle bronşektazi hastalığının bir sonucudur. Bu hastalıkta hava yollarında kas ve elastik yollarının bozulmasıyla geri dönüşümsüz olarak genişlemesi ve görevini yerine getiremez hale gelmesidir. Bu durumun çeşitleri nedenleri olabilir. Doğuştan gelen bir bozukluk olabileceği gibi sık yaşanan akciğer enfeksiyonları da bu duruma neden olabilmektedir. Bu hastalığın nedeni ne olursa olsun hastalar bol balgam çıkarmak zorunda olurlar. 

  Hastada ilk etapta sık geçirilen bronşit ve zatürre atakları olmaktadır. Her zaman antibiyotik kullanmak zorunda kalmaktadır. Hastalık ilerledikçe bu özelliğini yitirmiş hava yolları tam bir enfeksiyon yuvası haline gelmektedir.  Buralara yerleşen mikroplar hiç bir zaman tam olarak yok olmadığından sürekli hastalığa neden olmaktadırlar. Buda beraberinde aşırı öksürük ve sık sık balgam çıkarmayı getirmektedir. Bu balgam bir fincan hatta bir su bardağı boyutlarına kadar ulaşabilmektedir. Bunların bir çoğuda çok kötü kokulu olmaktadır. Bu neden hastaları ve çevresindekileri çok rahatsız edebilmektedir. Bununla birlikte sürekli hastalığa neden olan bu durum akciğerin sağlam bölgelerinde deformasyona neden olup vücudun diğer sağlam yerlerine de zarar verebilmektedir. Devamlı öksürme, bol balgam çıkarmadan dolayı boğazda meydana gelen tahrişten dolayı bazı hastalarda balgamda kan partikülleri de görülebilmektedir. Bu hastalar sık enfeksiyon geçirdiklerinden bedensel, ruhsal ve zihinsel gelişimleri yaşıtlarının gerisinde kalabilmektedir. 

  Aşırı Balgam
  Toplum içinde sürekli öksürüp hırıl hırıl sesler çıkaran ve bol miktarda balgam çıkaran biri bu durumdan rahatsız olur ve topluluğa çıkmak istemez. Bunun için bu hastalığın erkenden teşhisi ve bir an çözülmesi son derece önemlidir. Bronşektazi akciğerde lokal bir yerde veya lokal bir çok yerde veya yaygın olarak bulunabilmektedir. Bir çok yerde yaygın olarak bulunan durumlarda daha çok ilaç tedavisine yönelinmektedir. Diğer durumlarda cerrahi müdehale şansı vardır. 

  Akciğerde bir yerde lokalize veya bir çok yerde ama yine lokalize olan durumlarda cerrahi başarı şansı yüksektir. Bunun tespiti için bronkoskopi ve yüksek rezolüsyonlu akciğer tomogrofisi yapılmaktadır. Bronkoskopi ile hava yollarında ki durum saptanarak bronşektaziye neden olan hastalık bulunabilmektedir. Ayrıca bronkoskopi ile bozulmuş bölgedeki sıvı emilerek hasta rahatlatılabilmektedir. Tomogrofi ile bronşektazi lokal mı yoksa yaygın mı saptanmaktadır. 

  Bronşektazi ameliyatında hasta kuru döneminde olması istenir. Bunun için de gerekli antibiyotik tedavisi uygulanır. Bronşektazi ameliyatında önemli olan deforme olan alanların tamamen çıkarılmasıdır. Böylece hasta bir daha balgam çıkarmayacak ve toplum içine rahatça dönebilecektir. Ameliyat sonrası egzersiz ve ilaç tedavisi ile bol balgam çıkarma sorunu sona erecek hasta şikayetlerinden kurtulmuş olacaktır. 
  ]]>
  Rüyada Balgam Çıkarmak https://www.balgamsokturucu.gen.tr/ruyada-balgam-cikarmak.html Mon, 03 Dec 2018 03:22:30 +0000 Rüyada balgam çıkarmak, rüya sahibinin sıkıntılarının olduğuna ve bu sıkıntılardan kısa yoldan kurtulacağına, bolluğa ereceğine, dertlerinin tek tek kapanacağına ve ileriye dönük rahat bir hayat yaşayacağına delalet ed Rüyada balgam çıkarmak, rüya sahibinin sıkıntılarının olduğuna ve bu sıkıntılardan kısa yoldan kurtulacağına, bolluğa ereceğine, dertlerinin tek tek kapanacağına ve ileriye dönük rahat bir hayat yaşayacağına delalet eder. Rüya sahibinin umutsuzluktan ve bıkkınlıktan kurtulacağına ve hayatına yeni renkler geleceğine ve yaşam enerjisinin birden artacağına işaret eden bu rüya tabirciler tarafından iyi bir rüya olarak görülmüştür. Rüya sahibinin ileriye dönük isteklerinin ve hayallerinin olduğuna fakat buna erişmeye umudunun olmadığına ama umudunun olmadığı isteklerinin yerine geleceğine işaret etmektedir.

  Rüyada balgam çıkarttığını görmek
  , rüya sahibinin yaşadığı sorunların son bulacağına ve kara bulutların onu terk edeceğine, etrafında dönüp duran şanssızlığın artık son bulacağına işaret etmektedir. Bu rüyayı gören kişinin rüyadan sonra hayatı bir anda pozitif olarak değişir ve geçmişteki izler tamamen ortadan kalkar diye yorumlanan bu rüya kişiye mutluluk verir.

  Rüyada yeşil balgam çıkarmak, rüya sahibinin bir sağlıksal sorununun olduğuna ve bu sorundan kısa zamanda kurtulacağına, ruhsal durumunun bir an önce düzeleceğine, pozitif olarak hayata bakacağına ve feraha kavuşacağına işaret etmektedir. Ayrıca bu rüyayı gören kişinin olumsuz duygularının olduğuna, korkuları ve endişelerinin olduğuna fakat bu endişelerden bir an önce kurtulacağına işaret etmektedir.
  Rüyada Balgam Çıkarmak
  Rüyada sarı balgam çıkarmak, Bu rüyayı gören kişinin başkası tarafından iyilik ve yardım göreceğine sıkıntılarının giderileceğine işaret etmektedir. Aynı zamanda rüya sahibi sosyal hayattan uzaklaşmıştır ve bu onu olumsuz yönde etkilemiştir. Bu rüyanın işareti ile eski eş ve dostları ile yeniden diyaloğa geçeceğine ve etrafında sevilen biri olacağına işaret etmektedir.

  Rüyada öksürerek balgam çıkarmak, kişinin kararlı olduğuna ve tuttuğunu koparan biri olduğunu ve iş hayatında büyük başarılara imza atacağına delalet etmektedir. Rüya sahibinin önünde birçok engelin olduğunu ve bu engelleri bir bir aşarak huzura ereceğine işaret eder.
  ]]>
  Balgama Ne İyi Gelir https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgama-ne-iyi-gelir.html Mon, 03 Dec 2018 22:20:48 +0000 Balgama ne iyi gelir, soğuk ile birlikte ortaya çıkan üst solunum yolunu olumsuz etkileyen öksürük balgam gibi belirtiler ile birlikte ortaya çıkar. Bu tür belirtileri en aza indirmek için bazı bitkilerden yararlanıla Balgama ne iyi gelir, soğuk ile birlikte ortaya çıkan üst solunum yolunu olumsuz etkileyen öksürük balgam gibi belirtiler ile birlikte ortaya çıkar. Bu tür belirtileri en aza indirmek için bazı bitkilerden yararlanılabilir. Sıcak olarak tüketilen bazı bitki çayları boğazları yumuşatarak mide kaslarını zorlayan öksürüğün şiddetini azaltabilir. Bazı bitki çayları enfeksiyon ve balgamın vücuttan daha kolay atılmasını sağlar.

  Balgama Ne İyi Gelir

  Nane Çayı: Nane çayı öksürük ve beraberinde oluşan balgam tedavisi için kullanılan bitkisel çaylardan biridir. Nane çayı aynı zamanda mide bulantısı ve mide ile alakalı diğer problemlerin tedavisinde de etkilidir. Boğazları yumuşatıcı, öksürüğü hafifletici etkisinin yanı sıra ciğerlerin temizlenmesine de yardımcı olur.

  Anason Çayı: Anason vücuttaki şişlik ve gaz problemleri için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan creosol ve alpapinene isimli bileşenler göğüs tıkanıklıklarında etkili olarak öksürüğü giderir. Anason çayının buharı solunduğunda ciğerler yumuşayarak öksürük ile beraber balgamın vücuttan atılması sağlanabilir.

  Okaliptüs Çayı: Okaliptüs en etkili balgam söktürücü bitkilerden biridir. Boğazların yumuşamasını sağlar ve öksürüğü hafifletir. Dolayısı ile öksürük ile beraber balgamın atılmasını sağlar.

  Rezene Çayı: Rezene bronşit nedeniyle oluşan kuru öksürük tedavisinde kullanılabilir. Gaz, mide krampları ve şişkinlik için de rezene çayı tercih edilebilir.

  Meyan Kökü Çayı: Balgam söktürücü ve iltihap giderici özelliği vardır. Ayrıca astım, bronşit ve üst solunum yolu hastalıklarına karşı iyi gelir.

  Kekik Çayı: Kekik çayı yıllardır öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılmaktadır. Oldukça etkili bir balgam söktürücüdür. Öksürük ile beraber oluşan kasılmaları engeller. Tüketiminden kısa bir süre sonra boğazları yumuşatarak mideyi rahatlatır. Terletici etkisi ile soğuk algınlığı hastalıklarının kolayca vücuttan atılmasını sağlar. Kekik çayı bal ve limon ile tatlandırılarak içilebilir.

  Balgama Ne İyi Gelir

  Balgama İyi Gelen Diğer Tarifler

  Tarif.1

  • Elma kabuğu
  • Zencefil
  • Tarçın
  • Karanfil
  • Su

  Hazırlanışı: Tüm baharatlar yeteri kadar suyun içine atılarak 10 dakika kaynatılır. Daha sonra süzülerek bir süre dinlenmeye bırakılır. Elde edilen karışım balgam söktürücü ve boğaz tahrişine karşı iyi gelir.

  2.Tarif

  • Ihlamur
  • Su

  Hazırlanışı: Balgam ve öksürüğe karşı ıhlamur kullanılabilecek bitkilerden biridir. Yeteri kadar su ve ıhlamur kaynatılarak çay hazırlanır. Her gün düzenli bir şekilde içildiğinde kısa süre içinde boğaz rahatlatıcı ve balgam giderici etkisinden yararlanılabilir.

  Tarif.3

  • Yarım tatlı kaşığı meyan kökü
  • 1 su bardağı kaynatılmış su

  Hazırlanışı: Bir su bardağı kaynar suyun içine yarım tatlı kaşığı meyan kökü eklenerek üzeri kapatılır. Karışım 10 dakika kadar dinlendikten sonra içilmelidir.

  Tarif 4

  • 1 tane büyük boy turp
  • Yeteri kadar bal

  Hazırlanışı: Turp iyice yıkandıktan sonra orta kısmından dolma oyar gibi oyulur. Oyulan kısma turpun büyüklüğüne göre bal ilave edilir. Turpun alt kısmı bıçak ile delinerek bir kasenin içine alınır. Açılan delikten bal ve turp suyu akmaya başlar. Bu şekilde turp bir gece bekletilir ve ertesi gün akan karışım aç karnına 2 yemek kaşığı olacak şekilde içilir.

  ]]>
  Bebeklerde Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/bebeklerde-balgam.html Tue, 04 Dec 2018 19:02:58 +0000 Bebeklerde balgam, bir hastalık belirtisi olabileceği gibi, boğaz ya da solunum yollarının tahrişinden dolayı olabilir. Balgam vücutta biriken ve vücuda zararlı olabilecek maddelerin dışarıya atılmasını sağlayan Bebeklerde balgam, bir hastalık belirtisi olabileceği gibi, boğaz ya da solunum yollarının tahrişinden dolayı olabilir. Balgam vücutta biriken ve vücuda zararlı olabilecek maddelerin dışarıya atılmasını sağlayan bir salgıdır.

  Genellikle öksürük ile vücuttan atılır. Bir çok bebekte görülebilecek bir durumdur. Fakat bebekler yetişkinler gibi kolay bir şekilde balgamı atamazlar. Öksürükle akciğer enfeksiyonlarında ya da solunum yollarında biriken balgam vücut dışına atılır. Bebekte balgamın sökülememesi nedeniyle, göğüste hırıltı görülebilir. Bunu giderebilmek için balgam sökücü ilaçlar ve çeşitli bitkisel ürünler kullanılabilir. Bitkisel ürünleri mutlaka danışarak kullanmalısınız. Aksi halde zararlı olabilecek uygulamalar yapabilirsiniz.

  Bebeklerde Balgam

  Bebekte balgam olması halinde ne yapılmalıdır

  • Bebeğin öksürüğü balgamlıysa, öksürük şurubu kullanılmamalıdır. Burada yapacağınız öksürüğü kesmek değil, öksürüğün devam ederek, balgamı dışarıya atmasını sağlamak olmalıdır. Bebeğiniz öksürdüğünde dizlerinize yüzükoyun yatırmalısınız. Sırtına hafifçe vurarak, balgamı çıkarmasını sağlamalısınız.
  • Bebeğinizde nedensiz kuru öksürük başladıysa, boğazına bir şey kaçmış olabilir. Bu durumda bebeğinizi sağlık kurumuna götürmelisiniz.
  • Öksürüğü olan bebeklerin geceleri yastıklarının altına destek koymalı ve dik olarak uyumasını sağlamalısınız. Bu şekilde sümüğünün boğazından aşağıya kayarak, burada tahrişe neden olmasının önüne geçmiş olursunuz.
  • Bebeğin odasını sürekli olarak nemli tutmalısınız. Odanın ısısının yükselmesine izin vermeyiniz.
  • Bebeğin yanında sigara içilmemelidir. Bunun dışında evde bile içilmemesini sağlayınız.
  • Uyumadan önce boğazının yumuşaması için, ılık bir içecek içirmelisiniz. 18 aydan büyük bebeklere ılık suda eritilmiş bal ve limon suyu karışımı verebilirsiniz.
  • Balgamı atabilmesi için, bol miktarda su içirilmesi faydalı olacaktır.
  • 6 aydan küçük bebeklere anne sütü verilmesi gerekir.
  • Balgam söktürücü ilaçların fazla kullanılması, mide mukozasına zarar verecektir. Balgamı sökmeye yardımcı olabilecek mukolitik şuruplar dozlarına riayet edilerek verilmelidir. 
  • Ihlamur balgam sökmeye yardımcı olacaktır.
  • Elma kabuklarını kaynatarak, bu suyun içirilmesi balgamı atmaya yardımcı olur.
  • Az miktarda adaçayı verilebilir.
  • Havuç suyu balgam sökücü özelliği ile içirilebilir.
  • Çörek otu kaynatılıp içirilirse, balgam söktürecektir.
  ]]>
  Balgam Söktürücü Bitkiler https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-sokturucu-bitkiler.html Wed, 05 Dec 2018 04:59:10 +0000 Balgam söktürücü bitkiler; Soğuk havanın etkisi ile beraber üst solunum yollarını olumsuz etkileyen bazı hastalıklar nedeni ile ortaya çıkan balgam, öksürük gibi semptomları en aza indirmek için bazı bitkilerden yararl Balgam söktürücü bitkiler; Soğuk havanın etkisi ile beraber üst solunum yollarını olumsuz etkileyen bazı hastalıklar nedeni ile ortaya çıkan balgam, öksürük gibi semptomları en aza indirmek için bazı bitkilerden yararlanılabilir. Sıcak olarak tüketilen bitki çayları boğazlarda yumuşama sağlayarak öksürüğü hafifleterek, oluşan enfeksiyonun balgam ile beraber dışarı atılmasını sağlar.

  Balgam Söktürücü Bitkiler ve Çaylar:

  Bitkilerden hazırlanan çaylar ciğerlerin temizlenmesinde etkili rol oynamaktadır. Bazı bitkilerin balgam söktürücü niteliği olmasından dolayı vücutta oluşan hastalığın daha çabuk iyileşmesini sağlayabilir. Antimikrobiyal özelliği olan bitkiler balgama neden olan hastalıklar ile mücadelede vücuda dışarıdan destek sağlar.

  Nane Çayı: Akciğer ve öksürük tedavisi için en etkili bitkilerden biri de nanedir. Nane balgam söktürücü etkisinin yanı sıra kas ağrıları ve bulantı için de etkili bir bitkidir. Naneyi çay olarak tüketmek boğazları yumuşatarak, öksürüğün geçmesini sağlar. Ayrıca nane buharı ciğerleri açmak için etkili olur.

  Balgam Söktürücü Bitkiler

  Kekik Çayı: Çok eski yıllardan günümüze değin öksürük ve soğuk algınlığı tedavilerinde kullanılan bir bitkidir ve balgam söktürücü özelliği ile öksürük nedeni ile oluşan kasılmaları hafifletir. Tüketildikten az bir zaman sonra boğazı yumuşatarak midede rahatlama sağlar. Ağrıları hafifletir, vücudu terleterek hastalığın daha kolay atlatılmasını sağlar.

  Rezene Çayı: Rezene çayı boğazı yumuşatır ve bronşit nedeni ile ortaya çıkan öksürüğü hafifletir.

  Anason Çayı: Anason çayının buharını solumak ciğerlerin yumuşamasını sağlar ve balgamın öksürük sayesinde dışarı atılmasında yardımcı olur.

  Melekotu Kökü Çayı: Burun tıkanıklığı, üst solunum yolu hastalıkları ve ateşi düşürmek için etkili bir bitkidir. Melekotu çayı akciğerleri ısırtır ve uyarır. Bu sayede balgamın vücuttan atılmasını sağlar.

  Okaliptüs Çayı: Okaliptüs bilinen en etkili balgam söktürücü özelliği olan bir bitkidir. Bu çay boğazların yumuşamasını sağlayarak boğazda oluşan balgamın atılmasına yardımcı olur.

  Meyan Kökü Çayı: Meyan kökü enfeksiyon ve balgama karşı etkili bir özelliği olan bitkilerdendir. Ayrıca astım, bronşit ve solunum yolları ile alakalı gelişen hastalıkların bitkisel tedavisinde etkilidir.

  ]]>
  Balgam Neden Olur https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-neden-olur.html Wed, 05 Dec 2018 06:04:29 +0000 Balgam neden olur, balgam akciğerlere trake borusuyla devamında salgılanan bir salgıdır. Mukus olarak ta bilinir. Trake borusuna kaçmış olan toz gibi maddeleri kendine yapıştırmak ve dışarıya atabilmek için oluşur. Balgam neden olur, balgam akciğerlere trake borusuyla devamında salgılanan bir salgıdır. Mukus olarak ta bilinir. Trake borusuna kaçmış olan toz gibi maddeleri kendine yapıştırmak ve dışarıya atabilmek için oluşur. Trakede iki farklı hücre bulunur. Bunlardan biri olan goblet hücresinde bu salgı meydana gelir. Goblet hücrelerinin yanında bulunan silia adı verilen tüycüklerin olduğu hücreler, tek yönde hareket edip salgıyı dışarıya atar. Genelde yapısı sudan oluşur ve saydam renklidir. Bazı durumlarda balgam iltihaplı bir hal almaktadır. Bronşial astım, bronşit gibi durumları kapsayan bu halde yoğunluğu artarak, renginin de koyulaştığı görülür. Mukusun yoğunlaştığı dönemlerde, silialar bunu dışarıya atmakta yetersiz kalır. Balgam çıkarmada sorun oluştuğunda, öksürük meydana gelerek, balgam dışarıya atılmaya çalışılır. Bu durumda alınacak ilaçlarla balgamın yoğunluğu azaltılmaya çalışılır. Bol miktarda içilecek suda balgamın yoğunluğunu azaltacaktır.

  Balgam türleri nedir

  Sümüksü balgam: Pelte şeklinde, berrak ve üzeri köpüklüdür. Müzmin bronşit iltihaba neden olmadığında görülen balgam türüdür.

  Cerahatli ve sümüksü balgam: Balgamın sümüksü yapı ve cerahatten oluşur. Rengi bulanıktır. En sık görülen balgam türüdür. Bu durum bronşitin mikrop aldığı ve tedaviye ihtiyaç olduğunu gösterir. Balgam Neden Olur

  Cerahatli balgam: Balgamın tamamına yakını cerahatten oluşur. Mikrobun türüne göre rengi, sarı ya da yeşil olur. Bronş genişlemesinde, zatürre, verem ve müzmin bronşitte bu tür balgam görülür. Bazı durumlarda yapışkan balgam görülebilir. Bu halde göğüste dolgunluk hissi vardır. Astım hastalarında bu tür balgam görülmektedir. Bronşitte köpüklü ve yumuşak, zatürre 'de koyu renk, bazı yerler kanlıdır.

  Kanlı balgam: Akciğer kanserinde, veremde, boğmaca ve bronşitte kanlı balgam görülür. Pembe, sulu ve köpüklü balgamla birlikte nefes almakta zorluk varsa akciğerlerde su toplanması, kalp hastalıkları, fazla miktarda balgam gelmesi veremi ya da bronş genişlemesini düşündürmelidir.

  Siyah ya da gri balgam: Kirli havayı soluyanlarda görülen balgam türüdür.

  Yalancı balgam: Boğaz, burun, mide ve sinüslerden gelen sümük, kan ve cerahat balgamla karıştırılabilir. Balgam sadece öksürükle birlikte akciğerlerden ve bronşlardan gelebilir.  

  Balgam yoğunluğunu azaltmaya yarayan ilaçların özelliği nedir

  Burada kullanılan ilaçların etken maddesi asetil sistein'dir. Bu ilaçlar suya atılarak köpürtülür ve içilir. Bazıları ise toz halinde bulunur. Bunlar yine suda çözdürülerek içilir. İlaçların en önemli özelliği mukolitik olmasıdır. Yani balgamın akışkanlığını sağlamaya yarar. İkinci özellikleri ekspektoran olmalarıdır. Bu özellik siliaların etkinliğini arttırmaktadır. Üçüncü özellikleri antioksidan yapıda olmalarıdır. Bu özellik vücuda giren zararlı radikalleri yakalayarak, etkisiz hale getirir. İlaçların son özelliği etken madde olan asetil sistenin vücuda girdiğinde gluatyona dönüşmesidir. Bu sayede ilaçlar, vücudu koruyacak etkiye sahip olurlar. Buna sitoprotekfit özelliği denmektedir.

  ]]>
  Kanlı Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/kanli-balgam.html Wed, 05 Dec 2018 23:05:30 +0000 Kanlı balgam, boğmaca öksürüğü, şiddetli öksürük, bronşit, verem ve akciğer kanseri gibi hastalıklarda görülen balgam türleri arasında yer alır. Nedenleri oldukça fazla olduğundan, kanlı balgam çıkaran kiş Kanlı balgam, boğmaca öksürüğü, şiddetli öksürük, bronşit, verem ve akciğer kanseri gibi hastalıklarda görülen balgam türleri arasında yer alır. Nedenleri oldukça fazla olduğundan, kanlı balgam çıkaran kişilerin incelenmesi ve buna uygun tedavi uygulanması gerekir. Kanlı balgam nedenleri arasında ilk sırayı bronş genişlemesi alır. Bakteri incelemesi ve göğüs filminin çekilmesi ile verem teşhisi konuluyorsa verem, bu tür balgamın sebepleri arasında yer alır. 40 yaşını aşan kişilerde bu tarz balgamın bronş kanserini düşündürmesi gerekir. Bu nedenler araştırıldıktan sonra, kişide bir sorun bulunmuyorsa, farklı nedenlerin varlığı araştırılır. Kişiye tam bir klinik muayene ve bronkoskopi yapılması nedenin ortaya çıkmasını sağlar. Hastaların az bir kesiminde herhangi bir belirtiye rastlanamaz. Bu durumda hastayı takip etme ihmal edilmemelidir. İlerleyen dönemde akciğer kanseri ya da akciğer veremi ortaya çıkabilir.

  Kanlı balgam nedenleri nelerdir

  Verem: Bunun teşhis edilebilmesi için, hastada bir bulaşma öyküsü olması, geçmişinde geçirdiği birincil verem olması, durumunun bozulması, ateşin olmasıyla ilgili sorgulanması gerekir. Klinik muayenede ateş ve öksürük varlığı tespit edilmesi sonrasında, tomografi, radyografi gibi tamamlayıcı muayenelerinin yapılması gerekir. Günümüzde ender rastlansa da, verem taraması yapılması uygun olacaktır. Birincil bir verem varlığında, geç bir lenf bezi bronş vereminde, iltihap olması halinde, verem kökenli olan bronş daralmalarında kanlı balgam görülebilir. 40 yaşın üzerindeki kişilerde kanlı balgam görülmesi kanseri düşündürmelidir.  Bu hastalıkta  az ve ender görülen ağaç çileği görünümünde kanlı balgam görülür. Bu rahatsızlıklarda kanlı balgam sabahları ve arka arkaya görülür. Ya tek başına ya da akciğer bronş iltihabı ile birlikte görülür. Şiddetli balgama, inatçı bir öksürük eşlik eder. Tamamlayıcı muayene olan röntgende akciğer dokusu ya da mediyastinde saydamsızlık, akciğer havalanma bozukluğu ve akciğer zarında sıvı birikmesi görülür. Bronkoskopi ile ur tespit edilerek, alınan parçadan biyopsi yapılır. Akciğerlerdeki yayılmalar kanlı balgamla tespit edilebilir.  

  Kanlı Balgam

  Enfeksiyon kökenli akciğer hastalıkları: Bunlar kusma şeklinde balgamla olan akciğer apsesi, virüs ve bakteri kökenli akciğer rahatsızlıkları olabilir. Röntgen filminde üzerinde ince aydınlık bir hilal olan, yuvarlak saydamsızlık görülmesi teşhisi doğrular. Ayrıca verem basili taraması negatif çıkar. Kaburga kırıkları ve akciğerin yaralanması sonucunda da kanlı balgam görülebilir.

  Bronş iltihapları: Röntgen filmi normal olduğunda, kanlı balgamın 2/3 sebebi bronş iltihabı çıkmaktadır. Bronş astımı, bronşa girmiş yabancı bir madde, bronşta mantar hastalıkları iltihaba neden olabilir. Bu durumda gelen kanlı balgamın siyahımsı olması ayırt edici özelliktir. Burada loğusalık, baldır yumuşaklığının azalması, kendiliğinden ağrı oluşması, yatağa bağlı olmak gibi hazırlayıcı etkenlerin varlığı araştırılır. Genç bir kadında görüldüyse, ikili kapak darlığı da araştırılmalıdır. Burada kanlı balgam efor sarf etme sırasında gelen kırmızı kanla belirlenir. Kalbin dinlenmesi sırasında anormal kalp atışlarının tespit edilmesi ve tamamlayıcı muayeneler sonrasında teşhis yapılmış olur.

  ]]>
  Çocuklarda Balgam Söktürücü https://www.balgamsokturucu.gen.tr/cocuklarda-balgam-sokturucu.html Thu, 06 Dec 2018 18:38:22 +0000 Çocuklarda balgam söktürücü kullanmak gereklidir. Çünkü çocuklar genellikle balgamı çıkarmayıp yutarlar. Balgamı yutmaları doğru değildir. Balgam vücudun bir tepkisi olsa da, enfeksiyon durumlarında zararlı mad Çocuklarda balgam söktürücü kullanmak gereklidir. Çünkü çocuklar genellikle balgamı çıkarmayıp yutarlar. Balgamı yutmaları doğru değildir. Balgam vücudun bir tepkisi olsa da, enfeksiyon durumlarında zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağladığından, bunların dışarıya atılması gereklidir. Hatta öksürükle atılan balgamlarda, öksürüğün bir süre kesilmeyip balgamın atılmasına yardımcı olmalıyız. Balgam söktürücü olarak kullanabileceğimiz ilaçlar ve bitkiler bulunmaktadır. Şifalı bitkileri doğal tedavi olarak uygulamanız yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra çocukların bol su içmelerini sağlamak, balgamın sökülmesine en büyük katkıyı yapacaktır. Su balgamın incelmesine ve dışarıya atılmasına yardımcı olur. Balgam sökme aşamasında çocuklarınıza soğuk ya da sıcak yiyecekler yedirmemelisiniz. Bunlar boğazlarında tahribata neden olacaktır.

  Çocuklarda balgam söktürücü bitkisel ürünler nelerdir

  Balgam söktürücü olarak bitkilerden faydalanacaksanız, bunları mutlaka danışarak kullanmanızı öneririz. Bitkisel tedavi için tavsiye edebileceğimiz ürünler oldukça zararsız olanlardır.

  Ihlamur: Bu bitkinin çiçeklerine yakın olan küçük yapraklarını tercih etmelisiniz. Ihlamuru sıcak suyun içerisinde ne kadar uzun demlerseniz, faydalı etkisi daha fazla olacaktır. Ihlamuru yarım saat kadar demlemeniz ve çocuğunuza içirmeniz gerekir. İçeriğindeki maddeler balgamı arttırıp, solunum yollarını yumuşatır. Bu etki çocuğun balgamdan ve mikroplardan kurtulmasını sağlar

  Çocuklarda Balgam Söktürücü

  Elma kabuğu: Elma kabuğunu sıcak suda kaynatarak, çocuğunuza içirebilirsiniz. Bu da göğsü yumuşatarak, balgam çıkarmasını ve öksürüğünün kesilmesini sağlar. Bu son derece sağlıklı bir şekilde balgam sökmesini sağlayacak bir yöntemdir. 

  Ebe gümeci: Bu bitkiyi 7 yaşından sonraki çocuklarda güvenle kullanabilirsiniz. Bitkiyi sıcak suda uzun bir süre demlemelisiniz. Bu şekilde etken maddeleri suya geçecektir. Günde iki çay bardağı bitki çayı, çocuklarda balgam sökmeye etkili olacaktır.

  Marul: Bu bitkiyi çocuklarınıza taze olarak yedirmelisiniz. Marulun balgam söktürücü ve solunum yollarını rahatlatıcı etkisi oldukça fazladır.

  Çocuklarda balgam söktürücü ilaçlar nelerdir

  Çocuklarda kullanılan öksürük şuruplarının çoğu balgam söktürücü etkiye sahiptir. Bir kısmı ise öksürüğü baskılayıcı özelliktedir. Balgam söktürücü olanlar, balgam miktarını da arttırmaktadır. Bu sebeple doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır. Çünkü enfeksiyonların seyrini değiştirebilir ya da solunum sıkıntısına sebep olabilirler. Doktorun önerisiyle mukolitik yani balgam söktürücü ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçları uzun bir süre kullanmamanız doğru olacaktır. 

  ]]>
  Boğazda Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/bogazda-balgam.html Fri, 07 Dec 2018 12:53:48 +0000 Boğazda balgam, tek başına oluşan bir hastalık değildir. Solunum yollarında oluşan balgam, çeşitli renklerde ve yoğunluk da değil ise normal olarak karşılanabilir. Ancak renginde ve yoğunluğunda farkl

  Boğazda balgam, tek başına oluşan bir hastalık değildir. Solunum yollarında oluşan balgam, çeşitli renklerde ve yoğunluk da değil ise normal olarak karşılanabilir. Ancak renginde ve yoğunluğunda farklılıklar gözlenirse bir hastalığın habercisi olabilir. Siyah ve gri tonlarında oluşan balgam fazla dumana maruz kalmaktan ve hava kirliliğinden meydana gelir. Bilhassa balgamda kan meydana gelmiş ve renginde kırmızılık oluşmuş ise akciğerlerde meydana gelen bir hastalığın habercisi olabilir.

  Boğazda balgam özellikle zatürree, bronşit ve tüberküloz gibi hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Kişilerde görülen balgam eğer şeffaf bir görünümde ise astım hastalığının tipik bir belirtisi olabilir. Kişilerde görülen bu şeffaf balgam oldukça yapışkan bir haldedir ve miktarı da oldukça fazladır. Aynı zamanda fazla sigara tüketen kişilerde de şeffaf balgam gözlenebilir.

  Balgamın tedavisi için öncelikle kişilerde neden meydana geldiği ve hangi hastalığın habercisi olduğuna bakılmalıdır. Bununla birlikte, boğazda balgam şikâyetini azaltmak ve ortadan kaldırmak için çeşitli bitkilerden ve ilaçlardan faydalanılabilinir.

  Boğazda balgam için zencefil, meyan kökü, ısırgan otu ve ıhlamur oldukça iyi gelen bitkiler arasında ilk sırada yer almaktadır. Balgam söktürücü özelliği olan bu bitkilerin dışında üzüm suyu veya pekmezde tüketilebilir.

  Ayrıca boğazda ki balgamın dışarı atılması için tere kürü tercih edilebilir. Terenin balgam söktürücü özelliğini bilmeyenimiz yoktur. Aynı zamanda terenin dışında öğütülmüş Antep fıstığı ile birlikte bal karıştırılmalı ve her gün 1 kaşık tüketilmelidir. Hem boğazda ki balgamın sökülmesi için hem de kuru öksürüğün giderilmesi için oldukça fayda sağlamaktadır. Boğazda Balgam

  Boğazda balgam olduğu dönemlerde fazla baharatlı ve acılı besinler tüketilmemelidir. Çok sıcak veya çok soğuk besinlerden de belli bir dönem uzak durulmak da fayda var. Fazla sıcak tüketilen içecek ve yiyecekler balgamın yoğunlaşıp, bakterilerin çoğalmasına yol açmaktadır. Hatta boğazda balgam olduğu zamanlarda tüketilen aşırı sıcak ve aşırı soğuk besinler başka hastalıklara da sebebiyet verebilir.

  Bilhassa aşırı sıcak tüketilen besinler, boğazda tahribat sorununu artırır. Her şeyden önce boğazda balgam sorunu yaşayan kişilerin yiyecek tüketirken ısı kontrolü yapmalı ve bir uzmana danışılmalıdır.

  Tedavi;

  İlk olarak boğazda balgama neden olan etken araştırılır. Ardından hasta da görülen balgamın türü için bir inceleme yapılır. Bunun için balgamın renk ve yoğunluk durumuna bakmak yeterli olacaktır. Akabinde hastanın balgamı ile ilgili sorunlarına göz atılır ve balgam yeşil, gri, sarı gibi tonlarda oluşuyor ise hastaya öncelik olarak ''ekspektoran'' balgam söktürücü bir ilaç verilir. Eğer hastanın durumu sadece balgam söktürücüler ile geçecek gibi görünmüyorsa yanında antibiyotik ile tedavi önerilebilir.

  Hastada görülen balgam şeffaf bir görünümde oluşuyor ise burada hastaya düşen tek şey günlük olarak içilen suyun miktarını artırmak ve bitkiler ile şifayı bulmak olacaktır. Genelde fazla sigara tüketen kişilerde, sabahları aç karnına çok fazla görülen bu balgam türü kişilerde kuru öksürüğe yol açıp yaşam kalitesini düşürüyor.

  ]]>
  Balgam Söktürücü İlaç https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-sokturucu-ilac.html Fri, 07 Dec 2018 13:13:59 +0000 Balgam söktürücü ilaç, gerek medikal gerek bitkisel yollarla boğazda biriken balgamı atmak ve balgamın birikmesine neden olan farklı semptomlar varsa bunları yok etmek için kullanılan ilaçlara verilen genel isimdir. Tıbbi olarak Balgam söktürücü ilaç, gerek medikal gerek bitkisel yollarla boğazda biriken balgamı atmak ve balgamın birikmesine neden olan farklı semptomlar varsa bunları yok etmek için kullanılan ilaçlara verilen genel isimdir. Tıbbi olarak genelde şurup formatında olan bu ilaçlar, bitkisel açıdan da çay ağırlıklıdır. 

  Balgam, solunum.yollarında biriken ve solunum organlarının salgıladığı koyu kıvamlı bir sıvıdır. Nefes yollarına dolan toz, kir, vb nefes alırken vücudumuza giriş yapan yabancı maddeleri atmaya yarar. Tek başına bir hastalık sayılmaz ancak yoğunluğu ve rengi sürekli değişiyorsa bu önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Gri tonlarında balgam bir hastalığın belirtisi olmasa da tehlikeli durumların oluşabileceğinin belirtisidir çünkü solunum yollarına dolan toz, kirli hava, kömür gibi maddeler çok fazla demektir. Bu tarz bir durumla karşılaşıldığında balgam söktürücü ilaçlar dışında tekrar aynı sorunla karşılaşmamak için bu duruma sebep olan etkenin de ortadan kaldırılması gerekir. Örneğin; sigara içiliyorsa bırakılması, bulunulan ortamlardan kaynaklanıyorsa bu ortamlardan uzaklaşılması gerekir. Aksi takdirde solunum yolları hastalıklarına yakalanma ihtimali artacaktır. Astım rahatsızlığının tipik belirtilerinden biri ise şeffaf renkli balgamdır. Eğer kırmızıya dönük bir balgam görülüyorsa özellikle akciğer ile ilgili hastalıkların belirtisi olabilir. Net bir teşhis ve tedavi için her zaman uzmanlardan yardım almakta fayda vardır. Balgam Söktürücü İlaç

  Balgam problemi durumlarında genellikle ambroksol ve nasetil-sistein içeren ilaçlar, şurup formatında hastaya önerilir. Eğer daha ciddi bir hastalık söz konusu değil ise bu ilaçlar yeterli olacaktır. Balgam problemi farklı bir rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa öncelikle problemi yaratan bu hastalığın giderilmesi yönünde tedavi uygulanır. Tıbbi uygulamalara ek ve ya alternatif olarak yararlanılabilecek diğer içerikler de bitkilerdir. Balgam söktürücü olarak bilinen bitkisel içerikler; zencefil, ısırgan otu ve ıhlamurdur. Kaynatılarak suyu çay şeklinde günde birkaç bardak olmak üzere düzenli bir şekilde tüketildiğinde balgamın atılmasına yardımcı olurlar. 
  ]]>
  Balgam Tedavisi https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-tedavisi.html Sat, 08 Dec 2018 07:49:37 +0000 Balgam tedavisi, balgam normalde tek başına bir hastalık olarak görülmez. Balgam altta yatan bir başka hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Balgamın tedavi edilmesi için, öncelikle bunun enfekte olup olmamas Balgam tedavisi, balgam normalde tek başına bir hastalık olarak görülmez. Balgam altta yatan bir başka hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Balgamın tedavi edilmesi için, öncelikle bunun enfekte olup olmamasıyla alakalıdır. Bu yüzden balgamın sebebinin belirlenmesi gerekir. Buna yönelik hastaya bir tedavi uygulanmalıdır. Balgam tedavisinde doğadan şifalı bitkilerden de yararlanılabilir. Balgamın rengine yönelik tedavilerde tercih edilebilir. Çıkardığı balgam yeşil, sarı gibi renklerde olursa, hastalara ekspektoran denen balgam söktürücü tedavi uygulanabilir. Balgamın köpüklü ve beyaz olması halinde ve balgam rahat çıkarılıyorsa, bu durumda hastaya her gün bol su içmesi tavsiye edilir. Grip hastalığına bağlı balgam çıkarılması halinde bol su içilmeli ve ıhlamur gibi bitkisel çaylar alınmalıdır. Bu önlemler balgamın çıkarılması için etkili olacaktır. Sıvı içecekler balgam sökmekte etkili olur. Ancak balgamda kan bulunuyorsa, bu durumda hastalara bazı tetkikler yapılması gerekir. Uygulanacak tedavi buna göre yönlendirilir. Bunun sebebi kronik bronşit hastalığı olursa, hastada buna bağlı olarak nefes darlığı etkisi gösterir. Bunun tedavi edilmesi için hastaya antibiyotik tedavisi uygulanarak, balgam söktürücü ilaçlar verilir. Balgamın tedavisinde en önemli gösterge balgamın rengidir.

  Balgam TedavisiBalgam sökücü şifalı bitkiler

  Doğa diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi balgam sökmek içinde şifalı bitkileri içerir. Özellikle tere balgam sökücü özelliğiyle bilinir. Bunun yararlı etkisinden faydalanmak için sabahları yarım demet, akşamları yarım denet terenin üzerine limon sıkarak tüketebilirsiniz. Bu şekilde daha fazla balgam çıkardığınızı ve idrar yollarında yanma olduğunu görebilirsiniz. Bu terenin aynı zamanda idrar yollarını temizleme etkisinden kaynaklanır.

  Bitkilerin içinde zencefil, meyan kökü, ısırgan otu ve ıhlamur gibi bitkilerde balgam sökücü etkiye sahiptir. Her gün 1 yemek kaşığı ısırgan otu tohumunun üzüm suyuyla karıştırılarak içilmesi, balgam çıkarmayı kolay hale getirir.

  Balgam ne zaman tehlikeli olur

  Kişinin balgam çıkarması varsa, fakat bunun miktarı her geçen gün artıyorsa, rengi değişiyorsa, bunlara eşlik eden nefes darlığı, gece terlemesi, halsizlik gibi etkiler bulunuyorsa, balgam sorunu tehlikeli bir aşamaya gelmiştir. Balgam çıkarmakta zorlanma durumunda, miktarının artması durumunda balgamla birlikte enfeksiyonun geliştiği düşünülmelidir. Balgamda kan görülmesi halinde, bunun mutlaka bir uzman tarafından takibe alınmasında ve gereken tetkiklerin yapılmasında fayda vardır.

  ]]>
  Balgam İçin Faydalı Veya Zararlı Tedaviler https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-icin-faydali-veya-zararli-tedaviler.html Sat, 08 Dec 2018 15:04:25 +0000 Balgam İçin Faydalı veya Zararlı Tedaviler, Balgam akciğerlere yer yapan, genellikle bir hastalık nedeniyle öksürükle dışarıya atılan, fizyolojik olarak tükürük ve patolojik olarak sümüksü kıvamlı bir madde Balgam İçin Faydalı veya Zararlı Tedaviler, Balgam akciğerlere yer yapan, genellikle bir hastalık nedeniyle öksürükle dışarıya atılan, fizyolojik olarak tükürük ve patolojik olarak sümüksü kıvamlı bir maddedir. Normal kıvamda olan sümüksü balgam olgunlaşmamış kan gibi, soğuk ve akıcıdır. Alt ya da üst solunum yolları tarafından salgılanır ve ağızdan dışarıya atılır. Balgam çıkarmak iyidir. Çıkarılmadığı takdirde tıkanıklıklara sebep olabilir. Solunum yollarında olan iltihaplar ve tahrişler sonucunda farklı özelliklere sahip değişik balgamlar ortaya çıkmaktadır.

  Balgama ne iyi gelir Soğuk ile birlikte ortaya çıkan üst solunum yolunu olumsuz etkileyen öksürük balgam gibi belirtilerle birlikte ortaya çıkar. Bu tür belirtileri minimuma indirmek için bazı bitkiler kullanılmaktadır. Sıcak olarak içilen bazı bitki çayları boğazları yumuşatır, mide kaslarını zorlayan öksürüğün şiddetini azaltabilir. Bazı bitki çayları enfeksiyona bağlı balgamın vücuttan daha kolay atılmasına yardımcı olur.

  Balgam sökmeye iyi gelen bitki çayları: Nane çayı, Anason çayı, Rezene çayı, Okaliptüs çayı, Meyan kökü çayı, Kekik çayı, Melekotu kökü çayı sadece bazılarıdır. Bitkilerle hazırlanan çaylar ciğerlerin temizlenmesinde etkili rol oynamaktadır. Bazı bitkilerin balgam söktürücü özelliği olmasından dolayı vücutta oluşan hastalığın daha çabuk iyileşmesini sağlayabilir. Mikrobiyal özelliği olan bitkiler balgama neden olan hastalıklar ile mücadelede vücuda dışarıdan destek sağlamaktadır.

  Balgam İçin Faydalı Veya Zararlı TedavilerBalgam söktürücü ilaç: Gerek medikal gerek bitkisel yollarla boğazda biriken balgamı atmak ve balgamın birikmesine neden olan farklı semptomlar varsa bunları yok etmek için kullanılan ilaçlara verilen genel bir isimdir. Tıbbi olarak genellikle şurup formatında olan bu ilaçlar, bitkisel açıdan da çay ağırlıklıdır. Balgam tek başına bir hastalık sayılmaz ancak yoğunluğu ve de rengi sürekli değişiyorsa bu önemli bir hastalığın belirtisi olabilir.

  Grimsi tonlarında balgam bir hastalığın belirtisi olmasa da tehlikeli durumların oluşabileceğinin belirtisidir, çünkü üst solunum yollarına dolan kirli hava, toz, kömür gibi maddeler çok fazla demektir. Bu tarz durumlarla karşılaşıldığında balgam söktürücü ilaçlar dışında tekrar aynı sorunla karşılaşmamak için bu duruma sebep olan etkenin de ortadan kaldırılması gerekir. Örneğin; sigara, alkol içiliyorsa bunun bırakılması gerekmektedir. Bulunulan ortamlar nemli, kokulu, rahatsızlık verecek derece tıkanmaya sebep olunuyorsa  öyle ortamlardan uzaklaşılması gerekmektedir. Aksi takdirde solunum yolları hastalıklarına yakalanma riski artacaktır. Astım hastalığının tipik belirtilerinden biri ise şeffaf renkli balgamdır.

  Eğer kırmızımsı veya kırmızıya dönük bir balgam görülüyorsa özellikle akciğer ile ilgili hastalıkların belirtisi olabilir. Tam bir tedavi ve teşhis için her zaman uzman doktorlarımızdan yardım almakta fayda vardır. Balgam problemi durumlarında genellikle ambroksol ve nasetil - sistein içeren ilaçlar, şurup şeklinde hastaya önerilir. Eğer ki daha önemli bir hastalık söz konusu değil ise bu ilaçlar yeterli olacaktır. Balgam hastalığı farklı bir rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa öncelikle problemi yaratan bu hastalığın giderilmesi yönünde tedavi uygulanması daha doğrudur. Tıbbi uygulamalara ek veya alternatif olarak yararlanılabilecek diğer içerikler de bitkilerdir. Balgam söktürücü ve iyileştirici olarak bilinen bitkisel içerikler; taze zencefil veya toz zencefil, ıhlamur, ısırgan otudur. Kaynatılarak suyu çay şeklinde günde birkaç bardak olmak üzere düzenli bir şekilde tüketildiğinde balgamın atılmasına da yardımcı olurlar. 

  Balgam için faydalı ve zararlı tedaviler: Sakız çiğnemek mideyi kuvvetlendirir, balgamı eritir. Limon şurubu sağlığı korur, safrayı söktürür, balgam yaptırmaz. Bal yaşlı kişilere]]> Balgam Çeşitleri Ve Sebepleri https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-cesitleri-ve-sebepleri.html Sat, 08 Dec 2018 22:01:23 +0000 Balgam çeşitleri ve sebepleri sağlık sorununa bağlı olarak değişiklikler gösterebilmektedir. Hastalığınıza göre balgamın rengi ve koyuluğu gibi özelliklerinin değişiklik gösterdiğini görebilirsiniz. Hatta pek çok hastal Balgam çeşitleri ve sebepleri sağlık sorununa bağlı olarak değişiklikler gösterebilmektedir. Hastalığınıza göre balgamın rengi ve koyuluğu gibi özelliklerinin değişiklik gösterdiğini görebilirsiniz. Hatta pek çok hastalığın teşhisi sırasında balgamın nasıl bir yapıya sahip olduğunun da belirleyici unsurlar arasında yer aldığını görebilmek mümkündür. Bu bakımdan balgam şikayeti yaşayan kişilerin yaşadıkları bu sıkıntıları daha iyi gözlemliyor olması sorunun daha çabuk tespit edilmesi ve çözüme daha hızlı bir şekilde kavuşulması anlamına geliyor.


  Balgam Çeşitleri ve Sebepleri:

  Sümüksü: Pelte gibi, berrak ve üst kısmı da deterjanlı sularda gördüğünüz gibi köpüklüdür. Had ve müzmin bronşit dediğimiz hava borularının ve akciğerlerin tahriş ve iltihap olması gibi durumlarda cerahatlenme olmaması durumunda bu tip bir balgamın görülmesi söz konusu olabilmektedir.

  Sümüksü (cerahatli): Yine aynı şekilde pelte gibi olsa da berrak değil bulanık ve üst kısmı köpüklü bir balgam bulunur. Tek fark ise bu sefer balgamda cerahat bulunmasıdır. Bu tür balgam en sık görülen balgam türü olarak karşımıza çıkar. Balgamın bu şekilde cerahatli olması bronşitin mikrop kaptığı ve tedavi edilmesi gerektiğini göstermektedir.

  Balgam Çeşitleri Ve SebepleriCerahatli: Genel olarak baktığınızda balgamın neredeyse tamamının cerahatten ibaret olduğunu görebilirsiniz. Bu tür balgamların mikrobun cinsine göre sarı ya da yeşil renkte olduğu görülürken had ya da müzmin bronşit, bronş genişlemesi, zatürre ve verem gibi hastalıklar sebebi ile meydana geldiği biliniyor.

  Çok yapışkan: Bazen ufak pulları bulunan bir balgam türüdür. Bu durumda ufak bronşların içindeki tıkaç gibi bir madde olduğu görülürken bu şekilde bir balgam yaşayan kişilerde göğüste dolgunluk da görülür. Astım rahatsızlığı olan kişilerde de bu tip balgamların olduğunu görebilirsiniz. Zatürre durumunda ise koyu olduğu gözlemlenen yapışkan balgamların kimi zaman pas renginde kimi zaman da kanlı olduğunu da görebiliyoruz. Bronşit safhasına geçildiği zaman ise balgamda yapışkanlığın yanı sıra köpüklenme de görülür. 

  Kanlı: Bronşit, boğmaca öksürüğü ya da herhangi bir sebeple ortaya çıkmış olan şiddetli öksürüklerde kanlı balgam atıldığını görebilmek mümkün olduğu gibi verem ve akciğer kanseri gibi durumlarda da bu tür durumlar ortaya çıkabiliyor. Ancak bu şekilde gelen kanın sadece ciğerlerden geldiğini düşünmek yanlıştır. Boğazınızın tahriş olmasına bağlı olarak da böyle bir durum ortaya çıkabilmektedir.
  ]]>
  Balgam Nedir ? https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 11:55:54 +0000 Balgam nedir Balgam akciğerleri mesken tutan, bir hastalık nedeniyle öksürükle dışarıya atılan kıvamlı bir maddedir. Normal kıvamda olan balgam olgunlaşmamış kan gibi, soğuk ve akıcıdır. Balgam çıkarmak iyidir Balgam nedir Balgam akciğerleri mesken tutan, bir hastalık nedeniyle öksürükle dışarıya atılan kıvamlı bir maddedir. Normal kıvamda olan balgam olgunlaşmamış kan gibi, soğuk ve akıcıdır. Balgam çıkarmak iyidir. Çıkarılmadığı takdirde tıkanıklıklara neden olabilir. Hem sıklığı, hem rengi, hem de kıvamı son derece önemlidir. Rengi bir hastalığın enfekte olup olmadığına işaret eder.

  Balgamın oluşması ve çıkarılması

  Trakea ile bronşların iç yüzeyini örten mukozada salgı bezlerinden günde yaklaşık 100 ml ıpukus yapısında olan bir salgı salgılanır. Solunum yollarındaki iç yüzeydeki mukozada bulunan epitel hücrelerde titrek tüyler bulunur. Bu tüyler dalgalanarak, üzerlerini örten mukus salgısını gırtlağa iter. Bu sayede toz ya da başka bir madde solunum yollarına girdiğinde mukusa takılır. Buradan mukusun akıntısıyla gırtlağa taşınır. Daha sonra yutağa ve burada balgam şeklinde çıkarılır ya da yutulur. Erkekler balgamı genellikle tükürürken, kadınlar bunu yutar. Mukus salgısı ve bu titrek tüyler solunum sisteminin korunma yollarından biridir.

  Balgam türleri nelerdir

  Solunum yollarında olan iltihaplar ve tahrişler sonucunda farklı özelliklere sahip değişik balgamlar ortaya çıkar.

  Mükö balgam: Bu tür balgam yumurta akı kıvamında olur. İçinde genellikle küçük hava kabarcıkları içerir ve iltihabi özellikleri yoktur. Akut trakeit, akut bronşit, bronşial astım ve bazı hastalıklarda bu tür balgam görülür.  

  Mukopürülan balgam: Bu balgam türü sarı yeşilimtırak renkte olur. İçeriğinde iltihabik öğeler bulundurur. Tüberküloz, kronik bronşit, akciğer apsesi ve kangreni ile bazı hastalıklarda bu çeşit balgam görülür.

  Cerahatli balgam: Bu balgam türü kirli sarı renkli ve tamamen cerahatten meydana gelir. Akciğer kangreni ve akciğer apsesi, akciğer lopları arasındaki apseler, tüberküloz, akciğer zarı iltihapları, diğer akciğer hastalıklarında görülen bir balgamdır.

  Balgam Nedir Pas renginde balgam: Zatürre durumunda akciğerlerde hava keseciklerinde olan alyuvarlar parçalanarak, pas renkli, içi fibrinli olan yapışkan balgam meydana gelir.

  Seröz balgam: Bu balgam köpüklü, sulu ve mukussuz olur. Akciğerlerde olan ödem nedeniyle oluşan bir balgamdır. Genellikle sol kalp yetmezliğinde olur. Sol kalp yetmezliği olduğunda akciğerlerde göllenen kan burada ödem oluşturur. Ödemin sıvısı hava keseciklerine geçerek, balgam olarak atılır. Kan göllenmesiyle bir bölüm akyuvar bu sıvıyla hava keseciklerine geçer ve parçalanır. Bunlar seröz balgama pembe lekeli bir özellik kazandırır.

  Balgamın vücuttaki görevi nedir

  • Mafsalları rutubetlendirerek beslenmelerini sağlamak
  • Hareketli organlarda bu hareketlerle oluşan kuruluğu önlemek
  • Vücuttaki kan azaldığında, kana dönüşmek ve vücudun beslenmesini sağlamak. Normal balgam olgunlaşmamış kan anlamına gelir.
  • Normal olan balgam kana dönüşebilecek durumdadır. Diğerleri ise tuzludur.
  • Dışarıya atılan balgam hastalık nedeniyle oluştuğundan, bunun gizlenmesi gerekir.
  ]]>
  Balgam https://www.balgamsokturucu.gen.tr/balgam.html Mon, 10 Dec 2018 00:44:02 +0000 Balgam, solunum organları tarafından salgılanan, ağız yolu ile dışarı atılan, yapışkan kıvamlı bir madde olarak tanımlanabilir. Balgam tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmez. Bir hastalığın belirtisi Balgam, solunum organları tarafından salgılanan, ağız yolu ile dışarı atılan, yapışkan kıvamlı bir madde olarak tanımlanabilir. Balgam tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmez. Bir hastalığın belirtisi ya da habercisi olarak oluşum gösterebilir. Solunum yollarında balgam bulunması normal olarak kabul edilmektedir. Ancak balgam rahatsız edecek boyutlara ulaşmışsa, rengi farklı ise bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmış olabilir.

  Balgamın miktarı ve rengi hangi hastalığın belirtisi olduğunu tespit etmek için önemli bir ayrıntıdır. Balgam eğer kanlı ise akciğer ile alakalı bir hastalığın belirtisi, sarı renkte ise, zatürre, bronşit ya da tüberküloz belirtisi, rengi siyah ise, sigara, kömür tozu ya da hava kirliliği belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Balgam eğer şeffaf bir yapıya sahipse astım rahatsızlığının bilindik özelliğidir. Astım nedeni ile oluşan balgamın kıvamı daha yapışkandır ve hasta balgamı atabilmek için güçlük yaşayabilir.

  Balgam Çeşitleri Nelerdir

  Balgam farklı şekillerde oluşum gösterebilir. Her hastalık için oluşabilecek balgam farklı özellikler taşır. Balgam çeşitleri;

  Cerahatli Balgam: Genellikle balgam yalnızca cerahatten oluşur. Balgama yol açan mikrobun çeşidine göre sarı ya da yeşil bir renkte görünebilir. Bronş genişlemesi, bronşit, zatürre ve verem hastalıklarında görülebilir.

  Kanlı Balgam: Kanlı balgam daha çok boğmaca, şiddetli öksürük ya da verem gibi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

  Siyah-Gri Balgam: Hava kirliliği ve sis nedeni ile ortaya çıkan bir balgam türüdür.

  Yalancı Balgam: Yalancı balgam akciğer ve bronşlardan dolayı oluşan öksürük nedeni ile ortaya çıkan bir balgam türüdür.

  Balgam Ne İşe Yarar

  • Mafsalların rutubetlenmesini sağlayarak beslenmelerine yardımcı olur.
  • Hareket kabiliyeti olan organlarda balgam kuruluğu önlemek için gereklidir.
  • Vücutta kan azaldığında kana dönüşerek vücudun beslenmesine yardımcı olur.
  • Normal balgam kana dönüşecek yapıdadır. Bu balgam olgunlaşmamış kan olarak tanımlanır.

  Balgam Tedavisi

  Balgam tedavisi için ilk olarak uzman bir doktora başvurularak balgamın neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Balgamın eğer yeşil, koyu ya da sarısı ise balgam söktürücü antibiyotik ilaçlar uygun görülebilir. Eğer balgam köpüklü ve beyaz bir renkte görülüyorsa ve balgam atmakta güçlük yaşanıyorsa balgamı atabilmek için bol su içilmesi tavsiye edilebilir. Balgam geçirilmiş bir soğuk algınlığı ya da grip nedeni ile ortaya çıkmışsa bol su ve bazı bitki çaylarından yardım alınabilir.

  Balgam kanlı olarak görülüyorsa uygulanacak tedavi gerekli tetkiklerden sonra başlatılır. Tetkikler doğrultusunda balgam bronşit nedeni ile oluşum göstermişse antibiyotik ve balgam söktürücü ilaçlar reçete edilir. Burada teşhisi için balgamın rengi çok önemlidir.

  BalgamBalgam Atmak İçin Uygulanabilecek Kür Tarifleri

  Tarif-1

  Malzemeler

  • Zencefil
  • Elma kabuğu
  • Karanfil
  • Tarçın
  • Su

  Hazırlanışı: Tüm malzeme uygun miktarda suyun içine alınarak kaynatılır. Kaynayan karışım 10 dakika kadar dinlendikten sonra içilmeye başlanır. Bu karışım balgam söktürmek ve boğaz tahrişi için faydalı olur.

  Tarif-2

  Malzemeler

  • Yarım tatlı kaşığı meyan kökü tozu
  • 1 su bardağı kaynatılmış su

  Hazırlanışı: Su bardağı kaynar suyun içine yarım tatlı kaşığı meyan kökü tozu atılır. Bardağın ağzı temiz bir tülbent ile kapatılarak 10 dakika dinlendirilir. Dinlenme süresi tamamlandıktan sonra balgam söktürücü kür içmek için hazır olacaktır.

  ]]>