Balgam Çeşitleri ve Sebepleri

Boğazda Balgam

Balgam Nedir ?

Balgam Söktürücü Bitkiler

Balgam Neden Olur

Balgam TedavisiBalgam Nedir ?
Solunumu sağlayan organların sağladıkları ağızdan dışarıya atılan sümüksü maddeye balgam adı verilmektedir. Balgam yalnız başına bir hastalık değildir.

Solunum yollarında belli miktarlarda balgam bulunuyor olması gayet doğal birşeydir. Balga insanı rahatsız edecek miktarda çoksa renginde değişiklik varsa bu bir hastalığın belirtisi olabilir.

Balgamın rengi hangi hastalıktan dolayı olduğunu bulabilmek önemlidir. Siyah ve gri renkli balgamlar sigara dumanı, kömür tozu ve hava kirliği yüzünden olmaktadır. Kırmızı balgam kanlı geliyorsa akciğerde bir sorun var demektir.

Kronik bronşit, zatürre, teberküloz tarzı solunum yolu iltihaplarında sarı renkli balgam oluşur. Şeffaf balgam astımın bir özelliğidiir. Bu oldukça yapışkan bir balgamdır ve hasta balgamı dışarıya atmakta oldukça zorlanır.

Çeşitleri ve sebepleri:
1. Sümüksü : Berrak, pelte gibi ve üst kısmı deterjanlı su gibi köpüklüdür. Had ve müzmin bronşitte (hava boruları ve akciğerlerin tahriş ve iltihabı) cerahatlenme yoksa görülür.
Balgam Nedir ? 2. Sümüksü : cerahatli: Yukarıdaki gibi madde ile cerahatin karışımıdır. Bulanıktır. En sık görülen balgam şeklidir. Bronşitin mikrop kaptığını ve tedaviye lüzum olduğunu gösterir.
3. Cerahatli: Hemen hemen yalnız cerahatten ibarettir. Mikrobun cinsine göre sarı veya yeşil olabilir. Had veya müzmin bronşit, bronş genişlemesi, verem ve zatürreede görülür.
Çok yapışkan: Bazen ufak pulları ihtiva eder, bunlar ufak bronşların içindeki tıkaç gibi maddelerdir. Göğüste dolgunluk hissedilir. Astım’da da bu tip balgam görülür.
Zatürree’de de koyu bir balgam çıkar; pas renginde olup yer yer kanlıdır, bronşit safhasında yapışkan ve köpüklüdür.
4. Kanlı balgam: Bronşit veya boğmaca öksürüğü veya herhangi bir şiddetli öksürük, verem, (Şimdi çok azalmış olup tedavisi de kolaylaşmıştır). Akciğer kanseri.

NOT : Balgamdaki kan akciğerden gelmeyebilir. Burun kanaması veya mideden gelen kan balgamla karışabilir. Sulu, köpüklü koyu kırmızı veya erik suyu manzarasında : öksürük, kilo kaybı ve çabuk yorulma da varsa akciğer kanserinden ileri gelebilir.

Sulu, pembe, köpüklü nefes alma zorluğu ve başka belirtiler de varsa: astımda olduğu gibi akciğerde su toplanması hali. Kalp hastalıkları. Çok fazla miktarlarda, meselâ bir bardak dolusu, sabahları özellikle yere eğilince çıkıyorsa, bronş genişlemesi ve verem akla gelir. Muhtemelen akciğerde bir kovuk vardır ve geceleri cerahat ye balgamla dolmaktadır.

5. Siyah veya gri: Şehirde oturanlarda görülür, sisle daha kötüleşir.
6. Yalancı balgam : Burun, sinüsler, boğaz ve mideden gelen sümük, cerahat ve kan yanlışlıkla balgam zannedilebilir. Balgam ancak öksürükle bronşlardan ve akciğerlerden gelir.Balgam Nedir ? Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

1 Yorum Yapılmış "Balgam Nedir ?"

Admin

Balgam Nedir ? hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Balgam Nedir ? konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

28.01.2013


#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Balgam Söktürücü, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Eylül - 2014